Nauka

Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

B, G, K, M, N, P, R, T, W, Z

 

Banasiak Piotr, dr

e-mail:

Numer ORCID 0000-0002-1363-9044

Adiunkt, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwa. Stopień doktora uzyskał w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie w 2019 roku. Absolwent Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, specjalność: Dowodzenie. Były menedżer kierunku Bezpieczeństwa Wewnętrznego na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Były instruktor obrony cywilnej z zakresu powszechnej samoobrony ludności. Agent celny, Strażak, ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej. Uczestnik wielu szkoleń, m. in.:
z zakresu korupcji w administracji publicznej organizowanych przez CBA,
szkolenia z zakresu ratownictwa w ramach struktur OSP realizowanych przez PSP,
kursów z zakresu ochrony osób i mienia.
Zainteresowania naukowe i zawodowe: Bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo wewnętrzne UE, bezpieczeństwo publiczne, teoria bezpieczeństwa, pożarnictwo, zabezpieczenia imprez masowych, grupy dyspozycyjne społeczeństwa polskiego, zagrożenia związane ze zjawiskiem terroryzmu, zarządzanie w jednostkach publicznych, współczesne koncepcje zarządzania, zarządzanie i dowodzenie, wywiad i kontrwywiad gospodarczy, zarządzanie strategiczne, zarządzanie kryzysowe, obrona cywilna.

Gajewski Jakub

e-mail: ,

Asystent, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

Kozłowska Marta, dr

e-mail: ,

Numer ORCID 0000-0002-8513-5048

Adiunkt, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

Licencjat, pedagogika, praca socjalna 2004 – 2008 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie
Magister, pedagogika specjalna-pedagogika resocjalizacyjna 2008 – 2010 Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Doktor, nauk społecznych w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie 2022 Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.
Od 2012r. Pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnikach.
Zainteresowania naukowe:
Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo informacji oraz bezpieczeństwo publiczne.

Kubiak Remigiusz,  ppor. dr

e-mail: ,

Numer ORCID – 0000-0002-7738-3869

Wykładowca, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

Stopień doktora nadany przez Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Doktor nauk o kulturze fizycznej.
Pracownik naukowy Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu. Funkcjonariusz Służby Więziennej. Asystent Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie. Zainteresowania naukowe: prakseologia, system bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwo w systemie penitencjarnym, psychofizyczne kształtowanie służb mundurowych, resocjalizacja i socjoterapia, zarządzanie BHP oraz zakres tematyki związanej z naukami o zdrowiu.

Kucharek Daniel, dr hab.

e-mail: ,

Numer ORCID 0000-0001-5968-8610

Profesor AWS, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

Specjalizuje się w problematyce bezpieczeństwa ekonomicznego, broni masowego rażenia, terroryzmu, transportu lotniczego, szczególnie w przewozach materiałów niebezpiecznych. Autor licznych monografii i podręczników, a także artykułów |i rozdziałów w monografii. Brał udział w opracowaniu projektów badawczych z obszaru bezpieczeństwa i obronności. Uczestniczył w komitetach organizacyjnych i naukowych konferencji i seminariów naukowych poświęconych problematyce bezpieczeństwa i obronności państwa. Członek Rady Naukowej Czasopisma Naukowego ”Scientific Journal of Safety and Logistics” oraz „Aviation and Security Issues”. Aktywnie uczestniczy w pracach Rady Naukowej Polskiego Stowarzyszenia Geopolitycznego. Członek Rady Dyscypliny Naukowej Nauki o Bezpieczeństwie w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie. Członek Rady Dyscypliny Naukowej Nauki o Bezpieczeństwie Federacji Akademii Wojskowych. Bierze aktywny udział w pracach Rady Szkoły Doktorskiej Federacji Akademii Wojskowych. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej. Absolwent studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1985-1989 studiował w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Kuliczkowski Marian, dr hab.

e-mail: ,

Numer ORCID 0000-0003-2655-6288

Profesor AWS, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie.

