Wizyta delegacji kadry naukowo-dydaktycznej oraz studentów z Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku w Ukrainie

W dniach od 13 do 18 listopada br. Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości odwiedziła delegacja kadry naukowo-dydaktycznej oraz studentów z Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku w Ukrainie.

W poniedziałek przedstawiciele Uniwersytetu uczestniczyli w uroczystej odprawie, na której zostały wręczone rozkazy personalne nadania wyższych stopni służbowych dla funkcjonariuszy SWWS. Po uroczystości odbyły się spotkania robocze zespołów badawczych obydwy Uczelni. W tym czasie studencie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie poznali historię walki Warszawiaków w 1944 roku.

Kolejny dzień wizyty studyjnej rozpoczął się od panelu dyskusyjnego poprowadzonego przez Prorektora ds. rozwoju dr. Michała Sopińskiego, w którym wzięli również udział dr Jędrzej Kondek oraz dr hab. Andrzej Korczak pt. „Prawo i praworządność między ontologią a antropologią zjawiska”. W toku debaty prelegenci uzgodnili, iż najważniejszym aspektem poprawnego działania wymiaru sprawiedliwości jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne młodych ludzi do przyszłej pracy zawodowej.

Pod koniec dnia delegacja zwiedziła Stare Miasto oraz Park Łazienki oraz miała okazję do poprowadzenia nieoficjalnych rozmów oraz chwili relaksu.

W środę grupa odwiedzająca pojechała odwiedzić kampus mundurowy SWWS w Kaliszu. Po uroczystym przywitaniu przez płk. Leszka Kołtuna Prorektora ds. studenckich SWWS kadra naukowa wraz ze studentami zwiedziła dawny Zakład Karny w Kaliszu, potocznie zwany „Zamkiem”.

Podczas pobytu w Kaliszu delegacja z Ukrainy uczestniczyła w konserwatorium dotyczącym możliwości wykorzystania wirtualnych narzędzi edukacyjnych w zdalnym procesie kształcenia, który miał miejsce podczas pandemii. Rozmowę poprowadził prorektor ds. dydaktycznych dr. Jakub Czarkowski wraz z kpt. Sebastianem Szałagiewiczem – specjalistą ds. e-learningu.

W trakcie zwiedzania Kampusu SWWS ukraińscy wykładowcy mogli zapoznać się z działalnością Grup Interwencyjnych Służby Więziennej oraz z organizacją kształcenia na kampusie, które przedstawił kpt. Jacek Sowiński – wykładowca Zakładu Szkolenia Praktycznego.

W piątek po śniadaniu delegacja wyruszyła w drogę powrotną na Ukrainę.