Pierwszym miejscem, które miał możliwość odwiedzić było więzienie – obecnie muzeum – we Fremantle /Stan Western Australia/, ok. 30 km od Perth. Obiekt niezwykły ponieważ działał nieprzerwanie od 1886 do 1991 roku. Dobrze zachowała się infrastruktura współczesna, a na potrzeby muzealne odtworzono dawny wystrój. Pozostawiono przykładowe cele więzienne z hamakami oraz zapadnię z szubienicą służącą do wykonywania wyroków śmierci oraz różnorodne sprzęty i pomieszczenia przystosowane do izolacji osadzonych.
Drugim obiektem był Kompleks Więzienny Long Bay w Sydney /Stan New South Wales (NSW)/. Wizyta odbyła się w asyście pracownika placówki, kapelanów różnych wyznań i religii oraz tłumacza. Odbyło się także spotkanie z osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo jednostki oraz grupą kapelanów pracujących na jej terenie. W trakcie wizyty o. dr Jan D. Pol miał możliwość zobaczyć przykładowe oddziały mieszkalne, celę izolacyjną oraz miejsce, które w Polsce nazywamy polem spacerowym.
Kolejnym etapem był przejazd do dawnego zakładu karnego, który obecnie jest Community Corrections czyli Managing offenders in the community, przynależną do Corrective Services w NSW. Jest to miejsce dla osób, które po odbyciu zasadniczej części kary pozbawienia wolności wspierane są w samodzielnym funkcjonowaniu na wolności. W obiekcie znajdują się biura administracji, poszczególne dawne cele, które obecnie są pokojami dla mężczyzn, oraz jadalnia i pomieszczenia socjalne.
Wizyta była również okazją do zwiedzenia muzeum działającego przy więzieniu State Correctional Museum /NSW/ w Cooma, ok 400. km na południe od Sydney. Muzeum prezentuje kolekcję przedmiotów związanych z wykonywaniem kary i przestępczością z połowy XIX wieku, takich jak m.in.: kajdany i kajdany na nogi, ubrania skazańców i więźniów, broń i urządzenia używane do ucieczki, oraz zdjęcia i dokumentację wizualną z czasów współczesnych.
Uzupełnieniem aktywności naukowej była możliwość przeprowadzenia wywiadów z wolontariuszami oraz pracownikami służb penitencjarnych Australii.