Polska poprzez aktywną partycypację w europejskich programach poczuła, że nasz wkład w rozwój badań oraz w podniesienie jakości edukacji w skali europejskiej i globalnej stale rośnie i zostaje doceniony. Równocześnie znacznie poszerzyły się horyzonty umiędzynarodowienia edukacji.
Dwadzieścia lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Do wydarzenia tego nawiązuje Rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości dr Michał Sopiński w odpowiedzi na pismo Pana Dariusza Wieczorka – Ministra Nauki, które dotyczy rządowej akcji „Dobrze, że jesteśmy razem”. Poniżej prezentujemy dokonania Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w związku z tak ważną rocznicą.
Bilans dwudziestolecia Polski w UE jest bezdyskusyjnie dodatni! Edukacja poprawiła sytuację życiową osób kształcących się!
Głównym filarem europejskiego obszaru edukacji stał się program Erasmus+, do którego niedługo dołączy także Akademia Wymiaru Sprawiedliwości. Od czasu jego powstania w 1987 r. umożliwił on udział w wymianie edukacyjnej 14 milionom osób.