Specjalizuję się w problematyce przygotowań obronnych państwa realizowanych w systemie bezpieczeństwa narodowego RP. Do zasadniczych obszarów działalności należy udział w procesie dydaktycznym i badawczo-naukowym Uczelni. Jako nauczyciel akademicki opracował programy, sylabusy i karty przedmiotów obejmujących przygotowania obronne państwa oraz zarządzanie kryzysowe w Polsce. Łącząc swoje zainteresowania naukowe z pracą dydaktyczną, podjął działania związane z zapewnieniem obudowy prowadzanych przedmiotów. Jest współautorem podręcznika akademickiego nt. Pozamilitarne przygotowania obronne w Polsce. Podręcznik, w którym została usystematyzowana oraz uporządkowana wiedza i doświadczenia praktyczne w obszarze przygotowań obronnych w niemilitarnej części systemu obronnego państwa. Prowadzi zajęcia dydaktyczne (wykłady, seminaria i ćwiczenia) z tych przedmiotów dla studentów na wszystkich poziomach nauczania (studia licencjackie i magisterskie oraz podyplomowe). Ponadto aktywnie uczestniczy w realizacji szkolenia na Wyższych Kursach Obronnych oraz komercyjnych Kursach Obronnych dedykowanych dla pracowników administracji publicznej i przedsiębiorstw. W latach 2009 – 2019, kiedy byłem kierownikiem tych kursów realizowanych akademii, zostało przeszkolonych ponad 1600 osób, w tym około 300 funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Działalność naukową nierozerwalnie związał z różnymi formami działalności dydaktycznej. Zajęcia programowe ze studentami na kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz bezpieczeństwo wewnętrzne, a także zajęcia z uczestnikami studiów podyplomowych i doktoranckich wywarły istotny wpływ na rozszerzenie osobistego warsztatu naukowego i dydaktycznego. Od czerwca 2020 r. jest członkiem Rady Dyscypliny Nauki o Bezpieczeństwie. W latach 2020 – 2023 wyznaczony przez Radę dyscypliny Nauki o Bezpieczeństwie do składu komisji doktorskich. W tym okresie był recenzentem dwóch rozpraw doktorskich i uczestniczyłem w publicznej obronie 9 rozpraw doktorskich.
W ramach współpracy ze środowiskiem cywilnym prowadzi szkolenia obronne z problematyki przygotowań obronnych państwa dla kierowniczej kadry oraz pracowników administracji publicznej i przedsiębiorstw. Popularyzuję problematykę bezpieczeństwa narodowego, w tym przygotowań obronnych państwa na swojej stronie internetowej: mkuliczkowski.pl
Dorobek naukowy obejmuje liczne monografie i publikacje w czasopismach naukowych oraz udział w projektach badawczych z obszaru bezpieczeństwa i obronności. Jest współorganizatorem i aktywnym uczestnikiem licznych konferencji i seminariów naukowych poświęconych problematyce bezpieczeństwa i obronności państwa.

Mieciński Jarosław, mjr

e-mail: ,

Numer ORCID: 0000-0002-9759-6298

Starszy wykładowca, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej.

Kwalifikacje zawodowe:
Kurs przygotowawczy do pełnienia służby w Służbie Więzienne – 2002r.
Kurs ochrony I stopnia z zakresu technik działania funkcjonariuszy SW w sytuacjach zagrożenia – 2004r.
Kurs ochrony II stopnia z zakresu technik działania funkcjonariuszy Służby Więziennej w sytuacjach zagrożenia – 2004r.
Kurs dowódców zmian działu ochrony Służby Więziennej – 2009r.
Szkoła chorążych Służby Więziennej – 2010r.
Szkolenie zawodowe na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej – 2013r.
Szkolenie metodyczne dla kadry dydaktycznej z uwzględnieniem metodyki kształcenia zdalnego – 2014r.
Kurs – czynności profilaktyczne dla wykładowców szkół Służby Więziennej – 2015r.
Kurs – aktywizujące metody szkolenia – 2016r.

Nowacki Robert, ppłk

e-mail: ,

Numer ORCID  0000-0002-1620-8493

Starszy specjalista, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

Starszy specjalista w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Ukończył studia magisterskie na kierunku pedagogika. Kieruje Pracownią Ochrony i Obrony Jednostek Organizacyjnych Służby Więziennej. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu bezpieczeństwa penitencjarnego.
Ukończył z I lokatami w nauce Szkołę Oficerską Służby Więziennej w 2007r., Szkołę Chorążych Służby Więziennej w 2005r. i Szkołę Podoficerską Służby Więziennej w 2002r. , a także liczne szkolenia specjalistyczne i doskonalenia zawodowe w Służbie Więziennej dla funkcjonariuszy działów ochrony w Służbie Więziennej.
Prowadził zajęcia dydaktyczne w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w latach 2006-2019 w Zakładzie Technik Interwencyjnych i Szkolenia Strzeleckiego oraz w Zakładzie Szkolenia Ochronnego. W latach 2016 – 2019 pełnił służbę na stanowisku kierownika Zakładu Szkolenia Ochronnego.
W latach 2021 – 2023 organizował konferencje oraz sympozja naukowe o tematyce związanej z bezpieczeństwem penitencjarnym. Brał czynny udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach i sympozjach naukowych głównie z zakresu użycia środków przymusu bezpośredniego, konwojowania oraz bezpieczeństwa penitencjarnego. Dorobek publikacyjny dotyczy przede wszystkim użycia środków przymusu bezpośredniego w Służbie Więziennej oraz zagadnień związanych z bezpieczeństwem penitencjarnym.

