A
Numer ORCID: 0009-0007-4165-8844
Profesor AWS, Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Ekspert z zakresu zarządzania i przedsiębiorczości. Długoletnie doświadczenie w przygotowaniu i prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa strategicznego. Doświadczenie w projektowaniu badań przy użyciu metod jakościowych i ilościowych. Posiada praktyczną wiedzę z zakresu zarządzania, innowacyjności, społecznej odpowiedzialności biznesu, marketingu, sprzedaży, psychologii biznesu, kooperacji, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia klastrów i sieci. Doświadczenie w pisaniu raportów, sprawozdań projektowych i publikacji naukowych. Znajomość zasad oceny wniosków finansowanych ze środków Unii Europejskiej – ekspert do oceny wniosków w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ekspert Business Centre Club do spraw klastrów i szkolnictwa wyższego, członek Rady Dialogu Społecznego, członek Komisji ds. pracy w BCC, członek grupy roboczej ds. edukacji w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Obecnie Dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Zainteresowania naukowe: zarządzanie strategiczne, psychologia w biznesie, przywództwo w organizacjach, zachowania organizacyjne, alianse strategiczne i klastry w Polsce i na świecie, zmiany generacyjne.
Zainteresowania naukowe: przywództwo w organizacjach, kooperencja, zachowania organizacyjne, kultura organizacyjna.
Aniołek – Karbownik Agnieszka
Lektor, Zakład Języków Obcych
B
Profesor AWS, Zakład Szkolenia Praktycznego
Doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, prof. Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Supraślu. Obecnie realizuje studia podyplomowe „Master of Business Administration w obronie narodowej i bezpieczeństwie wewnętrznym” Wojskowa Akademia Techniczna Były funkcjonariusz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji, organizator i uczestnik wielu szkoleń z zakresu zwalczania terroryzmu i bezpieczeństwa działań specjalnych. Obecnie Kierownik Zakładu Szkolenia Praktycznego Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Autor i współautor artykułów naukowych z obszaru bezpieczeństwa publicznego, edukacji dla bezpieczeństwa i dowodzenia.
Bajer Sebastian, ppor.
Młodszy wykładowca, Zakład Szkolenia Praktycznego
Bałandynowicz Andrzej, prof. zw. dr. hab.
Numer ORCID 0000-0003-1248-8069
Profesor, Instytut Nauk Prawnych
Profesor nauk prawnych w zakresie kryminologii, penologii, penitencjarystyki, specjalista w zakresie socjologii prawa, filozofii prawa, pedagogiki resocjalizacyjnej, penitencjarystyki. Autor licznych publikacji naukowych. Twórca teorii wielopasmowej resocjalizacji z udziałem społeczeństwa a także teorii inkluzyjnej readaptacji społecznej, które stanowią podstawę aksjologiczną polityki kryminalnej państwa prawa.
Zainteresowania naukowe dotyczą badania zjawisk społecznych z zakresu kryminologii, penologii, penitencjarystyki, socjologii prawa oraz filozofii prawa a także nauk pedagogicznych. Jest autorem nowoczesnej teorii kary pozbawienia wolności, zhumanizowanego odwetu oraz systemu probacji. Autor teorii adaptacji do wolności – wielopasmowej teorii resocjalizacji z udziałem społeczeństwa. Na podstawie wieloletnich badań longitudinalnych dotyczących recydywistów zbudował system sprawiedliwego karania wsparty na karach średniej mocy oraz środkach wolności dozorowanej.
Kompetencje:
Prowadzenie badań naukowych, wykładów i zajęć praktycznych, autorstwo wielu recenzji opracowań wydawniczych i licznych publikacji autorskich, sporządzenie kilkudziesięciu recenzji w przewodach o nadanie stopni i tytułu naukowego.
Życiorys naukowy:
od 2021 Państwowa Uczelnia Zawodowa im prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, kierownik Katedry Pedagogiki Pokoju i Probacji
2019 – 2021 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, kierownik Katedry Pedagogiki
2018 Akademia Polonijna w Częstochowie, prorektor ds. Rozwoju
2017 – 2018 Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. J. Korczaka w Warszawie, kierownik Katedry Pedagogiki Pokoju i Probacji
2016 – 2017 Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierownik Zakładu Kryminologii Stosowanej
2012 – 2016 Uniwersytet Przyrodniczo – Humanistyczny w Siedlcach, kierownik Katedry Pedagogiki Pokoju i Probacji
2010 – 2012 Pedagogium – Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie, kierownik Zakładu Kryminologii i Nauk Penalnych
2007 – 2012 Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej Pedagogium, kierownik Zakładu Pedagogiki Resocjalizacyjnej i Zakładu Pedagogiki Sądowo – Penitencjarnej
2001 – 2012 rektor Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie
1996 – 1998 przewodniczący Resortowej Komisji Ministerstwa Sprawiedliwości do spraw systemu sądowej kurateli dla osób dorosłych
od 1993 członek Izby Adwokackiej w Warszawie
1991 – 1997 dyrektor Prywatnego Zespołu Szkół Policealnych w Warszawie
1989 – 2006 Uniwersytet Warszawski, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, z-ca dyrektora Instytutu, później dyrektor Instytutu
1985 – 1986 Zespół Pedagogiki Społecznej Instytutu Kształcenia Nauczycieli im. Władysława Spasowskiego w Warszawie, metodyk ds. resocjalizacji oraz egzaminator z zakresu pedagogiki społecznej dla nauczycieli ubiegających się o stopnie specjalizacyjne
1984 – 1988 Uniwersytet Warszawski, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, kierownik Studium Zaocznego Instytutu
1981 – 1984 Uniwersytet Warszawski, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, z-ca dyrektora
1980 – 1992 Uniwersytet Warszawski, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, adiunkt
1978 – 1979 Uniwersytet Warszawski, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, starszy asystent
1976 – 1978 Uniwersytet Warszawski, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, asystent
1975 – 1976 Uniwersytet Warszawski, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, asystent stażysta.
Numer ORCID 0000-0002-1363-9044
Adiunkt, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwa. Stopień doktora uzyskał w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie w 2019 roku. Absolwent Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, specjalność: Dowodzenie. Były menedżer kierunku Bezpieczeństwa Wewnętrznego na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Były instruktor obrony cywilnej z zakresu powszechnej samoobrony ludności. Agent celny, Strażak, ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej. Uczestnik wielu szkoleń, m. in.:
z zakresu korupcji w administracji publicznej organizowanych przez CBA,
szkolenia z zakresu ratownictwa w ramach struktur OSP realizowanych przez PSP,
kursów z zakresu ochrony osób i mienia.
Zainteresowania naukowe i zawodowe: Bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo wewnętrzne UE, bezpieczeństwo publiczne, teoria bezpieczeństwa, pożarnictwo, zabezpieczenia imprez masowych, grupy dyspozycyjne społeczeństwa polskiego, zagrożenia związane ze zjawiskiem terroryzmu, zarządzanie w jednostkach publicznych, współczesne koncepcje zarządzania, zarządzanie i dowodzenie, wywiad i kontrwywiad gospodarczy, zarządzanie strategiczne, zarządzanie kryzysowe, obrona cywilna.
Barna Tomasz, mjr
Starszy wykładowca, Instytut Penitencjarystyki, Kierownik Katedry Psychologii Penitencjarnej Instytutu Penitencjarystyki.
Numer ORCID: 0000-0002-9707-5804
Adiunkt, Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Dyscyplina naukowa: nauki o zarządzaniu i jakości, nauki o bezpieczeństwie.
Absolwentka Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie na kierunku archiwistyka z tytułem magistra, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (wcześniej Uniwersytet Pedagogiczny im KEN w Krakowie) na kierunku bezpieczeństwo narodowe z tytułem magistra, Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie (dawniej Akademii Ignatianum w Krakowie) na kierunku administracja i polityka publiczna z tytułem magistra, Uniwersytetu w Siedlcach (dawniej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach) z tytułem doktora nauk społecznych w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie.
A także absolwentka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z zakresu Architektury informacji i użyteczności przestrzeni informacyjnych.
Posiada certyfikat Audytora Wiodącego z Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (ISO/IEC: 27001) uzyskany w ramach szkoleń TuvNord Polska.
Prowadziła prace dydaktyczną na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie w latach 2019-2022 na kierunku Bezpieczeństwo narodowe z zakresu Administracji bezpieczeństwa narodowego, Polityki informacyjnej w zarządzaniu bezpieczeństwem, Kulturze bezpieczeństwa informacyjnego.
Organizowała i współorganizowała w latach 2013 – 2023 liczne konferencje naukowe o tematyce związanej z bezpieczeństwem narodowym oraz z naukami o mediach i komunikacji społecznej. Brała czynny udział w licznych konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych, z zakresu bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa lokalnego, bezpieczeństwa informacyjnego. Publikacje naukowe dotyczą takich obszarów tematycznych jak: świadomość informacyjna, przeciwdziałanie dezinformacji i propagandzie, podatność i odporność na zagrożenia bezpieczeństwa informacyjnego, poczucie bezpieczeństwa informacyjnego, polityka informacyjna, kompetencje informacyjne.
W obszarze zainteresowań badawczych znajduje się problematyka zarządzania bezpieczeństwem informacyjnym, poczucia bezpieczeństwa informacyjnego, edukacji dla bezpieczeństwa informacyjnego, edukacji obywatelskiej, kultury bezpieczeństwa informacyjnego. Wskazane obszary badawcze analizowane na płaszczyźnie społecznej, lokalnej.
Bąk Marcin
Asystent, Instytut Penitencjarystyki
Absolwent studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Specjalność – Komunikacja Masowa. Dziennikarz radiowy, telewizyjny i internetowy. Związany z rozgłośniami warszawskimi, Radio Józef, Radio Plus, Radio Warszawa, w których realizował liczne audycje autorskie o tematyce społecznej i naukowej. Od 2016 roku związany z Telewizją Republika, na antenie której zrealizował kilka cykli programów publicystycznych, popularyzatorskich i popularno – naukowych. Prowadzący w studio programy publicystyczne i polityczne. W latach 2020 – 2023 prowadził w internetowej telewizji Salve.Net program publicystyki politycznej. Stały felietonista internetowego Tygodnika Solidarność Tysol.pl.
Od 2018 roku współpracował z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im Wacława Felczaka. W ramach współpracy prowadził jako moderator liczne konferencje, miedzy innymi w ramach projektu „Europa Karpat”. Prowadził też w latach 2020 – 2023 w ramach zajęć Uniwersytetu Letniego w Krasiczynie zajęcia dla studentów z Polski i Węgier z zakresu warsztatu dziennikarskiego oraz pracy przed kamerą.
Specjalizuje się w wystąpieniach publicznych, technikach komunikacji, autoprezentacji i sztuce perswazji.
Berent Marcin, dr
Profesor AWS, Instytut Nauk Prawnych
Numer ORCID 0009-0001-1659-5219
Adiunkt Instytutu Nauk o Rodzinie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
Bil Jacek, dr hab.
Numer ORCID: 0000-0002-9586-528X
Profesor AWS, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Dr hab. Jacek Bil, od 2024roku profesor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. W 2019 roku uzyskanie stopnia naukowego, doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, nadany uchwałą Senatu Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach.
W latach 2010 – 2012 wykładowca Instytutu Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
W latach 2012 – 2015 kierownik Zakładu Studiów nad Przestępczością Zorganizowaną i Terroryzmem Instytutu Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. We wskazanym czasie prowadzenie pracy naukowej w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, w tym kierowanie projektami badawczymi oraz opracowywanie licznych publikacji dotyczących szeroko rozumianej problematyki bezpieczeństwa, jak też realizacja zajęć dydaktycznych i sprawowanie opieki promotorskiej nad dyplomantami na studiach I i II stopnia.
W latach 2015 – 2016 adiunkt Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
W latach 2017 – 2024 pracownik naukowy Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W czasie pracy w Wojskowej Akademii Technicznej prowadzenie zajęć dydaktycznych na kierunku Bezpieczeństwo i Obronność Państwa na studiach I i II stopnia, a także w Szkole Doktorskiej WAT. Realizując nałożone zadania, prowadzenie pracy badawczej polegającej na uczestnictwie i kierowaniu projektami badawczymi, publikowanie artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach, a także sprawowanie opieki promotorskiej nad dyplomantami studiów I i II stopnia. W ramach obowiązków realizowanych w Szkole Doktorskiej WAT sprawowanie opieki naukowej nad doktorantami. W okresie od 2019 do 2024 roku członek Rady Dyscypliny Nauki o Bezpieczeństwie Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT. Recenzent prac doktorskich oraz monografii i artykułów naukowych w obszarze bezpieczeństwa. Od 2024 roku, profesor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie oraz członek Rady Dyscypliny Nauki o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.
W obszarze zainteresowań badawczych znajduje się problematyka bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz geopolityka. Od 2023 roku członek Rady Naukowej przy AntiCorruption Programme UN Global Compact Network Poland. Laureat I Nagrody Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego za najlepszą pracę doktorską o korupcji.
Borcz Paula
Lektor, Zakład Języków Obcych
Lektorka języka angielskiego w Zakładzie Języków Obcych Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Absolwentka studiów na kierunku lingwistyka stosowana w specjalności tłumaczenia specjalistyczne w parze językowej angielski-niemiecki.
Od 2021 roku prowadzi zajęcia dydaktyczne z lektoratu języka angielskiego w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie na kierunkach prawo i bezpieczeństwo wewnętrzne oraz zajęcia dodatkowe przygotowujące studentów prawa do egzaminu TOLES.
Bierze udział w szkoleniach oraz webinariach dotyczących metodyki nauczania języków obcych stale wzbogacając swój warsztat dydaktyczny oraz poszerzając kompetencje z zakresu innowacyjnych oraz efektywnych metod nauczania. Specjalizuje się w szczególności w nauczaniu języka angielskiego prawniczego i biznesowego oraz przygotowaniem do certyfikatów językowych.
Bogucki Jarosław, kpt.
Starszy wykładowca, Zakład Szkolenia Praktycznego
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (1994). Studia podyplomowe ,,Bezpieczeństwo i higiena pracy” ukończone na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (2006). Nauczyciel dyplomowany wychowania fizycznego, trener piłki nożnej, instruktor piłki koszykowej, pływania, gimnastyki, kulturystyki, samoobrony, ratownik WOPR. Wieloletni trener piłki nożnej oraz nauczyciel wychowania fizycznego. Autor publikacji z zakresu diagnozowania sprawności fizycznej funkcjonariuszy służby więziennej. Terenowy promotor zdrowia w Służbie Więziennej. Funkcjonariusz Służby Więziennej od 2009 roku, wykładowca akademicki od 2019 roku. Zainteresowania: triatlon, crossfit, historia polskiej kinematografii i kabaretu.
Numer ORCID 0009-0004-7655-7996
Adiunkt, Centrum Badań Polityki Europejskiej
C
Numer ORCID 0000-0002-4545-0991
Adiunkt, Instytut Penitencjarystyki
Doktor Nauk Społecznych w Dyscyplinie Nauki Socjologiczne.
