21 maja 2024 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Organizacja w Perspektywie Interdyscyplinarnej i Organizacyjne Aspekty Penitencjarystyki została zrealizowana dzięki współpracy trzech instytutów Akademii Wymiaru Sprawiedliwości: Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości, Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie oraz Instytutu Penitencjarystyki Stosowanej. Z uwagi na zakres działań naukowo – badawczych realizowanych w tych instytutach, w trakcie konferencji, starano się wypracować perspektywę koncentrującą się na relacjach pomiędzy problemami istotnymi dla zarządzania bezpieczeństwa i penitencjarystyki. Była to istotna myśl przyświecająca temu wydarzeniu z uwagi na stale obecne w Akademii refleksje obejmujące kwestie poszukiwania i pomostów w ramach interdycyplinarnej współpracy oraz dążenia do pogłębiania integracji wiedzy pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami.
Konferencja złożona była z trzech sesji tematycznych: Organizacja z perspektywy bezpieczeństwa i zarządzania, Psychospołeczne aspekty funkcjonowania organizacji, Bezpieczeństwo państwa a bezpieczeństwo organizacji. Moderatorami sesji byli eksperci AWS. Sesje związane z problematyką zarządzania i bezpieczeństwa moderowali dr Katarzyna Adamiak prof. AWS i prof. dr hab. Tomasz Kośmider. Sesję koncentrującą się na problematyce psychospołecznej moderowali funkcjonariusze IPS: ppor. mgr Maja Zawadzka, ppłk dr Jarosław Rychlik oraz por. dr Sławomir Grzesiak. W trakcie konferencji wygłoszonych zostało 19 niezwykle interesujących i inspirujących referatów. Trzon konferencji stanowiły referaty zagranicznych współpracowników Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Referaty te odnosiły się głównie do zagadnień badawczych, w których uczestniczyła lub uczestniczy Akademia. Tym samym zaistniałe wydarzenie naukowe, prócz ukazania szerokiego zakresu obszarów badawczych realizowanych przez Akademię, pozwoliło również pogłębić zakres i intensywność współpracy międzynarodowej oraz odkryć nowe obszary interakcji naukowej z badaczami i instytucjami zagranicznymi.
Należy podkreślić, że w konferencji wzięli udział badacze z następujących uczelni zagranicznych: Uniwersytetu w Leeds, Uniwersytetu w Liverpoolu, Uniwersytetu w Londynie, Uniwersytetu Przykarpackiego w Ivano-Frankivsku im. Vasyla Stefanyka, Uniwersytetu Bezpieczeństwa Publicznego im. Ludwika w Budapeszcie, Krajowej Szkoły Administracji Penitencjarnej we Francji (ENAP). Ponadto przewidziano również referaty dla przedstawicieli instytucji zagranicznych specjalizujących się w obszarze bezpieczeństwa z Republiki Czeskiej i USA. Doniosłość przeprowadzonego przedsięwzięcia naukowego została uwypuklona wielce interesującymi wystąpieniami kadry profesorskiej Akademii Wymiaru Sprawiedliwości i Wojskowej Akademii Technicznej. Przewidziano również obszar dla referatów funkcjonariuszy Służby Więziennej i Służby Ochrony Państwa, którzy integrują w swojej aktywności zawodowej praktykę mundurową z aktywnością akademicką. Konferencja stworzyła również przestrzeń dla referatów młodych badaczek i badaczy AWS, co ukazało zakres problemów i dylematów, które są istotne dla pokolenia wchodzącego w świat aktywności akademickiej.