Posłuszna Elżbieta, dr hab.

e-mail: ,

ORCID: 0000-0001-8652-5729 

Profesor AWS, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

Wykształcenie: 30 maja 2014 Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej – nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauki o bezpieczeństwie.
1994-1998 Szkoła Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (studia doktoranckie) – nadanie tytułu doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii: 18 października 2000 r.
1991-1995 Uniwersytet Łódzki, Wydział Filozoficzno-Historyczny; kierunek: filozofia (studia dzienne, pięcioletnie) – nadanie tytułu magistra filozofii: 27 października 1995 r.
1986-1992 Uniwersytet Łódzki, Wydział Filologiczny; kierunek: filologia polska (studia dzienne, pięcioletnie) – nadanie tytułu magistra filologii polskiej: 22 czerwca 1992 r.
Dorobek: Autorka 6 książek i kilkudziesięciu artykułów, z których większa część poświęcona jest problematyce bezpieczeństwa. Pozostałe dotyczą rozmaitych zagadnień z zakresu politologii, filozofii, antropologii bezpieczeństwa.
Zajmuje się badaniem zagadnień dotyczących ekstremizmu i terroryzmu, ze szczególnym uwzględnieniem terroryzmu jednej sprawy, walki sieciowej, oporu bez przywództwa oraz strategii samotnych wilków. Interesuje się problematyką działań nieregularnych oraz wojen przyszłych generacji. W obszarze jej zainteresowań badawczych znajduje się także zjawisko resentymentu, stanowiące klucz do zrozumienia źródeł ideologicznie motywowanej przemocy.

Roman Łukasz, dr

e-mail: ,

Adiunkt, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

Pedagog, koordynator oddziałów przygotowania wojskowego, pracownik badawczo-dydaktyczny na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o obronności, w specjalności polemologia. Stopień naukowy uzyskał na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ukończył studia magisterskie w Akademii Obrony Narodowej w zakresie zarządzania, w specjalności zarządzanie i dowodzenie. Sfinalizował również studia podyplomowe w zakresie historii i wiedzy o społeczeństwie. Ponadto ukończył liczne kursy i szkolenia z zakresu obronności, bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa i zarządzania kryzysowego.
Organizator i współorganizator wielu konferencji i seminariów naukowych, a także wielu szkoleń, kursów i projektów dotyczących obszaru bezpieczeństwa. Główny prowadzący wykładów, debat, paneli dyskusyjnych i spotkań społeczno-gospodarczych.
Współpracował z wieloma firmami, instytucjami naukowo-badawczymi, ośrodkami akademickimi w obszarze bezpieczeństwa. Recenzent wielu artykułów naukowych i monografii. Autor prac naukowo-badawczych i licznych publikacji naukowych z zakresu bezpieczeństwa narodowego i wewnętrznego. Prelegent, moderator oraz członek komitetów naukowych i organizacyjnych wielu konferencji i seminariów naukowych.
Promotor kilkudziesięciu prac magisterskich, licencjackich na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, narodowe i zarządzanie oraz prac kwalifikacyjnych na studiach podyplomowych, recenzent ponad 50 prac podyplomowych, licencjackich i magisterskich. Sprawował funkcję promotora pomocniczego przy przewodzie doktorskim.
Autor wielu publikacji dotyczących obszaru bezpieczeństwa, obronności i polemologii w wydawnictwach krajowych i zagranicznych. Oprócz polemologii, prowadzi badania w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, systemu obronnego państwa, bezpieczeństwa narodowego, publicznego i politologii.