2023: Uzyskanie stopnia doktora Nauk Społecznych w Dyscyplinie Nauki Socjologiczne. Tytuł rozprawy doktorskiej: „Początki penologii – kara jako element społeczeństwa demokratycznego. Studium twórczości Francisa Liebera”
2016 – 2023: Międzywydziałowe Środowiskowe Studia Doktoranckie przy Wydziale Historycznym z siedzibą w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych, Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim;
2016: Tytuł magistra Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, WSNSiR, UW Tytuł pracy magisterskiej: „Penologia u źródła. Francis Lieber- twórca penologii i jego dzieło”
2014-2016: Studia magisterskie na kierunku Profilaktyka Społeczna i Resocjalizacja w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji WSNSiR UW.
2014: Tytuł licencjata Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, WSNSiR UW Tytuł pracy licencjackiej: ”Ołobok – tradycyjna wieś lat 30-tych i 40-tych XX wieku jako środowisko wychowawcze. Analiza zjawiska na podstawie wywiadów pogłębionych”
2011-2014: Studia licencjackie na kierunku Profilaktyka Społeczna i Resocjalizacja w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, WSNSiR UW.
Zainteresowania naukowe:
Powstanie i rozwój naukowej refleksji nad zagadnieniami związanymi z karą kryminalną i przestępstwem, powstanie dziedziny kryminologii i penologii w kontekście rozwoju nauk społecznych, przestępstwo i kara jako element życia społecznego (sposób postrzegania ukaranych, sposób postrzegania rodzajów kary i jej wymiaru, populizm penalny, percepcja skazanego na karę), życie skazanego przed, w trakcie i po wykonaniu kary, alternatywne formy kary pozbawienia wolności, sprawiedliwość naprawcza, probacja, prawa człowieka a kara, „humanitaryzm” w karaniu (perspektywa historyczna i współczesna), historia kary kryminalnej.
Numer ORCID 0000-0002-6370-2881
Asystent, Instytut Nauk Prawnych
Absolwentka Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pracę magisterską na temat „Skutki niedochowania zastrzeżonej formy” napisała pod kierownictwem dr hab. Hanny Witczak, prof. KUL. Doktorantka na WPPKiA KUL. Pracę doktorską z zakresu prawa spadkowego przygotowała na seminarium z prawa cywilnego pod kierownictwem dr hab. Hanny Witczak, prof. KUL. Ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Spółek na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w administracji publicznej oraz w sektorze prywatnym.
Zainteresowania naukowe:
Prawo cywilne, w szczególności prawo spadkowe, ochrona dóbr osobistych, wadliwość czynności prawnych, małoletni oraz zarządzanie
Numer ORCID 0009-0000-9216-4392
Asystent, Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył szkolenie specjalizacyjne z Organizacji Pomocy Społecznej, a także posiada dyplom EMBA. Od 2022 roku jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia w ramach nauk o zarządzaniu, ekonomii i politologii.
W okresie od kwietnia do grudnia 2023 roku pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jako wiceminister nadzorował sprawy związane z bezpieczeństwem, cyberbezpieczeństwem, funkcjonowanie zakładów poprawczych oraz sądownictwo. W latach 2021-2023 pełnił funkcję wicewojewody łódzkiego, odpowiedzialnego m. in. za sprawy społeczne i edukację.
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w działalności samorządowej i społecznej. Od 2012 r. członek Rady Programowej Radia Łódź. W latach 2017-2020 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi. W tym samym czasie pełnił funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych, wiceprzewodniczącego Wojewódzkiej Rady ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi oraz był członkiem Wojewódzkiej Rady ds. Readaptacji Społecznej i Pomocy Skazanym. W latach 2020-2023 był dyrektorem Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych.
Zainteresowania naukowe:
Nauki o zarządzaniu i jakości, nauki społeczne, nauki prawne.
Numer ORCID 0000-0001-8383-6951
Adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych,
Doktor nauk prawnych (Uniwersytet Łódzki w Łodzi, Wydział Prawa i Administracji, studia doktoranckie), magister prawa (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Prawa i Administracji, jednolite studia prawnicze), magister administracji (Uniwersytet Łódzki w Łodzi, Wydział Prawa i Administracji, jednolite studia administracji publicznej), studia z zakresu „Prawo europejskie” (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Prawa i Administracji), uczestnik seminariów i warsztatów z zakresu praw człowieka i obywatela (Europejski Trybunał Praw Człowieka, Uniwersytet Warszawski w Warszawie, Wydział Prawa i Administracji i Rada Europy)
Zainteresowania naukowe:
Obszar prawa administracyjnego materialnego i procesowego oraz prawa sądowoadministracyjnego, w tym przede wszystkim współpraca państw (udzielanie wzajemnej pomocy) w zakresie finansów publicznych, telemedycyna, ochrona informacji publicznej i infrastruktury informacyjno-komunikacyjnej, egzekucja administracyjna, administracyjno-prawne aspekty ochrony praw człowieka.
Numer ORCID 0000-0002-1485-7828
Profesor AWS, Instytut Penitencjarystyki.
Kierownik Katedry Edukacji Dorosłych i Studiów Kulturowych Instytutu Penitencjarystyki
Doktor habilitowany, profesor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. W roku 2008 uzyskał stopień doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie w Ružomberku. W roku 2005 uzyskał stopień doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie.
Zakres zainteresowań badawczych to rodzina i jej funkcjonowanie we współczesnym, zmieniającym się świecie. W ramach badań naukowych diagnozuje zagrożenia dla rodziny ich przyczyny i konsekwencje.
Czarkowski Jakub, dr prof. AWS
Numer ORCID http://orcid.org/0000-0001-6212-5763
Prorektor ds. dydaktycznych
Profesor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, wykładowca akademicki, badacz i nauczyciel dyplomowany. Posiada doświadczenia w nauczaniu „Media w Edukacji”, „Komputerowe wspomaganie procesu kształcenia”, „Pedagogiczne aspekty technologii komputerowej”, „Metody badań społecznych”. Doświadczenia zawodowe zdobywał w placówkach specjalnych, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, Rodzinnym Domu Dziecka. Zajmował stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego, dyrektora Bursy. Zajęcia akademickie realizował na UW WP, APS, UW-MSC SWPS i innych. Prowadził projekty badawcze m.in. „Rodzice o szkole” został przygotowany przez Fundację „Rodzice Szkole” w ramach projektu „Rodzice dla szkoły – Rodzice dla społeczeństwa” współfinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności czy „Społeczny obraz pieczy zastępczej” realizowany w UW-MSC. Jest członkiem redakcji czasopism specjalistycznych m.in., „International Journal of Pedagogy, Innovation and New Technologies (IJPINT), Harcerstwo.
D
Numer ORCID 0000-0002-0880-6573
Aststent, Instytut Nauk Prawnych
Numer ORCID 0000-0003-3789-0548
Adiunkt, Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Absolwent Akademii Marynarki Wojennej, w tym stacjonarnych Studiów Doktoranckich. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Autor i współautor ponad 20 opracowań naukowych. Współtwórca czasopisma naukowego Pomorskie Forum Bezpieczeństwa.
W obszarze zainteresowań badawczych Autora znajduje się problematyka bezpieczeństwa społecznego z uwzględnieniem roli człowieka, prakseologia, nowoczesne koncepcje zarządzania oraz teoria organizacji.
Dutkiewicz Krzysztof, mł. chor.
Młodszy wykładowca, Zakład Szkolenia Praktycznego.
Koordynator Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.
Dziedzic Michał, dr
Adiunkt, Instytut Nauk Prawnych.
Doktor nauk prawnych (prawo karne), radca prawny. Adiunkt naukowo – badawczy w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, wykładowca akademicki z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu artykułów naukowych oraz prelegent na konferencjach krajowych i międzynarodowych.
W pracy naukowej koncentruje się na badaniu zjawiska przestępczości (w szczególności gospodarczej i zorganizowanej, przestępczość w mieście), kryminologii (etiologia, symptomatologia, fenomenologia, pomiar i badanie przestępczości i przestępstw, prewencja kryminalna), prawa penitencjarnego oraz probacji. Brał udział w grantach badawczych finansowanych ze środków Komisji Europejskiej.
Radca prawny (wcześniej adwokat) w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej przedsiębiorców, prawie nieruchomości, prawie budowlanym i zagospodarowania przestrzennego. Zajmuje się również prawem karnym, zwłaszcza problematyką przestępstw gospodarczych. Pełnomocnik przed sądami wszystkich instancji, w tym przed Sądem Najwyższym, obrońca i pełnomocnik pokrzywdzonych w sprawach karnych i karnych wykonawczych przed sądami powszechnymi oraz organami ścigania. Autor szeregu opinii prawnych, uczestniczył w wielu negocjacjach i mediacjach.
ORCID 0009-0003-2228-784X
Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości.
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. W latach 2005-2007 ukończyła studia magisterskie w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na Wydziale Zarządzania, na kierunku Zarządzanie i marketing w zakresie Finanse i rachunkowość przedsiębiorstw. W 2005 roku obroniła tytuł zawodowy licencjat w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu na kierunku Zarządzanie i Marketing, specjalność Zarządzanie Biznesem.
Od 2023 roku Adiunkt w Instytucie Nauk o zarządzaniu i jakości Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Od 2018 roku współpracuje z kilkoma ośrodkami akademickimi na terenie całej Polski. Promotor i recenzent prac: licencjackich, magisterskich oraz podyplomowych z zakresu marketingu i zarządzania oraz bezpieczeństwa i kryminologii (w kilku uczelniach).
Od 2006 roku jest funkcjonariuszem Straży Miejskiej i odpowiada za realizację strategii ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa i porządku publicznego – w tym także na podniesienie standardów życia społeczności lokalnych oraz kształtowanie świadomości obywatelskiej w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w środowisku lokalnym.
Członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Aktywna na wielu polach naukowych m.in. poprzez kierownictwo, udział w konferencjach naukowych, prowadzeniu badań naukowych, członkostwie w zespołach badawczych, udziale w tworzeniu ekspertyz na zlecenie organów publicznych.
Współpracuje z licznymi organizacjami sektora publicznego i prywatnego oraz podmiotami bezpieczeństwa i porządku publicznego, które znajdują się na terenie całego kraju. W oparciu o te doświadczenia oraz relacje skutecznie wspiera i tworzy nowe interakcje międzyinstytucjonalne odpowiadające za szerokie rozumiane bezpieczeństwo.
Zainteresowania naukowe:
Specjalizuje się w obszarze zarządzania, który obejmuje zagadnienia dotyczące wykorzystywania zasobów i kapitału ludzkiego na rzecz usprawniania funkcjonowania organizacji. Dodatkowo, szczególnym obszarem zainteresowań naukowo – badawczych jest wymiar organizacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządku publicznego w kontekście struktury i organizacji pracy.
G
Gaczyńska Marta, st. kpr.
Młodszy wykładowca, Zakład Szkolenia Praktycznego
Absolwentka Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu.
Specjalizacja: Penitencjarystyka, studia magisterskie
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.
Specjalizacja: Organizacja i zarządzanie sportem, studia magisterskie
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.
Specjalizacja: Nauczyciel wychowania fizycznego, studia licencjackie.
– Instruktor pływania oraz uprawnienia wychowawcy kolonijnego.
W latach 2013 – 2018 – Inspektor Terenowy w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE) PHU Elproma sp. z. o. o oraz ITM Poland S.A Wykonywanie zadań u osób objętych Systemem Dozoru Elektronicznego oraz współpraca z Centralą Monitorowania i Podmiotem Dozorującym.
Służbę rozpoczęła w COSSW Kalisz, gdzie pełniła obowiązki min. – funkcjonariusza Systemu Dozoru Elektronicznego oraz Zastępcy Dowódcy Pododdziału Szkolnego. Aktualnie prowadzi zajęcia ze studentami studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z przedmiotów: Promocja zdrowia i kultura fizyczna oraz Przygotowanie motoryczne grup dyspozycyjnych.
Czynnie uprawia sport min. bieganie, triathlon, crossfit oraz startuję w zawodach Badmintona. W 2023roku wystartowała w Akademickich Mistrzostwach Wielkopolski w Poznaniu zdobywając 1 miejsce w grze singlowej kobiet.
Gajewski Jakub
Asystent, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Galas Barbara, dr hab.
Profesor AWS, Instytut Penitencjarystyki
e-mail: anna.gmurowsk
Numer ORCID 0000-0003-3840-3625
Asystent, Instytut Nauk Prawnych
Magister administracji (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego). Absolwentka studiów podyplomowych na kierunkach: pedagogika, doradztwo zawodowe i personalne, doradca rodziny oraz studiów podyplomowych z Penitencjarystyki dla kandydatów na oficerów Służby Więziennej. Ponadto ukończyła Szkołę Mediacji Krajowego Stowarzyszenia Mediatorów; kurs kwalifikacyjny – Organizacja i zarządzanie, Kurs trenerski w zakresie kompetencji międzykulturowych; Kurs Trenera kompetencji zorganizowany przez Helsińską Fundacja Praw Człowieka, a także Pracownię Liderów Prawa – Program Praw Człowieka.
Funkcjonariusz Służby Więziennej, pełniąca służbę na stanowisku asystenta w Instytucie Nauk Prawnych w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, nauczyciel akademicki, autorka licznych publikacji naukowych oraz materiałów dydaktycznych, mediator, pedagog, trenerka kompetencji międzykulturowych, doradca zawodowy, administratywista, realizatorka licznych projektów, w tym społecznych projektów systemowych i projektów naukowo-badawczych.
Zainteresowania naukowe:
Mediacja; sprawiedliwość naprawcza; readaptacja społeczna skazanych; pedagogiczne konteksty przeciwdziałania zagrożeń społecznych; struktura organizacyjna i funkcjonowanie więziennictwa w Polsce; wybrane aspekty prawa rodzinnego oraz praw dziecka; patologie organizacyjne – głównie problem mobbingu i dyskryminacji; problematyka wielokulturowości i praw człowieka.
Numer ORCID 0000-0001-7701-9402
Dyrektor Instytutu Penitencjarystyki
Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki (2013 r.), absolwentem kierunku pedagogika ukończonego na Uniwersytecie Wrocławskim (2007 r.) oraz studiów administracyjnych I stopnia (2011 r.) i studiów podyplomowych z zakresu prawa karnego wykonawczego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (2008 r.). Ukończył również Studia podyplomowe z zakresu penitencjarystyki dla kandydatów na oficerów Służby Więziennej (2022 r.) realizowane w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Od 2014 r. jest funkcjonariuszem Służby Więziennej, obecnie pełniącym służbę na stanowisku dyrektora Instytutu Penitencjarystyki Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
W latach 2013-2019 pracował jako adiunkt w Zakładzie Resocjalizacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zainteresowania badawcze koncentruje wokół pedagogiki resocjalizacyjnej i penitencjarnej, demografii więziennej, readaptacji i reintegracji społecznej osób skazanych oraz struktury organizacyjnej i funkcjonowania więziennictwa w Polsce.
