24 maja br. w auli Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie odbyły się uroczyste obchody 33. rocznicy utworzenia Straży Granicznej. Z okazji święta przypadającego 16 maja wręczono wyróżnienia, nadano odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.
Obchody swoją obecnością uświetnili parlamentarzyści Ziemi Koszalińskiej, Dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, duchowieństwa oraz instytucji, z którymi na co dzień współpracuje WSSG.
Wśród zaproszonych gości obecni również byli rektorzy, prorektorzy i pracownicy naukowi mi.in. z Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Akademii Pożarniczej, Akademii Policji w Szczytnie, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, Uniwersytetu Wrocławskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie, Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. W uroczystości udział wzięli również komendanci, dowódcy oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych Policji, Wojska Polskiego, Służby Wywiadu Wojskowego, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Miejskiej oraz Centrum Szkolenia i Doskonalenia Policji Federalnej w Neustrelitz.
Uroczystość zakończyła Pieśń Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Rektora-Komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości dr. Michała Sopińskiego podczas uroczystych obchodów 33. rocznicy utworzenia Straży Granicznej w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie reprezentował mjr dr Konrad Wierzbicki, prof. Instytutu Nauk o Rodzinie AWS.
Warto przypomnieć, że WSSG w Koszalinie powstała w roku 2023, dzięki ustawie podpisanej przez Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudę, umożliwiającej jednocześnie dokonać zmian nazw Wyższej Szkoły Policji na Akademię Policji w Szczytnie oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Pożarniczą.
Uzyskanie statusu akademii przez uczelnie mundurowe, ma ogromne znaczenie naukowe, co z kolei przekłada się na większe możliwości rozwojowe, a tym samym profesjonalne przygotowanie funkcjonariuszy do realizacji ustawowych zadań konkretnej formacji.
Życzymy, aby Wyższa Szkoła Straży Granicznej w Koszalinie, podobnie jak Akademia Wymiaru Sprawiedliwości dołączyła do elitarnego grona uczelni akademickich polskich służb mundurowych, cieszących się renomą jednych z najlepszych ośrodków naukowo-badawczych i dydaktycznych na całym świecie.