W dniach 07-09.12.2022 uczestniczyliśmy w konferencji pt.„ INTERDISCIPLINARY PERSPECTIVE ON CRIME CRIMINAL JUSTICE AND PUBLIC SAFETY” w murach Akademiii Nauk Stosowanych w Pile, na którą otrzymało zaproszenie nasze Koło Naukowe Bezpieczeństwa i Resocjalizacji SWWS. Konferencja miała charakter międzynarodowy.
Program konferencji był bardzo szeroki, intensywny i ciekawy.
Pierwszego dnia (07.12.2022) mieliśmy zaszczyt uczestniczyć wielu interesujących wykładach związanych z tematami:
1. Nastawienia antyuchodźczego jako problemu badawczego. Zarys koncepcji – prowadzony przez dr hab. Piotra Chomczyńskiego, prof. ANS; dr hab. Mariusza Sztukę, prof. UJ.
2. Entomologii sądowej jako skutecznego narzędzie w rękach wymiaru sprawiedliwości – prowadzony przez dr hab. Marcina Kadena, prof. UWr., dr Pawła Leśniewskiego, ANS.
3. Przestępczości nieletnich dziewcząt i chłopców. Czy rzeczywiście różnice maleją? – prowadzony przez dr hab. Dagmare Woźniakowską-Fajst, prof. UW.
4. Teoretycznymi i aksjologicznymi problemami z wymiarem kary recydywiście w rozumieniu art. 65 k.k. w granicach stopnia winy w rozumieniu dyrektyw z art. 53 k.k. – prowadzony przez dr hab. Jarosława Utrata- Mileckiego, prof.
5. Przejawów ekstremizmu wśród osadzonych w czeskim systemie penitencjarnym – prowadzony przez dr. Ondřeja Kolářa.
6. Przemian systemów probacyjnych w XXI wieku.
Drugiego dnia (08.12.2022) panele tematyczne wykładów dotyczyły :
1. Kobiet w więzieniu w Stanach Zjednoczonych. Wyniki badań jakościowych – prowadzone przez prof. Katarzynę Celińską.
2. Nadzoru nad podatnością na rynku leków w hrabstwach – prowadzonych przez prof. Rosss Coombera.
3. Nakładaniu się sprawcy na ofiarę i jego znaczenie dla wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych – prowadzonych przez prof. Arthura Hartmanna.
4. Poszukiwania przyszłości prawa karnego. Czy da się uciec od fatalistycznej wizji penologii? – prowadzony przez dr hab. Wojciecha Zalewskiego, prof. UG.
5. Oddziaływania korekcyjnego wobec sprawców i sprawczyń przestępstw seksualnych wobec dzieci – prowadzony przez dr hab. Małgorzatę H. Kowalczyk, prof. UMK.
Trzeciego dnia (09.12.2022) prowadzone było „Międzyuczelniane Forum Naukowych Kół Studenckich”. Studenci oraz zaproszeni goście z różnych szkół i uniwersytetów, będący uczestnikami konferencji pt. „ INTERDISCIPLINARY PERSPECTIVE ON CRIME CRIMINAL JUSTICE AND PUBLIC SAFETY ” przedstawiali prezentacje, opowiadali pozostałym o działalnościach kół naukowych oraz poruszyli wiele ciekawych tematów.
Studentki naszego Koła Naukowego Bezpieczeństwa Resocjalizacji SWWS ( Magdalena Szymczak, Aleksandra Szarzyńska, Wiktoria Opoka) zaprezentowały dotychczasową działalność naszego koła naukowego.
Studenci z SKN Vis Probandi – ANS im. Stanisława Staszica w Pile opowiadali o przestępstwie i jego sprawcy w popkulturze.
Studentka z SKN IPSIR Uniwersytet Warszawski przedstawiła Projekt Uniwersytecka Klinika art. 42 KKW (Klinika 42). Reprezentant Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile opowiedział o działalności klas o profilu policyjnym. Uczestnicy Koła Naukowego Studentów i Absolwentów WASE ANS w Środzie Wielkopolskiej opowiedzieli o ideach i zasadach funkcjonowania koła naukowego. Studenci z SKN Necrodes – ANS im. Stanisława Staszica w Pile poruszyli temat związany z rozpoznawaniem i zabezpieczaniem śladów entomologicznych. Studenci z SKN Argentorat – ANS im. Stanisława Staszica w Pile opowiedzieli o fotografii jako hobby i kompetencji profesjonalnej w kryminalistyce. Forum zakończyło się dyskusją i podziękowaniami za uczestnictwo.
Więcej zdjęc można obejrzeć na stronie Koła Naukowego Argentorat.