I
Numer ORCID 0000-0003-0865-4976
Adiunkt, Instytut Nauk Prawnych
Doktor nauk społecznych, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i Studium Prawa Europejskiego w Warszawie, adiunkt Instytutu Nauk Prawnych Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, kierownik Katedry Prawa Karnego AWS. Stały mediator sądowy i sądowy kurator społeczny w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej ds. wykonywania orzeczeń w sprawach karnych. Doświadczony wykładowca akademicki realizujący zajęcia m. in. w zakresie prawa w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Akademii Łomżyńskiej i Uczelni WSB Merito w Warszawie oraz podczas realizowanych w systemie szkoleń zawodowych oficerskich w Służbie Ochrony Państwa. Przewodnicząca Zespołu ds. organizacji i sposobu odbywania aplikacji kuratorskiej w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości oraz koordynator szkoleń dla kadry wymiaru sprawiedliwości pn. „Kary alternatywne”. Autorka publikacji naukowych w zakresie: bezpieczeństwa i jego prawych aspektów, prawa wojskowego, prawa karnego oraz odpowiedzialności karnej za naruszenie praw konsumentów.
J
Jabłońska Marta, mjr
Starszy wykładowca, Instytut Penitencjarystyki
W służbie od 2014 roku, z wykształcenia psycholog.
Jakubek Radosław, mjr
Starszy wykładowca, Instytut Nauk Prawnych
Magister politologii, wykładowca akademicki, funkcjonariusz Służby Więziennej. Ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa karnego wykonawczego, podyplomowe studia pedagogiczne oraz studia podyplomowe w zakresie administracji
i zarządzania dla kadry kierowniczej administracji publicznej. Doświadczenie zawodowe zdobywał w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej: Zakładzie Karnym w Kaliszu i Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej, aktualnie w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Pełnił funkcję pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych w dwóch jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, zajmując się także całokształtem prac związanych z obowiązkiem składania i analizy oświadczeń majątkowych. Ponadto pełnił funkcję administratora bezpieczeństwa informacji, a następnie inspektora ochrony danych, a także koordynatora spraw związanych z kontrolą zarządczą jednostki, przewodniczącego komisji inwentaryzacyjnych.
Zainteresowania naukowe: bezpieczeństwo informacji, w szczególności ochrona informacji niejawnych; kontrola zarządcza.
Jałoszewska Agnieszka
Instruktor, Zakład Szkolenia Praktycznego
Numer ORCID 0000-0001-8214-0856
Adiunkt, Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Przewodnicząca Zespołu Certyfikacyjnego AWS. Od 2023 Senator AWS. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Głównej Handlowej. Doktorat w dziedzinie socjologii na temat: Zarządzanie szkołą jako przedmiot odpowiedzialności samorządu lokalnego obroniła na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prezentując w nim rezultaty refleksji naukowej, zweryfikowanej doświadczeniami wieloletniego zajmowania stanowisk kierowniczych. Jest egzaminatorem języka polskiego Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i sekretarzem. W administracji publicznej doskonaliła umiejętności zarządzania strategicznego na stanowiskach: sekretarz miasta, dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego, urzędujący członek zarządu miasta, naczelnik wydziału promocji. W latach 1990- 2002 i 2006-2010 radna Rady Miasta Skierniewice. Była współautorką Strategii Rozwoju Miasta Skierniewice na lata 2000-2015. Doświadczenia z pełnionych funkcji, prowadzonych procesów badawczych i refleksji teoretycznych płynących z analizy literatury naukowej z zakresu zarządzania wykorzystuje w codziennej praktyce jako dyrektor liceum ogólnokształcącego.
Poza Akademią Wymiaru Sprawiedliwości prowadziła wykłady i ćwiczenia w Szkole Wyższej im. B. Jańskiego w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach, Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie, PEDAGOGIUM Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie, Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie – obecnie Uniwersytet WSB Merito. Wypromowała blisko 200 prac dyplomowych (magisterskich i licencjackich), ponad 100 była recenzentem. W obszarze jej zainteresowań badawczych znajduje się problematyka dotycząca różnych aspektów zarządzania oraz społeczne, kulturowe i edukacyjne implikacje rozwoju społeczeństwa. Była członkiem komitetu organizacyjnego i naukowego wielu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Jest autorką ponad 40. publikacji naukowych i wielu recenzji.
Starszy wykładowca, Instytut Penitencjarystyki
W 2005 roku przyjęty w szeregi Służby Więziennej na stanowisko młodszego wychowawcy w Zakładzie Karnym w Kaliszu. Od 2012 roku w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu na stanowisku wykładowcy. W 2020 roku przyjęty do Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki.
Numer ORCID 0000-0002-1343-6060
Asystent, Instytut Penitencjarystyki
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Przygotowanie kompetencyjne psychologów do pracy w Służbie Więziennej w perspektywie kształcenia i doskonalenia zawodowego” w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Tytuł magistra psychologii uzyskała na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku profilaktyki społecznej i resocjalizacji, szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz licznych kursów i szkoleń z psychologii, pedagogiki i resocjalizacji. Uczestniczka studiów doktoranckich w School of Graduate Studies, Department of Psychology, University of Toronto, Canada. Autorka artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach naukowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy psychologicznej z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi, w tym z osobami pozbawionymi wolności w Zakładzie Karnym w Kluczborku. Psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji w nurcie systemowym. Porucznik Służby Więziennej, asystent w Instytucie Penitencjarystyki w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
K
Numer ORCID https://orcid.org/0000-0002-1336-3228
Adiunkt, Instytut Penitencjarystyki, Kierownik Katedry Pedagogiki Penitencjarnej Instytutu Penitencjarystyki
Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. W latach 1991-2007 funkcjonariusz Służby Więziennej związany z Aresztem Śledczym w Bydgoszczy. Aktualnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Nauk o Rodzinie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
Współautorka trzech monografii naukowych poświęconych jednostkom penitencjarnym w Bydgoszczy, Inowrocławiu i Włocławku. Autorka monografii naukowej pt. „Adaptacja skazanych do warunków więziennych w Polsce” oraz artykułów naukowych o tematyce związanej z więziennictwem i resocjalizacją.
Redaktor naukowy monografii studenckich z serii wydawniczej Młoda Penitencjarystyka pt. „Wybrane aspekty instytucjonalnych oddziaływań resocjalizacyjnych we współczesnej Polsce (Tom I) oraz pt. „Interdyscyplinarność praktyki penitencjarnej. Pomiędzy doświadczeniem a początkami badawczych inspiracji (Tom II).
Realizowana działalność naukowo-badawcza dotyczy adaptacji skazanych do warunków więziennych, obrazu przestępczości w Polsce, problematyki odbywania kary pozbawienia wolności w Polsce i na świecie oraz metodyki pracy resocjalizacyjnej w jednostkach penitencjarnych
Kaszczyk Marek
Starszy wykładowca, Zakład Szkolenia Praktycznego
Numer ORCID 000-0001-5882-8933
Profesor AWS, Instytut Penitencjarystyki
Kil Jan, dr
Numer ORCID: 0000-0001-7026-1669
Adiunkt, Instytut Nauk Prawnych
Klamka Klaudia
Lektor, Zakład Języków Obcych
Lektor języka angielskiego w Zakładzie Języków Obcych Akademii Wymiaru Sprawiedliwości od 2019 r., prowadzi zajęcia w formie lektoratu języka angielskiego dla studentów studiów stacjonarnych na kierunkach Penitencjarystyka oraz Bezpieczeństwo wewnętrzne, studiów podyplomowych dla kandydatów na oficerów Służby Więziennej oraz dla słuchaczy studiów niestacjonarnych na kierunku Penitencjarystyka.
Absolwentka filologii w zakresie nauczania języka angielskiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego,
Nauczyciel dyplomowany języka angielskiego i języka angielskiego zawodowego z wieloletnim stażem w kaliskich szkołach średnich, wychowawca młodzieży oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego,
Egzaminator maturalny z języka angielskiego oraz egzaminator powtórnego sprawdzania przy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu
Numer ORCID 0000-0002-7282-3677
Profesor AWS, Instytut Penitencjarystyki. Katedra Edukacji Dorosłych i Studiów Kulturowych.
Sekretarz Rady Dyscypliny Naukowej Pedagogika w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Instytucie Penitencjarystyki.
W latach 2002-2007 dr Kołodziejczyk był Nauczycielem Konsultantem w Centralnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, gdzie odpowiadał za rozwój e-learningu w procesie doskonalenia nauczycieli.W latach 2007-2008, pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Merytorycznych.
W 2008 roku Koordynator Programów EFS w Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, koordynował projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W latach 2009-2013 dr Kołodziejczyk był Dyrektorem Collegium Futurum – autor innowacyjnego gimnazjum i liceum w Słupsku, które jako jedno z pierwszych w Polsce stało się pionierskim projektem, wyznaczającym nowe standardy w kształceniu młodzieży.
W latach 2022-2024 dr Kołodziejczyk pełnił funkcję Kierownika Katedry Zarządzania Penitencjarnego w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, gdzie nadzorował rozwój oraz realizację programów edukacyjnych w tej dziedzinie. Jest również Współautor programu i Koordynatorem Studiów Podyplomowych Zarządzanie Jednostkami Organizacyjnymi dla kadry kierowniczej Służby Więziennej, realizowanych w latach 2020/2021, 2021/2022, 2022/2023 i 2023/2024.
Od września 2015 roku dr Kołodziejczyk pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Słupskiej Rady Edukacyjnej przy Prezydencie Miasta Słupsk, gdzie aktywnie wpływa na kształtowanie polityki oświatowej regionu.
Koordynator i lider Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich w 2004 roku oraz Koordynator projektu i doradca merytoryczny „Szkoła Równych Szans” w latach 2007-2008, finansowego w Funduszy Norweskich. W 2023 roku kierował projektem badawczym w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, gdzie pełnił funkcję Kierownika projektu „Zarządzanie procesami edukacyjnymi w warunkach konfliktu zbrojnego – analiza realizacji projektu”. Projekt ten stanowił kluczowe badanie nad adaptacyjnością systemów edukacyjnych w ekstremalnych warunkach, takich jak konflikt zbrojny.
Dr Kołodziejczyk pełni także funkcję Eksperta ds. strategii edukacyjnych w Gminie Lesznowola oraz jest Ekspertem programu Apple Education Strategic Planning oraz Apple Education Mentor. Od 2010 wspiera rozwój nowoczesnych metod nauczania z wykorzystaniem technologii firmy Apple.
Członek Rady Programowej portalu Edustyle.pl, członek Redakcji Portalu Nowoczesnej Edukacji EDUNEWS.pl, Ekspert w Ośrodku Analitycznym THINKTANK oraz Członek Rady Ekspertów w Instytucie Nowoczesnej Edukacji.
Redaktor Naczelny miesięcznika „Edukacja i Dialog” od 2007 roku, dr Kołodziejczyk regularnie publikuje felietony i artykuły analizujące współczesne wyzwania edukacyjne. Jest autorem książek „Gra o szkołę. W poszukiwaniu zasad zarządzania w nowych czasach” oraz „Collegium Futurum. W poszukiwaniu edukacji nowego wymiaru”, a także poradnika „Jak skutecznie zarządzać swoim czasem”. Jest współautorem książki „Rodzice w szkole”.
Twórca i autor bloga EdukacjaPrzyszłości.blogspot.com, na którym od 2008 roku dzieli się swoimi analizami i przemyśleniami na temat przyszłości edukacji oraz najnowszych trendów w nauczaniu. Blog ten został doceniony przez środowisko edukacyjne – w 2012 roku znalazł się na liście 10 najlepszych blogów edukacyjnych portalu Socjomania, a w 2015 roku zajął II miejsce na najlepszy merytorycznie blog edukacyjny według Instytutu Edukacji Społecznej.
W 2015 zajął I miejsce w konkursie pod patronatem Orange Polska dla doktorantów „Polska Cyfrowa 2020+” za najlepszą pracę doktorską dotyczącą edukacji przyszłości w kategorii socjologia. Nagrodzona praca „W poszukiwaniu edukacji nowej generacji. Nowatorski model organizacji inspirowany rozwojem ludzkiej świadomości”, została wysoko oceniona za nowatorskie podejście do modelowania systemów edukacyjnych.
Za swoje zasługi w dziedzinie edukacji został uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2011 roku, Złotą Odznaką Społecznego Towarzystwa Oświatowego w 2007 roku oraz tytułem Zasłużony dla Miasta Człuchowa w 2008 roku.
Profesor, Instytut Nauk Prawnych
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2006 r. Doktoryzował się na podstawie rozprawy pt. „Bezprawność jako przesłanka odpowiedzialności odszkodowawczej” (promotor prof. Dr hab. Adam Brzozowski) w Instytucie Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2012 r. Ukończył także Szkołę Prawa Włoskiego i Europejskiego organizowaną przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Katanii i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2005 oraz aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie w 2010 r. W latach 2010-2016 wykonywał zawód radcy prawnego. Od 2016 r. jest sędzią Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie.
Zainteresowania naukowe: Prawo cywilne, zwłaszcza prawo odpowiedzialności odszkodowawczej, wykonywanie zobowiązań i skutki ich niewykonywania, prawo ubezpieczeń gospodarczych, komparatystyka prawnicza.
Kosiak Piotr, dr hab.
Adiunkt, Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Full Professor Managment and Business Administration Azteca University, Profesor Collegium Civitas, Profesor University of Lucerne Master of Laws (LL.M). Doctor of Business Administration (DBA) oraz Master of Business Administration (MBA).
Seminarium habilitacyjne odbył na Uniwersytecie w Lucernie w Szwajcarii u prof. dr. Petera Kirchläger’a. Doświadczony menadżer, filozof i etyk biznesu, teolog praktyczny, filozof społeczny. Doświadczenie zdobywał zasiadając w wielu zarządach spółek i przedsiębiorstw oraz w radach nadzorczych spółek. Ekspert z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, negocjacji, zarządzania kapitałem ludzkim, ekonomii społecznej oraz rynku inwestycyjnego w Polsce i Europie.
Od wielu lat zajmuje się interdyscyplinarnością nauk humanistycznych i społecznych. Posiada wiedzę z zakresu zarządzania, w tym prawa i ekonomii, zarówno praktyczną jak i teoretyczną. Doradca zarządów. Członek rad nadzorczych. Założyciel firmy edukacyjno- consultingowej Boanerges Usługi Edukacyjne. Członek rady naukowej Instytutu Sportu. Przewodniczący rady naukowej przy GIOŚ w latach 2023-2024. Członek Rady Naukowej Kampinowskiego Parku Narodowego. Członek Centrum Badań Interdyscyplinarnych PROBALTICUM Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Członek Krajowego Komitetu Ekonomii Społecznej przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
Autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych.
Kosińska Małgorzata, mjr
Starszy wykładowca, Instytut Penitencjarystyki
W 2001 roku ukończyła w Akademii Bydgoskiej studia pedagogiczne z zakresu resocjalizacji.
W 2002 roku przyjęta w szeregi Służby Więziennej, pełniła służbę w Zakładzie Karnym w Bydgoszczy-Fordonie.
Od 2007 roku, na stanowisku starszego wykładowcy pełniła służbę w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.
W roku 2020 przyjęta do Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki na stanowisko starszego wykładowcy w Instytucie Penitencjarystyki.
Asystent, Instytut Penitencjarystyki
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Kompetencje funkcjonariuszy Służby Więziennej w kontekście współczesnej refleksji andragogicznej” w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Absolwentka studiów magisterskich zarządzania kapitałem intelektualnym na Politechnice Łódzkiej oraz pedagogiki w zakresie edukacji dorosłych na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła podyplomowe studium wspierania relacji międzyludzkich – Life Coaching, na Wydziale Socjologiczno – Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe z zakresu Penitencjarystyki dla kandydatów na oficerów Służby Więziennej.
