Co z tą obroną cywilną?

3 marca 2024 r. adiunkt Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości dr Jerzy Trocha gościł na antenie poznańskiego Radia Emaus w audycji Kierunek: Świat. Tematem rozmowy była obrona cywilna w wymiarze krajowym oraz międzynarodowym.

Niniejsza problematyka jest szczególnie istotna zważywszy na trwającą w najbliższym sąsiedztwie naszego państwa wojnie na Ukrainie.

Dr Jerzy Trocha omówił sytuację odnoszącą się do obrony cywilnej, budowli ochronnych, zmian prawnych na przestrzeni lat, czy też możliwości czerpania z doświadczeń i rozwiązań innych państw w czasie prac nad krajowymi rozwiązaniami z tego obszaru.

Należy pamiętać, iż bieżąca sytuacja związana z obroną cywilną w Polsce jest trudna. Brakuje bowiem podstaw prawych dotyczących jej funkcjonowania. Aktualnie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają pilne prace nad projektem ustawy, która uregulowałaby zakres obrony cywilnej.

Warto także przypomnieć, że 1 marca obchodzony był Światowy Dzień Obrony Cywilnej. Święto zostało ustanowione jeszcze w 1990 r. przez zgromadzenie ogólne Międzynarodowej Organizacji Obrony Cywilnej.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy pod poniższym linkiem.