W marcu, w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach, odbyła się IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządów. Fundacja Instytut Studiów Wschodnich w formule partnerstwa z Województwem Warmińsko-Mazurskim oraz miastem i gminą Mikołajki, zorganizowali po raz kolejny największą i najważniejszą konferencję samorządową tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej, której hasło przewodnie w tym roku brzmiało: „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”. Reprezentanci Akademii Wymiaru Sprawiedliwości wzięli udział w tym wydarzeniu.
- dr Michał Sopiński w panelu „Jak świadomie budować bezpieczeństwo w Europie?”
Europa przechodzi burzliwy okres w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. W Ukrainie trwa pełnoskalowa inwazja rosyjska, przez morze Śródziemne codziennie przeprawiają się tysiące imigrantów, społeczeństwa są wewnętrznie spolaryzowane i dochodzi w nich do tarć religijnych. Wydarzenia te ukazują kruchość ładu i bezpieczeństwa, którego jesteśmy częścią. Paneliści rekomendowali jakie kroki należy podjąć, aby długofalowo zapewnić Europie i jej mieszkańcom bezpieczeństwo.
Moderatorem był dr Michał Sopiński – Rektor-Komendant, Akademia Wymiaru Sprawiedliwości
W tym panelu udział wzięli: Marek Budzisz – Senior Fellow, Strategy & Future, Ernesto Ferrante – Dziennikarz, L’Identità, Aaron Korewa – Dyrektor Biura w Warszawie, Rada Atlantycka, Waldemar Skrzypczak – Ekspert, Waldemar Skrzypczak Consulting oraz Viktoria Voronina – Dyrektor Wykonawczy, Centrum ds. Badań nad Bezpieczeństwem (CENSS).
- prof. dr hab. Tomasz Kośmider w panelu „Bezpieczny samorząd. Kompetencje i odpowiedzialność władz lokalnych w sytuacjach kryzysowych”
Wojna w Ukrainie, kryzys migracyjny oraz powszechne w wielu krajach zamieszki i rozboje stawiają nowe wyzwania z zakresu bezpieczeństwa także przed jednostkami samorządu terytorialnego. Zapewnienie bezpieczeństwa dla obywateli nie leży już tylko w rękach władz centralnych, ale staje się także odpowiedzialnością włodarzy miast i regionów. Inwestują oni w coraz nowsze systemy monitoringu i reagowania na sytuacje nadzwyczajne i zagrażające życiu lub zdrowiu mieszkańców.
Zaproszeni goście podjęli próbę odpowiedzi na pytanie czy w niepewnych czasach należy wzmocnić kompetencje władz samorządowych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i przeciwdziałaniu zagrożeń oraz w jaki sposób finansować wydatki na „obronność samorządów”?
Moderatorem tego panelu był Wojciech Andrearczyk – Wydawca, Region Media
Wśród panelistów dyskutujących na powyższy temat byli: prof. dr hab. Tomasz Kośmider – Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademia Wymiaru Sprawiedliwości, Hryhorii Nedopad – przewodniczący Wołyńskiej Rady Obwodowej, Paweł Makuch – prezydent miasta Pruszkowa, Mateusz Marzoch z biura wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka.
IX Europejski Kongres Samorządów był spotkaniem liderów samorządów, przedstawicieli elit regionalnych, biznesu, członków administracji państwowej, oraz organizacji pozarządowych i mediów. W tegorocznej edycji Kongresu wzięło udział przeszło 2100 uczestników z Polski i 35 krajów całej Europy, w tym blisko 400 polskich samorządowców. Uczestnicy wydarzenia mieli unikalną możliwość wymiany poglądów, budowy relacji, nawiązywania kontaktów i rozwoju różnych form współpracy, w tym biznesowej, na poziomie regionalnym, jaki i z partnerami z innych krajów.
Program IX Europejskiego Kongresu Samorządów obejmował ponad 250 wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji, gal i koncertów. Debaty Kongresu poruszyły między innymi obszary, takie jak: zarządzanie jednostkami samorządu terytorialnego, mechanizmy rozwoju miast i regionów, potencjał cyfryzacji, finansowanie inwestycji, ochrona środowiska, czy polityka bezpieczeństwa. Program Kongresu był realizowany na siedemnastu ścieżkach tematycznych, takich jak: Polityka i Bezpieczeństwo, Gospodarka i Finanse, Samorząd Przyszłości, Współpraca Międzynarodowa, Zielona Energia, Infrastruktura Regionalna, czy Zdrowie.