W 2011 r. ukończyła Łódzką Szkołę Trenerów o profilu trenerskim.
W latach 2013- 2018 brała udział w licznych szkoleniach z zakresu e-learningu, metodyki kształcenia zdalnego.
W latach 2016 – 2018 wykładowca na Uniwersytecie Trzeciego Wieku „Calisia” w Kaliszu.
W 2016 r. ukończyła kurs podstawowy z mediacji, uprawniający do prowadzenia mediacji pozasądowych „Mediacja – uniwersalna metoda rozwiązywania konfliktów” prowadzony przez Stowarzyszenie Mediatorów Cywilnych.
W latach 2015-2017 członek zespołu realizującego projekt „Learning by Doing” w ramach programu ERASMUS+
W latach 2020-2024 członek zespołu realizującego projekt „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” w ramach programu ,,Sprawiedliwość” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
Podporucznik Służby Więziennej, asystent w Instytucie Penitencjarystyki w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
Kośmider Tomasz, prof. dr hab.
Numer ORCID 0000-0003-2129-3642
Dyrektor, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, wcześniej Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki; w latach 2012–2018 dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Państwa Akademii Obrony Narodowej/Akademii Sztuki Wojennej – pułkownik rez. WP), przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Nauki o Bezpieczeństwie
Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych, Podyplomowych Studiów Pedagogiki, kursu językowego (języka angielskiego), stacjonarnych Studiów Doktoranckich w Akademii Obrony Narodowej (wyróżnienie Rektora AON w konkursie na najlepszą rozprawę doktorską) oraz studiów podyplomowych Master of Business Administration (MBA). Ponadto ukończył liczne kursy i szkolenia związane z tematyką bezpieczeństwa. Jest profesorem nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.
Autor i współautor ponad 250 opracowań naukowych: książek, artykułów, recenzji oraz ekspertyz i innych opracowań na zamówienie instytucji publicznych lub przedsiębiorców, w tym 19 projektów badawczych. Związany z wieloma podmiotami bezpieczeństwa. Brał udział opracowaniu dokumentów rangi strategicznej uczestnicząc między innymi w pracach Zespołu Problemowego – Pozamilitarne przygotowania obronne RP, funkcjonującego w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego, a także zespołów, których celem było wygenerowanie rozwiązań organizacyjno-funkcjonalnych współpracy resortu obrony z organizacjami pozarządowymi i o charakterze proobronnym, a także założeń rozwiązań organizacyjno-funkcjonalnych Narodowych Sił Rezerwowych. Uczestniczy w pracach zespołów eksperckich i konkursowych. Współpracuje z wieloma ośrodkami akademickimi oraz think-tankami w kraju i za granicą, bierze udział m.in. w pracach konsorcjum Akademickich Zakładów Studiów Strategicznych. Recenzent wielu czasopism naukowych, monografii, a także projektów międzynarodowych. Członek komitetów redakcyjnych oraz rad naukowych czasopism. Współpracuje z The Global Academic Reputation Survey – instytucją przeprowadzającą ankiety na potrzeby Times Higher Education World University Rankings (THE WUR), jednego z wiodących międzynarodowych rankingów uczelni wyższych.
Odbył cztery staże naukowe, w tym dwa zagraniczne. Aktywny uczestnik programu Erasmus plus, wielu konferencji naukowych organizowanych przez ośrodki akademickie w kraju i zagranicą. Członek stowarzyszeń naukowych między innymi: Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego, Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie, Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych, Stowarzyszenia Historyków Wojskowości oraz Bazy Ludzi Nauki Służb Mundurowych.
Uczestnik gier decyzyjnych analizujących sytuacje kryzysowe, organizowanych przez Akademię Obrony Narodowej/Akademię Sztuki Wojennej, Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki, a także Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Od 2012 r. prowadzi zajęcia w ramach Wyższych Kursów Obronnych oraz szkoleń obronnych dla przedstawicieli administracji państwowej, samorządu terytorialnego oraz inspekcji, służb, a także przedsiębiorców. Przez kilka lat był ławnikiem.
Kowalewska Agnieszka, mjr
Starszy wykładowca, Instytut Penitencjarystyki
Mgr Psychologii, absolwentka jednolitych magisterskich studiów psychologicznych na Uniwersytecie Łódzkim, Wydziale Nauk o Wychowaniu (specjalizacja: psychologia stosowana, 1996-2001). Absolwentka studiów podyplomowych – Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie. Ukończyła 4-letnią Szkołę Pomocy Psychologicznej w Ośrodku Edukacji Psychologicznej we Wrocławiu przygotowującą do niesienia profesjonalnej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Uczestniczyła w wielu szkoleniach i treningach rozwojowo – terapeutycznych. Ukończyła pierwszy i drugi stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) i w tym obszarze rozwija swoje kompetencje.
Od 2001r związana ze Służbą Więzienną (staż absolwencki w Zakładzie Karnym w Kaliszu). Od 2002 roku funkcjonariusz Służby Więziennej, przyjęta początkowo na stanowisko wychowawcy, następnie psychologa działu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Kaliszu. Absolwentka szkolenia oficerskiego w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej. Od 2010 roku przeniesiona do Zakładu Szkolenia Penitencjarnego Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, gdzie prowadziła zajęcia dydaktyczne w ramach szkoleń zawodowych i kursów specjalistycznych funkcjonariuszy Służby Więziennej. W roku 2020 przyjęta do Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki na stanowisko starszego wykładowcy w Instytucie Penitencjarystyki.
Numer ORCID 0009-0004-7620-4795
Adiunkt, Instytut Nauk o Rodzinie
W latach 1997 – 2002 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem. Tytuł zawodowy magistra prawa uzyskał na podstawie obrony pracy dyplomowej na temat: „Rola środowiska społecznego w genezie przestępstwa” napisanej pod kierunkiem prof. dra hab. Jana Świtki. Stopień naukowy doktora nauk prawnych uzyskał w roku 2007 na podstawie publicznej obrony rozprawy na temat „Podmiotowe i przedmiotowe uwarunkowania przestępstwa (Analiza kryminologiczna)”, której promotorem był prof. dr hab. Jan Świtka, a recenzentami prof. dr hab. Dariusz Dudek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) oraz prof. dr hab. Stanisław Pikulski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).
Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął pracę na stanowisku asystenta, a następnie adiunkta na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, gdzie był zatrudniony do 2016 roku, prowadząc wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, wykłady fakultatywne, proseminarium i seminarium magisterskie z prawa konstytucyjnego, w ramach którego wypromował 23 magistrów prawa. W latach 2008-2013 był także zatrudniony na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej z siedzibą w Rzeszowie, prowadząc wykłady, ćwiczenia, wykłady fakultatywne, a także promując 27 licencjatów. Zainteresowania naukowe dra Grzegorza Kowalskiego koncentrują się na problemach z pogranicza polskiego i ukraińskiego prawa konstytucyjnego oraz karnego w zakresie realizacji i ochrony praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony rodziny i życia ludzkiego (w tym nienarodzonego), a także ustawodawstwa antyaborcyjnego.
Numer ORCID 0000-0002-8513-5048
Adiunkt, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Licencjat, pedagogika, praca socjalna 2004 – 2008 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie
Magister, pedagogika specjalna-pedagogika resocjalizacyjna 2008 – 2010 Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Doktor, nauk społecznych w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie 2022 Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.
Od 2012r. Pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnikach.
Zainteresowania naukowe:
Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo informacji oraz bezpieczeństwo publiczne.
Numer ORCID 0000-0001-6184-5048
Profesor AWS, Instytut Nauk Prawnych
Doktor nauk prawnych, profesor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
2010 – Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji, doktor nauk prawnych;
2005-2009 Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji, studia doktoranckie;
2005-2008 Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, aplikacja prokuratorska ;
2005 Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji, magister prawa;
2000-2005 Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji, studia na kierunku prawo.
Zainteresowania naukowe:
Prawo karne materialne i procesowe, prawo europejskie, prawo karne gospodarcze.
Krzynówek Jerzy, dr hab.
Profesor AWS, Instytut Nauk Prawnych
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1990 roku asystent w Zakładzie Prawa Rzymskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1997 r. mianowany na stanowisko adiunkta.
W roku akademickim 1995/96 w ramach programu Tempus półroczny staż na Uniwersytecie Wilhelma w Münster. Rozprawa doktorska przygotowana pod kierunkiem prof. Witolda Wołodkiewicza na temat odpowiedzialności solidarnej w rzymskim prawie klasycznym p.t. Praepositio jako podstawa odpowiedzialności in solidum w rzymskim prawie prywatnym. (Actio exercitoria, actio institoria). Rozprawa opublikowana pt. Odpowiedzialność przedsiębiorcy (exercitor) w prawie rzymskim w 2000 roku nagrodzona nagrodą JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.
W roku 2000 pobyt na miesięcznym stypendium badawczym w Max-Planck-Institut für Europäische Rechtsgeschichte we Frankfurcie nad Menem. W 2003 roku uczestnik miesięcznego seminarium formacyjnego Le Dodici Tavole. Dai decenviri agli Umanisti organizowanego przez Uniwersytet w Pawii (Włochy). Odbywał wielokrotnie staże połączone z kwerendą biblioteczną w Università di Napoli Federico II (Włochy).W 2002 roku prowadził cykl wykładów w Università degli studi di Cassino w ramach kursu „Tradizione romanistica e cultura giuridica europea” (Tradycja romanistyczna w europejskiej kulturze prawnej).
W latach 1997 – 2003 wykładał prawo cywilne w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
W latach 2000 – 2003 pełnił funkcję sekretarza Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, a w latach 2007-2010 był członkiem Komisji Praw Antycznych KNoKA. Pełnił funkcję pełnomocnika Dziekana WPiA UW do spraw programu Erasmus. Byłem członkiem Komisji Dyscyplinarnej UW dla studentów.
W 2013 r., uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy pt. „Od ius vendendi do emancipatio. Prawne i społeczne aspekty emancipatio dzieci w prawie rzymskim w okresie republiki i prycypatu”.
Od 1 kwietnia 2014 r. zatrudniony na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Prawa i Administracji UWM.
W latach 2014 – 2020 pełnił funkcję kierownika Katedry Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji UWM.
Od 1 listopada 2022 r. zatrudniony na stanowisku prof. uczelni Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, Instytut Nauk Prawnych, pełni funkcję kierownika Katedry Prawa Cywilnego.
Kubiak Remigiusz, ppor. dr
Numer ORCID – 0000-0002-7738-3869
Wykładowca, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Stopień doktora nadany przez Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Doktor nauk o kulturze fizycznej.
Pracownik naukowy Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu. Funkcjonariusz Służby Więziennej. Asystent Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie. Zainteresowania naukowe: prakseologia, system bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwo w systemie penitencjarnym, psychofizyczne kształtowanie służb mundurowych, resocjalizacja i socjoterapia, zarządzanie BHP oraz zakres tematyki związanej z naukami o zdrowiu.
Kucharek Daniel, dr hab.
Numer ORCID 0000-0001-5968-8610
Profesor AWS, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Specjalizuje się w problematyce bezpieczeństwa ekonomicznego, broni masowego rażenia, terroryzmu, transportu lotniczego, szczególnie w przewozach materiałów niebezpiecznych. Autor licznych monografii i podręczników, a także artykułów |i rozdziałów w monografii. Brał udział w opracowaniu projektów badawczych z obszaru bezpieczeństwa i obronności. Uczestniczył w komitetach organizacyjnych i naukowych konferencji i seminariów naukowych poświęconych problematyce bezpieczeństwa i obronności państwa. Członek Rady Naukowej Czasopisma Naukowego ”Scientific Journal of Safety and Logistics” oraz „Aviation and Security Issues”. Aktywnie uczestniczy w pracach Rady Naukowej Polskiego Stowarzyszenia Geopolitycznego. Członek Rady Dyscypliny Naukowej Nauki o Bezpieczeństwie w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie. Członek Rady Dyscypliny Naukowej Nauki o Bezpieczeństwie Federacji Akademii Wojskowych. Bierze aktywny udział w pracach Rady Szkoły Doktorskiej Federacji Akademii Wojskowych. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej. Absolwent studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1985-1989 studiował w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.
Kulawik Konrad, mjr
Numer ORCID 0000-0001-8206-7070
Starszy Wykładowca, Instytut Penitencjarystyki
Absolwent kierunku pedagogika opiekuńczo resocjalizacyjna ukończonego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie (2008r.), szkolenia oficerskiego w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej (2013r.), studiów podyplomowych z zakresy kryminologii na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu (2017r.). Od 2009 r. funkcjonariusz Służby Więziennej, obecnie pełniący służbę na stanowisku starszego wykładowcy w Instytucie Penitencjarystyki (wcześniej jako starszy wychowawca działu penitencjarnego oraz w ramach oddelegowania wykładowca Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej). W ramach pracy penitencjarnej wyróżniony w II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Program Resocjalizacji Sprzyjający Readaptacji Osób Pozbawionych Wolności, pod patronatem Dyrektor Generalny Służby Więziennej. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół pedagogiki resocjalizacyjnej i penitencjarnej oraz kryminologii.
Profesor AWS, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie.
Specjalizuję się w problematyce przygotowań obronnych państwa realizowanych w systemie bezpieczeństwa narodowego RP. Do zasadniczych obszarów działalności należy udział w procesie dydaktycznym i badawczo-naukowym Uczelni. Jako nauczyciel akademicki opracował programy, sylabusy i karty przedmiotów obejmujących przygotowania obronne państwa oraz zarządzanie kryzysowe w Polsce. Łącząc swoje zainteresowania naukowe z pracą dydaktyczną, podjął działania związane z zapewnieniem obudowy prowadzanych przedmiotów. Jest współautorem podręcznika akademickiego nt. Pozamilitarne przygotowania obronne w Polsce. Podręcznik, w którym została usystematyzowana oraz uporządkowana wiedza i doświadczenia praktyczne w obszarze przygotowań obronnych w niemilitarnej części systemu obronnego państwa. Prowadzi zajęcia dydaktyczne (wykłady, seminaria i ćwiczenia) z tych przedmiotów dla studentów na wszystkich poziomach nauczania (studia licencjackie i magisterskie oraz podyplomowe). Ponadto aktywnie uczestniczy w realizacji szkolenia na Wyższych Kursach Obronnych oraz komercyjnych Kursach Obronnych dedykowanych dla pracowników administracji publicznej i przedsiębiorstw. W latach 2009 – 2019, kiedy byłem kierownikiem tych kursów realizowanych akademii, zostało przeszkolonych ponad 1600 osób, w tym około 300 funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Działalność naukową nierozerwalnie związał z różnymi formami działalności dydaktycznej. Zajęcia programowe ze studentami na kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz bezpieczeństwo wewnętrzne, a także zajęcia z uczestnikami studiów podyplomowych i doktoranckich wywarły istotny wpływ na rozszerzenie osobistego warsztatu naukowego i dydaktycznego. Od czerwca 2020 r. jest członkiem Rady Dyscypliny Nauki o Bezpieczeństwie. W latach 2020 – 2023 wyznaczony przez Radę dyscypliny Nauki o Bezpieczeństwie do składu komisji doktorskich. W tym okresie był recenzentem dwóch rozpraw doktorskich i uczestniczyłem w publicznej obronie 9 rozpraw doktorskich.
