Zapraszamy do zapoznania się z kolejną ekspertyzą pt. „Badania prawno-porównawcze dotyczące procedur, trybu, sposobu i zakresu rozpoznawania skarg oraz organów uprawnionych do rozpoznawania skarg osób odbywających kary i środki skutkujące pozbawieniem wolności w wybranych krajach europejskich”, wykonaną przy współpracy Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie (opracowanie merytoryczne) z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości.
„Niniejsza ekspertyza w przedmiocie przeprowadzenia badań prawno-porównawczych dotyczących procedur, trybu i zakresu rozpoznawania skarg oraz organów uprawnionych do rozpoznawania skarg osób odbywających kary i środki skutkujące pozbawieniem wolności w wybranych krajach europejskich powstała na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości. Opracowanie składa się z pięciu rozdziałów. W pierwszym z nich zawarto analizę aktualnego stanu prawnego w Polsce. W drugim przedstawiono analizę statystyczną. W trzecim rozdziale wzbogacono merytorycznie ekspertyzę poprzez dokonanie analizy psychologicznopedagogicznej w zakresie różnych aspektów nadużywania instytucji skargowości przez osadzonych. W czwartym rozdziale, jak się wydaje najważniejszym dla niniejszej ekspertyzy, umieszczono analizę komparatystyczną. W ostatnim zaś przedstawiono wnioski de lege lata oraz postulaty de lege ferenda, zawierające rekomendacje dla Ministerstwa Sprawiedliwości”.
Ekspertyza dostępna pod adresem:https://iws.gov.pl/wp-content/uploads/2020/05/2020_Ekspertyza-Badania-prawno-por%C3%B3wnawcze-dotycz%C4%85ce-procedur.pdf
Opracowanie: Zespół ds. public relations WSKiP