Trocha Jerzy, dr

e-mail: ,

Numer ORCID 0000-0002-2561-4485

Adiunkt, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

Doktorat uzyskał na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Ukończył także socjologię na Uniwersytecie Zielonogórskim i obronność w Akademii Obrony Narodowej. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym w Akademii Obrony Narodowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Sfinalizował również podyplomowe studia menedżerskie Executive Master of Business Administration (EMBA). Ponadto ukończył liczne kursy i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa, zarządzania kryzysowego oraz ochrony obiektów, w tym obiektów infrastruktury krytycznej.
Kwalifikowany pracownik zabezpieczenia technicznego oraz specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa cywilnego w przedsiębiorstwach sektora publicznego i prywatnego. Opracował, uzgodnił i wdrożył pierwsze dokumentacje planistyczne dla obiektów infrastruktury krytycznej oraz obiektów podlegających obowiązkowej ochronie z uwagi na istotność dla obronności, interesu gospodarczego państwa, bezpieczeństwa publicznego i innych ważnych interesów państwa w jednej ze spółek kolejowych w Polsce. W latach 2022-2023 pełnił funkcję Przewodniczącego Grupy ds. Zarządzania Kryzysowego w transporcie kolejowym (Working Group on Crisis Management) działającej w ramach Międzynarodowego Związku Kolei (International Union of Railways, UIC) zrzeszającej przedsiębiorstwa z branży kolejowej z różnych regionów świata. Ponadto był członkiem Centralnego Zespołu ds. bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach w skład, którego wchodzą przedstawiciele m.in. Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei oraz spółek kolejowych prowadzących działalność transportową na terenie kraju. Udziela się także społecznie jako strażak w jednej z ochotniczych straży pożarnych w Warszawie będąc ratownikiem kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Specjalizuje się w problematyce zarządzania kryzysowego, infrastruktury krytycznej, ochrony ludności, obrony cywilnej, terroryzmu i bezpieczeństwa publicznego. Swoje szczególne zainteresowania skupia również wokół ochrony obiektów użyteczności publicznej oraz bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Autor prac naukowo-badawczych i licznych publikacji naukowych z zakresu bezpieczeństwa narodowego. Prelegent oraz moderator podczas konferencji i seminariów naukowych. Promotor prac licencjackich i magisterskich na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne oraz penitencjarystyka. Współpracuje także z czasopismami naukowymi w charakterze recenzenta.
Organizator wielu konferencji i seminariów naukowych, a także wydarzeń promujących osiągnięcia naukowe studentów oraz akcji charytatywnych, w tym popularyzujących honorowe krwiodawstwo w środowisku akademickim. W okresie studiów aktywny twórca wydarzeń z okazji dni kultury studenckich Juwenalia.

Werbiński Jakub, mjr

e-mail: ,

Numer ORCID 0000-0003-3740-3981

Starszy Wykładowca, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

Mjr Jakub Werbiński – jest magistrem pedagogiki, tytuł zawodowy uzyskał na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jest także absolwentem Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu w zakresie studiów podyplomowych na kierunku doradca zawodowy na europejskim rynku pracy. Ukończył na Akademii Sztuki Wojennej – Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Kursu Obronny w zakresie przygotowań obronnych w administracji publicznej i przedsiębiorstwach.
Od 2003 roku jest funkcjonariuszem Służby Więziennej – służbę rozpoczął w Zakładzie Karnym w Sieradzu realizując zadania penitencjarne i ochronne. Od 2013 roku zajmuje się szkoleniem funkcjonariuszy Służby Więziennej w zakresie bezpieczeństwa – początkowo w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu – Zakład Szkolenia Ochronnego, obecnie w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości – Instytut Nauk o Bezpieczeństwie, Pracownia Ochrony i Obrony Jednostek Organizacyjnych SW. Jest autorem materiałów dydaktycznych, współautorem programów szkolenia w zakresie bezpieczeństwa, brał udział w wielu projektach szkoleniowych i naukowych, także międzynarodowych. Ponadto ukończył szereg kursów m.in. związanych z kształceniem personelu więziennego.
Poza prowadzeniem zajęć dydaktycznych związanych z bezpieczeństwem jednostek penitencjarnych jest pracownikiem naukowym. Reprezentując Pracownie Ochrony i Obrony Jednostek Organizacyjnych SW funkcjonuje w obszarze bezpieczeństwa więzień. W ostatnim czasie prowadził badania dotyczące informacji, jako istotnego czynnika wpływającego na bezpieczeństwo zakładów karnych i aresztów śledczych.

Zawadzki Wiesław, dr

e-mail: ,

Numer ORCID 0000-0003-3849-642X

Profesor AWS, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie

Pofesor w Instytutucie Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Absolwent Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie gdzie uzyskał na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego stopień doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. W 2022 roku ukończył studia podyplomowe Executive Master of Business Administration w Collegium Humanum Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie. Były Naczelnik w Straży Miejskiej w Białymstoku. Wiceprezes Aeroklubu Białostockiego, czynny skoczek spadochronowy, członek Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy, sekretarz Polskiego Towarzystwa Ekspertów i Biegłych Sądowych, konsultant naukowy członek Rady Naukowej czasopisma „Biegły sądowy”, przewodniczący Podlaskiego Komitetu Organizacyjnego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, instruktor strzelectwa sportowego, członek Rady Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie AWS, Sekretarz Rady Dyscypliny Naukowej Nauk o Bezpieczeństwie AWS
Specjalizuje się w tematyce: zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej, samoobrony powszechnej, ochrony infrastruktury krytycznej państwa.
Posiada doświadczenie dydaktyczne jako nauczyciel akademicki. Jest autorem i współautorem artykułów naukowych, inicjatorem konferencji, szkoleń i warsztatów poświęconych szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Masz pytania?

Napisz do nas. Na każdą kwestię postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Siedziba główna
ul. Wiśniowa 50
02-520 Warszawa

NIP: 5213842228
Regon: 381510697

Sekretariat:
Telefon: +48 22 602 44 14
Fax: +48 22 641 21 17
E-mail:

Dbamy o Twoją
prywatność

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Przejdź do treści