W ramach współpracy ze środowiskiem cywilnym prowadzi szkolenia obronne z problematyki przygotowań obronnych państwa dla kierowniczej kadry oraz pracowników administracji publicznej i przedsiębiorstw. Popularyzuję problematykę bezpieczeństwa narodowego, w tym przygotowań obronnych państwa na swojej stronie internetowej: mkuliczkowski.pl
Dorobek naukowy obejmuje liczne monografie i publikacje w czasopismach naukowych oraz udział w projektach badawczych z obszaru bezpieczeństwa i obronności. Jest współorganizatorem i aktywnym uczestnikiem licznych konferencji i seminariów naukowych poświęconych problematyce bezpieczeństwa i obronności państwa.
Numer ORCID 0000-0002-5973-1188
Adiunkt, Instytut Penitencjarystyki, Kierownik Katedry Prawa i Polityki Penitencjarnej Instytutu Penitencjarystyki
W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem studia historyczne (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz prawnicze (Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach). W 2017 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Jego praca doktorska dotyczyła losów Zygmunta Bugajskiego – twórcy systemu penitencjarnego II Rzeczpospolitej i organizatora przedwojennych szkół kształcących funkcjonariuszy Straży Więziennej. Wielokrotnie był stypendystą naukowym na obu ukończonych uczelniach. Jego pierwsza książka dotycząca buntu w więzieniu na Św. Krzyżu uzyskała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na najlepszy debiut historyczny roku organizowanym przez Polską Akademię Nauk i Instytut Pamięci Narodowej. Uczestnik krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Zainteresowania badawcze obejmują historię więziennictwa, ze szczególnym uwzględnieniem systemu penitencjarnego II Rzeczpospolitej oraz historię prawa karnego i penitencjarnego. Wśród podejmowanej dotychczas tematyki badawczej wymienić można zagadnienia związane z dziejami: więzień, losami osadzonych, funkcjonariuszy oraz osób tworzących międzywojenny system penitencjarny. Oprócz tematyki dotyczącej więziennictwa II Rzeczpospolitej, zainteresowania naukowe Bartosza Kułana obejmują również amerykański system penitencjarny. W tym szczególnie losy zakładu karnego na wyspie Alcatraz. W tym celu w 2018 r. przeprowadził kwerendę archiwalną w San Bruno w Kalifornii (USA), gdzie przebywał na wyjeździe badawczym.
Numer ORCID 0000-0001-8995-6516
Profesor AWS, Instytut Penitencjarystyki
Pułkownik SW w st. spocz., absolwent Uniwersytetu w Białymstoku – (magister pedagogiki) oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (obecnie Akademii Policji w Szczytnie), gdzie uzyskał stopień doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. Ponadto, ukończył studia podyplomowe w zakresie wychowania fizycznego w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, studia podyplomowe z zakresu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi na Wydziale Zarządzania, Politechniki Białostockiej oraz studia podyplomowe Master of Business Administration w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku
Były funkcjonariusz Służby Więziennej. W latach 2017 – 2021 Dyrektor Zakładu Karnego w Białymstoku. Od maja 2021 do lutego 2023 – Dyrektor Instytutu Penitencjarystyki Stosowanej (dawniej Instytut Badawczo-Rozwojowy) Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Prorektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w latach 2023 – 2024.
Pełniąc służbę permanentnie zderzał rzeczywistość praktyczną ze światem nauki będąc jednocześnie funkcjonariuszem i wykładowcą akademickim, współredaktorem i autorem monografii oraz tekstów z zakresu bezpieczeństwa; promotorem prac licencjackich i magisterskich, promotorem pomocniczym przy przewodzie doktorskim. Aktualnie jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego oraz Członkiem Polskiego Towarzystwa Ekspertów i Biegłych Sądowych. Jest recenzentem w czasopismach naukowych.
Doświadczenie badawczo dydaktyczne zdobywał jako pracownik dydaktyczny na Uniwersytecie w Białymstoku, w Wyższej Szkole Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku, w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Był adiunktem i koordynatorem kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, kierownikiem Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, Kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości, członkiem Senatu Uczelni. Kolejne lata były związane z Akademią Wymiaru Sprawiedliwości (w pierwszych latach WSKiP, potem SWWS) Był adiunktem Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie, dyrektorem instytutu, prorektorem.
Numer ORCID: 0000-0002-8509-9120
Adiunkt, Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Ekspertka w dziedzinie zarządzania, edukacji oraz nowoczesnych metod dydaktycznych. Absolwentka andragogiki Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów z zakresu zarządzania projektami i marketingu na Akademii Leona Koźmińskiego i w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki. Stopień doktora nauk społecznych uzyskała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a swoje kompetencje trenerskie rozwijała w programie Master of Didactic na Uniwersytecie w Gandawie.
Wieloletnia pracowniczka naukowo-badawcza z doświadczeniem w pracy w zespołach badawczych i wdrożeniowych, m.in. przy Polskiej Akademii Nauk. Pełniła również różnorodne funkcje organizacyjne w instytucjach akademickich. Pracując przy projektach z zakresu innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, rozwoju platform biznesowych i operacyjnych oraz bezpieczeństwa IT, zdobyła cenne doświadczenie w zarządzaniu, planowaniu i koordynacji działań oraz wdrażaniu rozwiązań technologicznych.
Przedmiotem jej badań są zagadnienia związane z tożsamością organizacyjną, zaangażowaniem pracowników, nowoczesnymi modelami przywództwa, rozwijaniem inteligencji emocjonalnej oraz kulturą komunikacyjną w organizacjach. Istotnym obszarem jej zainteresowań jest także społeczna odpowiedzialność organizacji, w tym instytucji publicznych oraz jej wpływ na budowanie wartości społecznych.
W swoich publikacjach podejmuje również tematy negocjacji, rozwiązywania konfliktów oraz wypalenia zawodowego. Jest współautorką materiałów edukacyjnych w ramach projektów Erasmus+, wspierających innowacje w edukacji i rozwój kompetencji zawodowych.
Posiada praktyczną wiedzę z zakresu motywacji, zarządzania i komunikacji oraz doświadczenie w zastosowaniu IT w edukacji i biznesie, ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego zarządzania.
Założycielka Green Education Institute, gdzie realizuje swoją misję promowania edukacji ekologicznej oraz rozwijania kompetencji przyszłości. Z pasją angażuje się w projekty, które łączą rozwój zawodowy z odpowiedzialnością społeczną i troską o środowisko, a także wspierają rolę kobiet w zarządzaniu i wzmacnianiu ich pozycji w przestrzeni publicznej.
L
Numer ORCID: 0000-0003-3697-116X
Adiunkt, Instytut Nauk o Rodzinie
Doktor nauk społecznych w specjalności nauk o rodzinie.
2022 r. stopień doktora nauk społecznych w specjalności nauk o rodzinie, Wydział Teologiczny, Uniwersytet Opolski, Opole, promotor pracy doktorskiej: ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec
2014 r. tytuł magistra nauk o rodzinie, WSR, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa,
2013 r. tytuł magistra w zakresie bezpieczeństwa narodowego, Akademia Obrony Narodowej, Warszawa,
2011 r. tytuł licencjata w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Szczytno.
Zainteresowania naukowe: dobro dziecka, problematyka moralna rodziny, dziecko/rodzina w świecie nowych technologii i internetu, rozwiązanie przysposobienia
Laskowski Borys
Numer ORCID: 0000-0003-0987-1884
Asystent, Instytut Penitencjarystyki
Absolwent studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył studia podyplomowe – Prawo karne materialne i procesowe. Wyznania cywilizacyjne i nowe technologie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku orzekający w wydziale karnym.
Brał czynny udział w krajowych konferencjach naukowych głównie z zakresu prawa. Dorobek publikacyjny dotyczy między innymi zagadnień związanych z pozbawieniem wolności oraz ochrona praw zwierząt.
W obszarze zainteresowań badawczych znajduje się problematyka związana z środkami zapobiegawczymi w postaci tymczasowego aresztowania.
Numer ORCID: 0000-0002-5039-5528
Numer ORCID: 0000-0003-2136-0622
Adiunkt, Instytut Penitencjarystyki
Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii na podstawie rozprawy Spór między Tomaszem z Akwinu i Janem Peckhamem o jedność formy substancjalnej w człowieku. Źródła i konsekwencje (2014). Praca doktorska nagrodzona wyróżnieniem przyznanym przez Radę Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW. Magisterium z filozofii w 2008 roku. Studia ukończone z wyróżnieniem.
Od 2020 roku adiunkt w Instytucie Społecznych Podstaw Penitencjarystyki Akademii Wymiaru Sprawiedliwości (wcześniej SWWS), od 2024 adiunkt w Instytucie Penitencjarystyki Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Stypendysta Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego (Liechtenstein), Fundacji Lanckorońskich z Brzezia (Londyn) oraz Deutscher Akademischer Austausch Dienst (Kolonia). Redaktor w czasopiśmie „Pro Fide, Rege et Lege” oraz w „Roczniku Tomistycznym”. Nauczyciel dyplomowany etyki w szkole podstawowej i średniej.
Zainteresowania naukowe: filozofia starożytna i średniowieczna, filozofia człowieka, tomizm, etyka, dydaktyka, pedagogika
Lis Wojciech, dr hab.
Numer ORCID: 0000-0002-9014-0749
Profesor AWS, Instytut Nauk o Rodzinie
Dr hab., prof. AWS – nauczyciel akademicki, profesor prawa Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, Dyrektor Instytutu Nauk o Rodzinie. Jego zainteresowania naukowe mają charakter interdyscyplinarny; koncentrują się przede wszystkim wokół zagadnień dotyczących ochrony wolności i praw człowieka, prawa rodzinnego i zagadnień bioetycznych, prawa medycznego, w tym ochrony praw pacjenta, bezpieczeństwa państwa, a także komunikacji społecznej i swobody wypowiedzi. W pracy badawczo-dydaktycznej stara się ukazywać omawiane zagadnienia przez pryzmat praktyki stosowania przepisów prawnych oraz uniwersalnych zasad etycznych. Badania naukowe łączy z praktyką radcy prawnego.
Ł
Łacny Michał, ppor.
Młodszy wykładowca, Zakład Szkolenia Praktycznego
Funkcjonariusz Służby Więziennej od 2012 r. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wlkp., obecnie młodszy wykładowca Zakładu Szkolenia Praktycznego.
Opiekun Sekcji Bezpieczeństwa Praktycznego, członek zarządu Koła Naukowego Praw Człowieka.
Magister zarządzania i marketingu, magister penitencjarystyki. Ukończył studia podyplomowe w zakresie resocjalizacji oraz studia podyplomowe z zakresu mediacji i sprawiedliwości naprawczej. Ponadto ukończył kursy i szkolenia z zakresu strzelectwa bojowego, taktyki i technik interwencyjnych, negocjacji, wsparcia dla firm w Internecie, rekrutacji behawioralnej, Time Management, zarządzania personelem.
M
Maciejewska Eulalia
Lektor, Zakład Języków Obcych
Mgr filologii rosyjskiej o specjalności nauczycielskiej (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu, obecnie Uniwersytet Opolski); studia podyplomowe z języka rosyjskiego (Instytut im. A. Puszkina w Moskwie); studia podyplomowe z języka polskiego (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Od 2019 r. jest zatrudniona w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości jako lektor języka rosyjskiego. Wieloletnie doświadczenie pedagogiczne zdobyła jako dyplomowany nauczyciel języka rosyjskiego i języka polskiego na różnych etapach edukacyjnych oraz jako lektor języka polskiego dla cudzoziemców; Egzaminator Maturalny z języka rosyjskiego powoływana przez OKE Poznań; Egzaminator Międzynarodowego Certyfikatu Telc z języka rosyjskiego na poziomie A2, B1, B2.
W latach 2010 – 2013 brała udział w konferencjach międzynarodowych i projektach w ramach współpracy międzyuczelnianej (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu i Instytut Inżynieryjno-Ekonomiczny w Niżnym Nowogrodzie w Rosji) dotyczącej wymiany zagranicznej wykładowców i studentów PWSZ. Współpracuje z organami i instytucjami państwowymi jako tłumacz przysięgły języka rosyjskiego (Prokuratura, Sądy, Policja, Straż Graniczna, Kancelarie Notarialne, Urząd Miasta).Bierze udział w komisjach dot. Awansu zawodowego nauczycieli jako ekspert języków obcych i języka polskiego (Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Delegatury w Kaliszu, Koninie i innych zgodnie z potrzebami). Autorka podręcznika „Język rosyjski w sferze komunikacji zawodowej dla Służby Penitencjarnej”(2022 r.). Certyfikat za wygłoszenie prelekcji na temat: Specyfika przekładu specjalistycznego na przykładzie transliteracji nazw własnych w parze językowej rosyjski-polski” podczas Międzynarodowego Seminarium Naukowego organizowanego przez Zakład Języków Obcych AWS. Za działalność dydaktyczną wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, w tym trzykrotnie (2021 r., 2023 r., 2024 r.) przez Rektorów WSKIP i AWS.
Numer ORCID 0000-0001-5281-1743
Profesor AWS, Centrum Badań Polityki Europejskiej
Malinowski Mariusz
Asystent, Instytut Penitencjarystyki
Marchlewska-Patyk Karolina, dr
Numer ORCID 0000-0003-2884-9172
Adiunkt, Centrum Badań Polityki Europejskiej
2020-2022 – Executive Master of Business Administration UEP (MBA) – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu;
2010-2011 – Studia podyplomowe Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy;
2004-2010 – Studia doktoranckie – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Politologii, Zakład Stosunków Międzynarodowych;
1999-2004 – Studia magisterskie – Akademia Bydgoska im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), Wydział Humanistyczny, Instytut Nauk Politycznych, kierunek: Politologia, specjalność: integracja europejska.
Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z koncepcją smart city, rynkami pracy w Unii Europejskiej i polityką flexicurity.
Numer ORCID 0000-0001-6132-1949
Adiunkt, Instytut Penitencjarystyki
Absolwent Akademii Obrony Narodowej, stopień naukowy doktora nauk o bezpieczeństwie uzyskał w Akademii Sztuki Wojennej. Posiada doświadczenie dydaktyczne jako nauczyciel akademicki. Jest autorem i współautorem artykułów naukowych, inicjatorem konferencji, szkoleń i warsztatów poświęconych szeroko rozumianemu bezpieczeństwu. Członek zespołów w zakresie ekspertyz i opracowań w ramach współpracy z podmiotami publicznymi i prywatnymi. Współpracuje z ośrodkami akademickimi i szkoleniowymi resortów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz organizacjami non-profit. Jest członkiem Stowarzyszenia Ekspertów Bezpieczeństwa RP. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół problematyki bezpieczeństwa wewnętrznego, zarządzania kryzysowego, antyterroryzmu, obronności, bezpieczeństwa aglomeracji miejskich, bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej oraz instytucjonalnych wymiarów bezpieczeństwa narodowego.
Michalczyk Leszek, dr
Adiunkt, Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Michera Franciszek
Asystent, Instytut Penitencjarystyki
Numer ORCID: 0000-0002-9759-6298
Starszy wykładowca, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej.
Kwalifikacje zawodowe:
Kurs przygotowawczy do pełnienia służby w Służbie Więzienne – 2002r.
Kurs ochrony I stopnia z zakresu technik działania funkcjonariuszy SW w sytuacjach zagrożenia – 2004r.
Kurs ochrony II stopnia z zakresu technik działania funkcjonariuszy Służby Więziennej w sytuacjach zagrożenia – 2004r.
Kurs dowódców zmian działu ochrony Służby Więziennej – 2009r.
Szkoła chorążych Służby Więziennej – 2010r.
Szkolenie zawodowe na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej – 2013r.
Szkolenie metodyczne dla kadry dydaktycznej z uwzględnieniem metodyki kształcenia zdalnego – 2014r.
Kurs – czynności profilaktyczne dla wykładowców szkół Służby Więziennej – 2015r.
Kurs – aktywizujące metody szkolenia – 2016r.
Mikołajczyk Kamila
Lektor, Zakład Języków Obcych
Lektor języka niemieckiego w Zakładzie Języków Obcych Akademii Wymiaru Sprawiedliwości (od 2020 r.)
Absolwentka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Kaliszu – język niemiecki (2001), magister filologii germańskiej (2003) -Uniwersytet Wrocławski.
Studia Podyplomowe – Tłumaczenia Ekonomiczno-Prawne – Język Niemiecki (2006) Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.
Absolwentka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Łodzi specjalność język angielski (2011)
Prowadzi lektorat języka angielskiego na studiach podyplomowych na kierunku penitencjarystyka dla kandydatów na oficerów Służby Więziennej oraz studiach stacjonarnych I stopnia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.
Prowadzi lektorat języka niemieckiego na niestacjonarnych studiach I stopnia na kierunku penitencjarystyka oraz na stacjonarnych studiach I stopnia na kierunku penitencjarystyka (służba kandydacka)
Jest współautorem publikacji z zakresu penitencjarystyki pod tytułem Justizvollzug – Sprachübungen (2024). Opracowała 6 rozdziałów w języku niemieckim. Zebrany materiał oraz opracowane ćwiczenia leksykalne stanowią wsparcie dla studentów II roku penitencjarystyki grup stacjonarnych i niestacjonarnych, jak również materiał uzupełniający dla kierunku komunikacja międzynarodowa w aspekcie realizacji zadań służbowych z uwzględnieniem języka niemieckiego.
Numer ORCID: 0000-0001-9569-759X
Adiunkt, Instytut Penitencjarystyki
Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (2009) – praca poświęcona mnemotechnice polskiej XIX i początku XX w. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a także studiów podyplomowych – menedżer w oświacie (Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium). Przez wiele lat związany ze szkolnictwem: pracował m.in. jako nauczyciel konsultant, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie; w latach 2009-2020 prowadził zajęcia dla słuchaczy studiów podyplomowych z zakresu dydaktyki i pedeutologii.
Opracował i przeprowadził liczne szkolenia dotyczące m.in.: regionalizmu, metod uczenia się i nauczania, pracy z uczniem zdolnym. W latach 2013-2015 pełnił na terenie powiatu kaliskiego obowiązki specjalisty-koordynatora sieci kształcenia nauczycieli dotyczącej tematyki twórczego myślenia, przygotował i koordynował cztery projekty edukacji regionalnej w południowej Wielkopolsce (2015-2019).
Zainteresowania badawcze realizuje wokół zagadnień związanych z edukacją historyczną i regionalną oraz tradycją i zastosowaniem metod mnemotechnicznych (opracował m.in. monografię: Méthode mnémonique polonaise. Antoni Jaźwiński (1789-1870) i jego sztuka pamięci (2013). Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych, haseł w słownikach biograficznych, redaktor trzech zbiorów scenariuszy zajęć dotyczących dziedzictwa kulturowego Wielkopolski oraz 22 tomu „Zeszytów Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk” (2022).
Mróz Arkadiusz, mgr
Numer ORCID: 0000-0002-1508-4273
Asystent, Instytut Nauk Prawnych
Prawnik i prawnik kanoniczny; nauczyciel akademicki, autor publikacji naukowych oraz licznych szkoleń i warsztatów z zakresu nauk prawnych; absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; ukończył także studia podyplomowe z zakresu ochrony własności intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; specjalizuje się w prawie cywilnym oraz prawie gospodarczym prywatnym.
N
Numer ORCID: 0000-0001-9580-9707
Adiunkt, Instytut Nauk o Rodzinie
Od 1 października 2011 r. rozpoczął studia prawnicze (stacjonarne jednolite magisterskie) na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W okresie studiów odbył praktyki w Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku oraz w Kancelarii Adwokackiej Adwokat Patrycja Kucharczyk. Uczęszczał na seminarium z prawa karnego wykonawczego prowadzone przez prof. dr hab. Jerzego Migdała, pod którego kierunkiem przygotował pracę magisterską pt. „Klasyfikacja skazanych”, uzyskując tytuł magistra prawa 14 czerwca 2016 r. Dążąc do podniesienia swoich kompetencji niemal od początku swojej edukacji kształcił się w zakresie znajomości języka niemieckiego i angielskiego, w efekcie czego uzyskał certyfikaty znajomości obydwu języków na poziomie B2.
Po ukończeniu studiów prawniczych 20 listopada 2017 r. został przyjęty na aplikację radcowską, którą odbywał w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie. W jej trakcie pracował w Kancelarii Radcy Prawnego Wojciech Zagajski oraz współpracował z radcą prawnym Małgorzatą Sanecką-Olszewską prowadzącą Kancelarię Radcy Prawnego Małgorzata Sanecka-Olszewska.
Po odbyciu aplikacji radcowskiej i uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu radcowskiego, w dniu 12 lipca 2021 r. został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie pod numerem LB – 2655.
W 2022 r. ukończył studia doktoranckie na kierunku Prawo na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II broniąc z wyróżnieniem pracę doktorską pt.: „Odpowiedzialność prawna z tytułu rozpowszechniania fake newsów w polskim porządku prawnym” przygotowaną na seminarium z prawa mediów prowadzonego przez dr hab. Wojciecha Lisa prof. KUL uzyskując tytuł doktora nauk prawnych.
W 2023 r. w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa nowych technologii.
Od 2024 r. pełni funkcję adiunkta Instytutu Nauk o Rodzinie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
Numer ORCID 0000-0002-7950-5794
Adiunkt, Centrum Badań Polityki Europejskiej
Doktor nauk prawnych.
2015 r. Studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku prawo. Obroniona praca magisterska na ocenę bardzo dobrą z postępowania cywilnego.
2017 r. Studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizacja Administracja Rządowa i Samorządowa, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.
2018 r. Studia podyplomowe na Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie, specjalizacja Executive Master of Business Administration, MBA.
2018 r. Studia podyplomowe w języku angielskim na Akademii Leona Koźmińskiego, specjalizacja LLM in International Commercial Law, LLM.
2019 r. New York University, specjalizacja International Business Program, Introduction to Global Business Leadership.
2019 r. London School of Economics, specjalizacja Business Management, International Relations and the Political Economy Certificate Course.
2022 r. Obroniona praca doktorska z wyróżnieniem na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Rozprawa pt. „Odpowiedzialność dyscyplinarna urzędników skarbowych w międzywojennej Polsce”.
2022 r. Uzyskany stopień zawodowy Radcy Prawnego przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.
2023 r. Członek The New York State Bar Association.
Zainteresowania naukowe:
Historia ustroju i prawa polskiego, Powszechna historia prawa, Prawo konstytucyjne, Prawo karne, Prawo cywilne, Prawo admini-stracyjne, Prawo finansowe.
Numer ORCID 0000-0002-1620-8493
Starszy specjalista, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Starszy specjalista w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Ukończył studia magisterskie na kierunku pedagogika. Kieruje Pracownią Ochrony i Obrony Jednostek Organizacyjnych Służby Więziennej. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu bezpieczeństwa penitencjarnego.
Ukończył z I lokatami w nauce Szkołę Oficerską Służby Więziennej w 2007r., Szkołę Chorążych Służby Więziennej w 2005r. i Szkołę Podoficerską Służby Więziennej w 2002r. , a także liczne szkolenia specjalistyczne i doskonalenia zawodowe w Służbie Więziennej dla funkcjonariuszy działów ochrony w Służbie Więziennej.
Prowadził zajęcia dydaktyczne w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w latach 2006-2019 w Zakładzie Technik Interwencyjnych i Szkolenia Strzeleckiego oraz w Zakładzie Szkolenia Ochronnego. W latach 2016 – 2019 pełnił służbę na stanowisku kierownika Zakładu Szkolenia Ochronnego.
W latach 2021 – 2023 organizował konferencje oraz sympozja naukowe o tematyce związanej z bezpieczeństwem penitencjarnym. Brał czynny udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach i sympozjach naukowych głównie z zakresu użycia środków przymusu bezpośredniego, konwojowania oraz bezpieczeństwa penitencjarnego. Dorobek publikacyjny dotyczy przede wszystkim użycia środków przymusu bezpośredniego w Służbie Więziennej oraz zagadnień związanych z bezpieczeństwem penitencjarnym.
Numer ORCID 0000-0002-0443-7117
Adiunkt, Instytut Penitencjarystyki
Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki; doktorat uzyskał na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; temat pracy doktorskiej: Wywieranie wpływu społecznego wśród skazanych i tymczasowo aresztowanych przebywających w warunkach izolacji więziennej. Major Służby Więziennej w stanie spoczynku. Od 2019 jest zatrudniony jako adiunkt w Instytucie Penitencjarystyki Stosowanej Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Posiada niezbędne kwalifikacje uprawniające do nabywania i stosowania testów z kategorii B1 potwierdzone pozytywnym wynikiem egzaminu z podstaw psychometrii dla osób niebędących psychologami; ukończył szkolenia certyfikacyjne uprawniające do nabywania i stosowania kilku metod z kategorii B2. Jest członkiem Rady Naukowej Koła Terenowego w Kielcach Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego oraz Rady Naukowej Instytutu Penitencjarystyki Stosowanej Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Krajowy staż naukowy odbył w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obszary badawcze: bezpieczeństwo w zakładach karnych i aresztach śledczych, wywieranie wpływu społecznego, manipulacja, ingracjacja. Kierował projektami badawczymi, m. in.: ,,Poczucie bezpieczeństwa osadzonych w polskich jednostkach penitencjarnych”, ,,Prawne i psychopedagogiczne aspekty pełnienia służby przez funkcjonariuszy działu ochrony Służby Więziennej”. Niektóre ważniejsze publikacje: Wywieranie wpływu społecznego w warunkach izolacji więziennej (2010), Wypadki nadzwyczajne w warunkach izolacji więziennej w świetle teorii uczenia się (2011), Autoagresja w warunkach izolacji więziennej-nie tylko funkcjonalne aspekty zachowania (2012); Wpływ użycia środków przymusu bezpośredniego na zachowanie osób pozbawionych wolności. Rozważania w kontekście zdarzeń mających miejsce w polskich jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej w latach 2010-2019 (2020); Sense of security among inmates in polish prisons and detention facilities (2021), A sense of safety prisoners detained in holding cells of penitentiaries and remand centers (2021); Zasadność stosowania czynności profilaktycznych w jednostkach penitencjarnych (2022); Radykalizacja postaw religijno-ideologicznych więźniów jako zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych (2024); współredaktor monografii Psychologiczne i pedagogiczne aspekty pełnienia służby przez funkcjonariuszy działu ochrony polskiej Służby Więziennej. Relacja z badań (2023).
Nowak Damian, mł. chor.
Młodszy wykładowca, Zakład Szkolenia Praktycznego
Funkcjonariusz Służby Więziennej od 2005 r. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Zakładzie Karnym w Rawiczu pełniąc w latach 2010 – 2022 służbę na stanowisku Dowódcy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej Okręgu Poznańskiego. Obecnie młodszy wykładowca Zakładu Szkolenia Praktycznego, a także opiekun Koła Szkolnej Grupy Interwencyjnej oraz Koła Sekcji Górskiej AWS. Magister Pedagogiki, specjalność: Pedagogika Resocjalizacyjna. Ukończył następujące kursy: 1) Kurs instruktora sportu, specjalność: strzelectwo sportowe, uzyskując prawo nauczania w zakresie strzeleckim podstawowym i specjalistycznym (w ramach kursu przeprowadzono szkolenie w zakresie strzelectwa obronnego i bojowego); 2) Kurs instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością samoobrona; 3) Kurs instruktora rekreacji ruchowej z części ogólnej; 4) Kurs ochronny I st. z zakresu działania funkcjonowania w sytuacji zagrożenia; 5) Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ponadto odbył liczne szkolenia, tj.: 1) Szkolenie w zakresie: „Prowadzący strzelanie”; 2) Szkolenie: „Podstawowe zabiegi resuscytacyjne (BLS – Basic Life Support); 3) Szkolenie specjalistyczne Dowódców i Zastępców Dowódców Grup Interwencyjnych Służby Więziennej; 4) Szkolenie specjalistyczne Grup Interwencyjnych Służby Więziennej.
Nowakowski Damian, plut.
Instruktor, Zakład Szkolenia Praktycznego
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu o specjalności trenersko- nauczycielskiej . Akademie ukończył z wyróżnieniem za wyniki w nauce .
Beneficjent stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Posiadacz dyplomu trenera II klasy kick boxingu oraz szeregu legitymacji instruktorskich z zakresu szeroko pojętej kultury fizycznej min: boksu, kulturystyki, pływania , piłki ręcznej czy gimnastyki .
Jako trener doprowadził prowadzonego przez siebie zawodnika do zdobycia mistrzostwa Europy w formule K1 niemieckiej federacji IFSA.
W European Security Academy ukończył kursy Tactical Combat Casualty Care , First Person One Scene ,Private Military Contractor ,Maritime Security Officer oraz Maritime Firearms Competency dzięki którym, miał okazję uczestniczyć w misjach mających na celu ochronę statków przed atakami somalijskich piratów w okolicy cieśniny Bab al.-Mandap, Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego.
Jest posiadaczem tytułu mediatora sadowego , który zdobył w COSSW w Kaliszu.
Posiadacz uprawnień wychowawcy kolonijnego oraz kierownika wycieczek szkolnych i imprez krajoznawczo -turystycznych .
Miłośnik systemów samoobrony oraz pasjonat sportów walki z którymi jest związany od ponad dekady. Swoją wiedzę z zakresu sportów uderzanych zdobywał pod okiem obecnych trenerów kadry Polski w kick boxingu, natomiast wiedze z zakresu samoobrony nabył na wielu szkoleniach, sympozjach i seminariach związanych z tą tematyką .
Służbę rozpoczął w Areszcie Śledczym w Poznaniu gdzie pełnił obowiązki min. na stanowisku oddziałowego w oddziale dla osadzonych niebezpiecznych. Ukończył także kurs funkcjonariusza odpowiedzialnego za gospodarowanie uzbrojeniem i środkami ochrony. Stanowisko to zajmował w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim.
W chwili obecnej przekazuje swoją wiedzę i zdobyte doświadczenie słuchaczom Akademii Wymiaru Sprawiedliwości będąc członkiem zespołu w Zakładzie Szkolenia Praktycznego.
Numer ORCID 0000-0003-0036-4018
Asystent, Instytut Penitencjarystyki
Psycholog specjalizująca się w psychologii klinicznej. Ma otwarty przewód doktorski w Katedrze i Zakładzie Psychologii klinicznej Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W ramach prowadzonych badań podejmuje zagadnienia dotyczące zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u dorosłych. Ukończyła studia podyplomowe dotyczące diagnozy psychologicznej oraz pedagogiki. Zdobyła kwalifikacje psychoterapeutyczne w nurcie poznawczo-behawioralnym. W ostatnich latach w szczególności zajmuje się zarówno praktycznie, jak i naukowo skutecznością i zastosowaniem technik związanych z trzecią falą nurtu poznawczo-behawioralnego. W tym zakresie odbyła dodatkowe szkolenia m.in. ISST approved training module, Wprowadzenie do podejścia Współczucia, Wykorzystanie ACT w depresji.
Od 2012 r. jest funkcjonariuszem Służby Więziennej. Początkowo pracowała jako psycholog w Areszcie Śledczym w Poznaniu zajmując się głównie diagnozą osób skazanych. Od 2019 r jest asystentem w Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie a obecnie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
Jest autorką ponad trzydziestu publikacji naukowych oraz uczestnikiem wielu konferencji naukowych. Obecnie jako koordynator ds. procesu kształcenia prowadzi studia podyplomowe z Zarządzania Komórkami Organizacyjnymi.
Numer ORCID 0009-0003-6024-5907
Asystent, Instytut Penitencjarystyki
Absolwent Prawa oraz Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2021-2023 odbył aplikację adwokacką przy Izbie Adwokackiej we Wrocławiu. Adwokat i mediator.
Zainteresowania naukowe Jakuba Nyziaka koncentrują się wokół styku prawa publicznego i prywatnego oraz prawa w działaniu (law in action), w szczególności w zakresie: praw podstawowych, prawa karnego, cywilnego, rodzinnego i administracyjnego; organizacji systemu wymiaru sprawiedliwości i jego kadr; alternatywnych metod rozwiązywania sporów, godności człowieka, podmiotowości rodziny, idei sprawiedliwości.
Swoje zainteresowania naukowe łączył dotychczas z aktywnością zawodową m. in. jako asystent sędziego Sądzie Okręgowym w Sieradzu oraz stały mediator sądowy wpisany na listę prowadzoną przez prezesów sądów okręgowych w kilku polskich miastach. Od 2022 jest również mediatorem w Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego (kadencja 2023-2027). W latach 2022-2024 był stałym współpracownikiem Centrum Analiz Strategicznych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, gdzie odpowiadał m. in. za koordynację projektów edukacyjnych związanych z zarządzaniem strategicznym oraz komunikacją społeczną.
Od czasów studiów zaangażowany w życie trzeciego sektora. Współpracownik licznych organizacji pozarządowych o charakterze patriotycznym i obywatelskim z całej Polski, gdzie angażował się m. in. jako ekspert, współautor licznych raportów i analiz, moderator, konferansjer oraz wolontariusz. W latach 2018 – 2021 członek zarządu Fundacji Przyszłość Pokoleń, gdzie odpowiadał m. in. za zagadnienia prawne, szkolenia z zakresu edukacji prawnej oraz tworzenie raportów i analiz. W ramach działalności w trzecim sektorze współpracował m. in. z uczelniami wyższymi, Krajową Szkołą Administracji Publicznej, naczelnymi organami administracji publicznej oraz jednostkami samorządu terytorialnego.
O
Numer ORCID 0000-0003-0984-5782
Adiunkt, Instytut Nauk Prawnych
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne (Uniwersytet Warszawski). Badacz i wykładowca akademicki. Prawnik praktyk; w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie zdała egzamin adwokacki. Tłumacz przysięgły języka angielskiego. Absolwentka Nowoczesnej Dyplomacji i Służb Zagranicznych. Stypendystka m.in. School of Criminology and Criminal Justice, Northeastern University, Boston, USA. Ukończyła International Study Program in Law (University of Eastern Finland); School of Comparative US-EU Law (College of Law, Michigan State University); Studium Polityki Zagranicznej (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych); oraz szereg kursów i szkoleń, w tym: Winter Course on International Law (The Hague Academy of International Law) i Terrorism and Counterterrorism: Comparing Theory and Practice (Universitet Leiden), Szkolenie z zakresu mediacji (Polskie Centrum Mediacji). Autorka ponad dwudziestu opracowań poświęconych prawu, w językach polskim i angielskim.
Numer ORCID 0000-0001-8304-0136
Kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego, adiunkt, Instytut Nauk Prawnych.
Doktor nauk prawnych, Radca prawny, Starszy asystent sędziego w Sądzie Najwyższym. 2014-2023 prowadzenie zajęć na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego [najpierw w ramach Katedry Prawa Handlowego, następnie w ramach Zakładu Ekonomicznej Analizy Prawa] na kierunkach: prawo, administracja, samorząd terytorialny i polityka regionalna
2015-2017 ukończenie aplikacji adwokackiej w Izbie Adwokackiej w Warszawie
2014-2020 Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, studia stacjonarne doktoranckie (prawo)
2009-2014 Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, studia stacjonarne magisterskie na kierunku prawo ukończone z wyróżnieniem oraz z wynikiem celującym (średnia ocen ze studiów 4,99)
2013/2014 Universidad Complutense de Madrid w Instituto de Estudios Bursátiles, Hiszpania, semestr zimowy studia na kierunku prawo, stypendium Erasmus
Zainteresowania naukowe: m.in. prawo handlowe, cywilne, publiczne.
Numer ORCID 0000-0001-6552-8162
Profesor AWS, Instytut Nauk Prawnych,
Doktor habilitowany, profesor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. W maju 2004 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej. W czerwcu 2009 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia na kierunku prawo na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, praca magisterska pod kierunkiem naukowym prof. zw. dr hab. Romana Hausera. Od 2014 r. doktor nauk prawnych, rozprawa doktorską na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt.: Etapy przymusowego wykonania obowiązków niepieniężnych w Polsce i w Niemczech. Praca miała charakter prawnoporównawczy. Promotorem dysertacji był prof. dr hab. Roman Hauser. W dniu 17 kwietnia 2018 r. Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nadała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność: postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne.
Zainteresowania naukowe
Postępowania administracyjne, egzekucja administracyjna i postępowanie sądowoadministracyjne – w tym w ujęciu prawnoporównawczym;
Prawo ochrony konkurencji /antymonopolowe – w tym zwłaszcza unijne i amerykańskie;
Ochrona praw człowieka i konstytucyjne zasady prawa;
Prawo Unii Europejskiej.
P
Numer ORCID 0009-0001-2259-9144
Adiunkt, Instytut Nauk Prawnych
Adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.
Kierownik Katedry Prawa Penitencjarnego i Praw Człowieka.
Opiekun Koła Naukowego Praw Człowieka.
Absolwent studiów prawniczych. Następnie rozpoczął studia doktoranckie w Katedrze Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które zakończył obroną rozprawy doktorskiej.
Wykładowca akademicki. Uczestnik wielu konferencji, sympozjów oraz seminariów naukowych.
Zainteresowania badawcze:
Ochrona praw człowieka; prawo międzynarodowe publiczne; prawo wyznaniowe, penitencjarystyka.
Pasiński Jacek
Instruktor, Zakład Szkolenia Praktycznego
Numer ORCID 0009-0003-6227-5499
Adiunkt Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego: stacjonarne studia licencjackie, magisterskie (magisterium z wyróżnieniem w zakresie doradztwa organizacyjnego) oraz doktoranckie (stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości). Autor pierwszej w Polsce rozprawy doktorskiej poruszającej tematykę zarządzania logistyką obrotu gotówkowego. Wykładowca na państwowych i prywatnych uczelniach wyższych. Autor i współautor artykułów naukowych z teorii organizacji i zarządzania oraz logistyki. Promotor i recenzent kilkunastu prac licencjackich i inżynierskich na różnych uczelniach.
W obszarze zainteresowań badawczych Autora znajduje się: problematyka zarządzania łańcuchem dostaw (w tym łańcucha dostaw wartości pieniężnej), nowoczesne koncepcje i modele w logistyce i zarządzaniu, teoria organizacji i zarządzania oraz opracowywanie innowacyjnych studiów przypadku organizacji z wykorzystaniem narzędzi zarządzania strategicznego.
Pilitowska Katarzyna. mgr
Instruktor, Zakład Szkolenia Praktycznego
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku ze specjalnością- trener piłki ręcznej. Przez wiele lat zawodniczka profesjonalna- piłka ręczna m.in. w zespole AWS Energa Szczypiorno Kalisz. Była reprezentantka Polski.
Skończyła studia podyplomowe na kierunku dietetyka. Jako trener przygotowania motorycznego pasjonuje się różnymi formami ruchu i przygotowania do treningu. Aktualnie prowadzi zajęcia ze studentami studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z przedmiotów takich jak promocja zdrowia i kultura fizyczna oraz przygotowanie motoryczne grup dyspozycyjnych.
Piotrowski Paweł, ppor.
Starszy instruktor, Zakład Szkolenia Praktycznego
Pogorzelec Małgorzata
Lektor, Zakład Języków Obcych
Wykształcenie:
Studia licencjackie w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Kaliszu, specjalność język niemiecki.
Studia magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim, filologia germańska.
Studia podyplomowe w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu, logistyka i transport.
Doświadczenie, kursy:
Doświadczenie w tłumaczeniach ustnych i pisemnych (PL-DE) podczas spotkań biznesowych, narad i konferencji.
Wieloletnie doświadczenie w nauczaniu języka niemieckiego wśród dorosłych uczestników kursów językowych.
Licencja egzaminatora TELC j. niemiecki A1/A2.
Licencja egzaminatora TGLS j. niemiecki A1-B2.
Doświadczenie w organizacji kursów językowych w ramach europejskich funduszy społecznych.
Pol Jan, O. dr
Numer ORCID: 0000-0002-3625-6361
Profesor AWS, Instytut Penitencjarystyki
Profesor w Instytucie Penitencjarystyki Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Praca magisterska (1992) z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej obroniona w Papieskiej Akademii Teologicznej, Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy w Krakowie. Praca doktorska (2006) na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W latach 1996-1998 był stypendystą Albert Ludwigs Universitaet Freiburg i Br. /Niemcy/. W latach 2002-2005 odpowiadał za dział szkoleń oraz formację pracowników i wolontariuszy Caritas w Polsce. Od roku 1998 do 2019 roku był wykładowcą akademickim Instytutu Politologii /Katedra Polityki Społecznej/ WNHiS Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2017 roku wspiera i koordynuję działania duszpasterskie w biurze Naczelnego Kapelana Więziennictwa w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej.
Należy do:
– Polskie Stowarzyszenie Szkół Pracy Socjalnej
– Polskie Towarzystwo Socjologiczne
– Polskie Towarzystwo Penitencjarne.
Zakres zainteresowań badawczych:
– polityka penitencjarna
– resocjalizacja penitencjarna
– religijność społeczeństwa polskiego
– patologie życia społecznego
– wypalenie zawodowe pracowników i wolontariuszy
– duszpasterstwo więzienne
– socjologia
Połośka Michał, ppor.
Starszy Wykładowca, Zakład Szkolenia Praktycznego
Posłuszna Elżbieta, dr hab.
ORCID: 0000-0001-8652-5729
Profesor AWS, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Wykształcenie: 30 maja 2014 Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej – nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauki o bezpieczeństwie.
1994-1998 Szkoła Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (studia doktoranckie) – nadanie tytułu doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii: 18 października 2000 r.
1991-1995 Uniwersytet Łódzki, Wydział Filozoficzno-Historyczny; kierunek: filozofia (studia dzienne, pięcioletnie) – nadanie tytułu magistra filozofii: 27 października 1995 r.
1986-1992 Uniwersytet Łódzki, Wydział Filologiczny; kierunek: filologia polska (studia dzienne, pięcioletnie) – nadanie tytułu magistra filologii polskiej: 22 czerwca 1992 r.
Dorobek: Autorka 6 książek i kilkudziesięciu artykułów, z których większa część poświęcona jest problematyce bezpieczeństwa. Pozostałe dotyczą rozmaitych zagadnień z zakresu politologii, filozofii, antropologii bezpieczeństwa.
Zajmuje się badaniem zagadnień dotyczących ekstremizmu i terroryzmu, ze szczególnym uwzględnieniem terroryzmu jednej sprawy, walki sieciowej, oporu bez przywództwa oraz strategii samotnych wilków. Interesuje się problematyką działań nieregularnych oraz wojen przyszłych generacji. W obszarze jej zainteresowań badawczych znajduje się także zjawisko resentymentu, stanowiące klucz do zrozumienia źródeł ideologicznie motywowanej przemocy.
R
Adiunkt, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Pedagog, koordynator oddziałów przygotowania wojskowego, pracownik badawczo-dydaktyczny na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o obronności, w specjalności polemologia. Stopień naukowy uzyskał na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ukończył studia magisterskie w Akademii Obrony Narodowej w zakresie zarządzania, w specjalności zarządzanie i dowodzenie. Sfinalizował również studia podyplomowe w zakresie historii i wiedzy o społeczeństwie. Ponadto ukończył liczne kursy i szkolenia z zakresu obronności, bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa i zarządzania kryzysowego.
Organizator i współorganizator wielu konferencji i seminariów naukowych, a także wielu szkoleń, kursów i projektów dotyczących obszaru bezpieczeństwa. Główny prowadzący wykładów, debat, paneli dyskusyjnych i spotkań społeczno-gospodarczych.
Współpracował z wieloma firmami, instytucjami naukowo-badawczymi, ośrodkami akademickimi w obszarze bezpieczeństwa. Recenzent wielu artykułów naukowych i monografii. Autor prac naukowo-badawczych i licznych publikacji naukowych z zakresu bezpieczeństwa narodowego i wewnętrznego. Prelegent, moderator oraz członek komitetów naukowych i organizacyjnych wielu konferencji i seminariów naukowych.
Promotor kilkudziesięciu prac magisterskich, licencjackich na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, narodowe i zarządzanie oraz prac kwalifikacyjnych na studiach podyplomowych, recenzent ponad 50 prac podyplomowych, licencjackich i magisterskich. Sprawował funkcję promotora pomocniczego przy przewodzie doktorskim.
Autor wielu publikacji dotyczących obszaru bezpieczeństwa, obronności i polemologii w wydawnictwach krajowych i zagranicznych. Oprócz polemologii, prowadzi badania w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, systemu obronnego państwa, bezpieczeństwa narodowego, publicznego i politologii.
Adiunkt, Instytut Penitencjarystyki
Doktor nauk prawnych w zakresie prawa (doktorat: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 2017 rok).
Autor publikacji naukowych. Uczestnik krajowych konferencji naukowych oraz szkoleń, w szczególności organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.
Czynny uczestnik projektu Edukacja prawna młodzieży w szkołach ponadgimnazjalnych.
Główny przedmiot zainteresowań naukowo-badawczych stanowią osobowe źródła dowodowe oraz prawno-kryminalistyczna problematyka czynności procesowych.
Numer ORCID 0000-0002-1948-1882,
Prorektor ds. operacyjnych
Profesor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, doktor nauk społecznych w zakresie psychologii. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, a następnie studium doktoranckie na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Zrealizował również kurs z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi prowadzony przez Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Pracę w Służbie Więziennej rozpoczął w roku 2006 r. w Zakładzie Karnym w Raciborzu. Z jednostką tą był związany przez ponad 14 lat. Tam też powierzono mu pełnienie funkcji psychologa działu penitencjarnego, a następnie działu terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo. Od 2016 r. pełnił służbę na stanowisku kierowania tego działu. W tym czasie zgromadził szereg doświadczeń zawodowych dotyczących roli psychologa w jednostce penitencjarnej. Od VIII 2020 r. pełni służbę w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości jako adiunkt. W ramach powierzonych mu obowiązków realizuje projekty badawcze oraz działalność dydaktyczną, a także uczestniczy w działalności organizacyjnej Uczelni. Pełnił funkcję koordynatora Pracowni Prawa i Porządku Publicznego Instytutu Penitencjarystyki Stosowanej, następnie kierownika. Obecnie zajmuje stanowisko Prorektora do spraw operacyjnych.
Jego zainteresowania naukowe dotyczą konstruktywnego myślenia, strukturalnych i funkcjonalnych aspektów sensu życia, radzenia sobie ze stresem oraz psychologii penitencjarnej. Jest autorem lub współautorem publikacji dotyczących między innymi problematyki psychospołecznego funkcjonowania osadzonych w warunkach izolacji więziennej, a także kadry penitencjarnej. Uczestniczył w wielu konferencjach naukowych prezentując wyniki przeprowadzonych badań, a także był wyznaczany do roli członka paneli dyskusyjnych. Pełnił rolę koordynatora lub kierownika projektów badawczych realizowanych w AWS.
S
Samsel Adam, mgr
Asystent, Instytut Penitencjarystyki, Katedra Bezpieczeństwa Penitencjarnego
Major SW w st. spocz. Absolwent studiów licencjackich na kierunku polityka społeczna- resocjalizacja na Uniwersytecie Warszawskim (kierunek realizowany w Nauczycielskim Kolegium Rewalidacji i Resocjalizacji w Białymstoku). Absolwent studiów magisterskich na kierunku pedagogika opiekuńczo- wychowawcza na Uniwersytecie w Białymstoku.
Prowadził zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie w Białymstoku w latach 2010-2011 z zakresu: zarządzanie ochroną osób i mienia oraz wychowanie fizyczne z elementami samoobrony. W latach 1997 – 2008 pracownik sektora ochrony osób i mienia. Piastował stanowiska od licencjonowanego pracownika ochrony poprzez członka grup interwencyjnych i konwojowych do kierowniczych jak: kierownik zmiany, dyspozytor grup konwojowych, kierownik bezpieczeństwa imprez masowych, szef ochrony, szef operacyjny, koordynator okręgu. W latach 2005-2008 prowadził ponadto własną koncesjonowaną działalność gospodarczą w zakresie ochrony osób i mienia jako założyciel i właściciel Biura Ochrony “Grunwald”, specjalizując się głównie w ochronie imprez masowych i zapewnieniu ochrony osobistej wykonawcom i artystom.
W latach 2005-2022 funkcjonariusz Służby Więziennej. Służbę pełnił na następujących stanowiskach: wychowawca, inspektor działu ochrony, zastępca kierownika działu ochrony, zastępca dyrektora zakładu karnego w Czerwonym Borze, zastępca dyrektora i pełniący obowiązki dyrektora Aresztu Śledczego w Białymstoku. Absolwent Szkoły Oficerskiej w COSSW w Kaliszu oraz kursu kierowników działu ochrony oraz funkcjonariuszy prowadzących czynności profilaktyczne. W 2013 roku ukończył kurs specjalistyczny z zakresu zarządzania jednostką penitencjarną i zasobami ludzkimi- Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie. Uczestnik szkolenia negocjatorów policyjnych, operatorów i instruktorów TASER oraz wielu staży z zakresu technik interwencyjnych. Posiada państwowe uprawnienia instruktora samoobrony zdobyte w 2010 roku w Polskiej Akademii Sportu w Warszawie. Jako jeden z pięciu funkcjonariuszy SW ukończył w 2017 roku, w głównym kampusie szkoleniowym ONZ w Entebbe w Ugandzie- kompletne szkolenie przygotowujące funkcjonariuszy służb więziennych do służby w misji pokojowej w Sudanie Południowym (UNMISS).
Od 2022 roku żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej w 15 Batalionie Lekkiej Piechoty w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej- obecne stanowisko strzelec wyborowy/ zwiadowca. Dwukrotnie odznaczony za służbę w bezpośredniej ochronie granicy państwowej.
Od 2022 roku pracownik dydaktyczny SWWS a następnie AWS. Prowadzone przedmioty: kierowanie działaniami ochronnymi, etos i zachowanie służbowe z elementami sylwetki zawodowej, zarządzanie jednostką penitencjarną.
W obszarze zainteresowań badawczych znajduje się problematyka zarządzania jednostkami penitencjarnymi, ogólnie pojętego bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych, mentoringu i współpracy pomiędzy Służbą Więzienną a Wojskami Obrony Terytorialnej.
Numer ORCID 0000-0002-8566-3625
Adiunkt, Instytut Penitencjarystyki, Zastępca Dyrektora Instytutu Penitencjarystyki ds. Dydaktyki
Mariusz Snopek – doktor nauk społecznych, pedagog, adiunkt w Instytucie Penitencjarystyki Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, koordynator kierunku Penitencjarystyka. Wieloletni specjalista penitencjarny w służbie więziennej okręgu opolskiego, biegły sądowy Sądu Okręgowego w Opolu. Autor trzech monografii autorskich, dwóch prac redagowanych, trzech współredagowanych oraz około 40 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach i monografiach, krajowych i zagranicznych.
Popularyzator nauki, organizator w murach macierzystej uczelni takich przedsięwzięć, jak koncerty zespołów więziennych oraz spektakli teatralnych. Jest inicjatorem i organizatorem wystawy „Efekty więziennej izolacji” prezentującej wytwory skazanych, zarówno o wymiarze melioratywnym (obrazy, rzeźby wiersz itp.), jak i pejoratywnym (narzędzia do samouszkodzeń, tatuowania, przemytu itp.). Wystawa prezentowana była w uniwersytetach, muzeach i innych placówkach o charakterze edukacyjnym. Wszystkie eksponaty zostały pozyskane z jednostek penitencjarnych i należą do prywatnych zbiorów dra Snopka.
Zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień resocjalizacyjnych i penitencjarnych, w szczególności patologizacji zachowań ludzkich oraz pejoratywnych aspektów uwięzienia. Badawczo podejmuje takie kwestie, jak zjawisko nieformalnej stratyfikacji społecznej, degradacja psychospołeczna, deprywacja potrzeb uwarunkowana izolacją penitencjarną oraz mechanizmy obronne stosowane w sytuacji trudnej wynikłej z inkarcerowania, jak również zdobienie i piętnowanie ciała.
Sobecki Tomasz, dr
Adiunkt, Instytut Nauk Prawnych
Sobolewski Przemysław, dr
Profesor AWS, Instytut Nauk Prawnych
Rektor-Komendant Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, Profesor AWS
Doktor Michał Sopiński jest absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim, filologii francuskiej w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytetu w Poitiers (Francja) na kierunku europejskiego prawa handlowego (Droit français et européen des affaires), w ramach którego uzyskał tytuł Master 2, będący odpowiednikiem polskiego tytułu magistra. Wielokrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za osiągnięcia naukowe. Laureat Diamentowego Grantu dla wybitnych młodych naukowców przyznanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2016 roku. Rozprawę doktorską pt. „Solidarystyczna wizja prawa i państwa w myśli Léona Duguit” napisaną pod kierunkiem dr. hab. prof. UW Tomasza Staweckiego obronił w 2022 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Rada Dyscypliny Nauki Prawne UW nadała mu stopień doktora nauk prawnych z wyróżnieniem uchwałą z dnia 23 maja 2022 roku. Jest ekspertem w zakresie prawa publicznego, autorem kilkunastu publikacji i opracowań naukowych, w tym trzech monografii autorskich. Główne obszary zainteresowań badawczych to filozofia i teoria prawa, aksjologia prawa, doktryny polityczno-prawne oraz historia prawa. W wolnych chwilach realizuje swoje sportowe pasje (bieganie i górskie wędrówki), nie zapominając o tym, że najlepiej spędzony czas – to ten z książką w ręku. Czasem można go też spotkać na piłkarskim stadionie.
Sowiński Jacek, kpt.
Starszy wykładowca, Zakład Szkolenia Praktycznego.
Koordynator zespołu ds. szkolenia strzeleckiego oraz interwencyjnego
Staszak Magdalena, mł. chor.
Młodszy instruktor, Zakład Szkolenia Praktycznego
Adiunkt, Instytut Nauk Prawnych
Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2010) oraz Centrum Prawa Amerykańskiego Wydziału Prawa Uniwersytetu Floryda i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2010). Jest doktorem nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego (2013) i adwokatem (2015) – członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Od 2022 r. jest zatrudniona jako adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Specjalizuje się w prawie handlowym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa spółek, prawa rynku kapitałowego i prawa gier wideo. Jest autorką i współautorką publikacji naukowych oraz popularnonaukowych z zakresu prawa handlowego, w tym m.in.: MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku (2017, 2021), Ustawa o obligacjach. Komentarz (2020), Metodyka pracy prawnika in-house (2021), Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym oraz uchylenia dyrektywy 2003/71/WE (2023).
Numer ORCID 0000-0002-2206-6815
Asystent, Instytut Nauk Prawnych
Magister prawa oraz magister historii. Ukończył z wyróżnieniem studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od sierpnia 2020 jest związany z Akademią Wymiaru Sprawiedliwości. W latach 2016-2020 r. był związany z projektem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie od 2018 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora. W swoich badaniach zajmuje się tematyką historii wymiaru sprawiedliwości.
Numer ORCID 0000-0002-8009-9383
Adiunkt, Instytut Penitencjarystyki
Doktor nauk społecznych, pedagog, adiunkt w Instytucie Penitencjarystyki Akademii Wymiaru sprawiedliwości. Wieloletni wykładowca na wyższych uczelniach. Autorka 5 monografii, współautorka 6 monografii, autorka ponad 40 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych, a także ponad 20 rozdziałów w różnych monografiach naukowych.
Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie pedagogika przyznany przez Radę Naukową Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Tytuł rozprawy doktorskiej ” Drama w rozwijaniu możliwości komunikacyjnych dzieci z zespołem Aspergera” promotor rozprawy prof. dr hab. Tadeusz Gałkowski, recenzenci: dr hab. Jacek Błeszyński, prof. dr hab. Bogdan Szczepankowski (2010)
Magister sztuki, uzyskany w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, na Wydziale Aktorskim (1989).
Tytuł Logopedy Dyplomowanego uzyskany na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Polonistyki, Pomagisterskie Studium Logopedyczne.
Podyplomowe Studia Neurologopedii na Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Humanistyczny.
Studium Doktoranckie Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie (ukończone w 2007 roku)
Studia podyplomowe : Organizacja i zarządzanie oświatą (Wyższa Szkoła Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi)
Studia podyplomowe: Oligofrenopedagogika (Edukacja i Rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem) Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie.
Studia podyplomowe: Socjoterapia i terapia pedagogiczna, Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie.
Moje zainteresowania dotyczą zagadnień z zakresu pedagogiki, pedagogiki specjalnej, a także resocjalizacyjnej i szeroko pojętej penitencjarystyki. Badawczo podejmuje kwestie dotyczące zaburzeń w rozwoju dzieci i młodzieży, a także ich zdrowia psychicznego i nieprzystosowania społecznego.
Szczepaniak-Olejniczak Agnieszka, dr
Numer ORCiD: 0000-0003-3709-8593
Adiunkt, Kierownik Zakładu Języków Obcych
Adiunkt w Zakładzie Języków Obcych Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, od roku akademickiego 2019/20 r. kierownik Zakładu. Magister filologii w zakresie etnolingwistyki, specjalność: język angielski i nowogrecki, moduł dydaktyczny (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), doktor nauk humanistycznych (summa cum laude) w zakresie językoznawstwa (Uniwersytet Wrocławski, 2011). Stypendystka m.in. Narodowego i Kapodistriańskiego Uniwersytetu w Atenach (2007), Uniwersytetu Wrocławskiego (2007-2010), Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach (2009). Ma w dorobku współpracę m.in. z Uniwersytetem Wrocławskim (2007-2008), Uniwersytetem Warszawskim (2008, 2010, 2019), Uniwersytetem Lipskim (2010-2012), Uniwersytetem SWPS w Warszawie (2013-2019) i w Poznaniu (2020), Akademią Kaliską (2019-2020), Akademią Wymiaru Sprawiedliwości (od 2019) jak również ze szkołami języków obcych w Kaliszu, we Wrocławiu i w Poznaniu (2005-2019). Prowadziła m.in. zajęcia z glottodydaktyki i metodyki nauczania języków obcych, międzykulturowej komunikacji niewerbalnej, komunikacji medialnej, kultury języka (kultury języka polskiego, kultury języka w nauczaniu i wychowaniu) oraz lektoraty – języka nowogreckiego i języka angielskiego. Specjalizuje się w językoznawstwie kulturowym, komunikacji międzykulturowej i komunikacji niewerbalnej. W ramach pracy badawczej interesuje się szeroko pojętymi związkami kultury, języka i komunikacji, glottodydaktyką, etymologią, a także wybranymi aspektami psychologii. Jest członkiem Zarządu Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (od 2020); brała udział w licznych polskich i zagranicznych konferencjach naukowych. Dorobek publikacyjny dotyczy głównie komunikacji międzykulturowej i niewerbalnej oraz nauczania języków obcych, m.in.: Szczepaniak-Olejniczak A.K., 2023, Wpływ zaburzonej proksemiki na proces uczenia się języków obcych przez studentów uczelni wyższych podczas pandemii COVID-19, [w:] Rocznik Towarzystwa Naukowego Płockiego, Tom 15/2023, Płock: Wydawnictwo Naukowe Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, 427-465; Szczepaniak-Olejniczak A.K., A. Czepik, K. Klamka, Ł. Włodarczyk, 2021, Prison: The Institution and Community. English Vocabulary Practice, Warszawa: Wydawnictwo DiG; Szczepaniak A., 2017, Gesty emblematyczne w międzykulturowej komunikacji niewerbalnej. Polsko-grecko-brytyjskie studium porównawcze i gestownik, Kalisz-Wrocław: Wydawnictwo Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Szczepański Jarosław, dr hab.
Profesor AWS, Instytut Nauk Prawnych
Szewczyk Monika, mjr, dr
ORCID ID: 0000-0001-5541-3054
Adiunkt, Instytut Nauk Prawnych
Funkcjonariusz Służby Więziennej od 2006 r., adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych AWS, doktor nauk prawnych (2015r.), absolwentka studiów podyplomowych z zakresu zarządzania finansami i marketingu na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, studiów podyplomowych z Prawa Pracy ukończonych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów podyplomowych z Przygotowania Pedagogicznego dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu WSKZ we Wrocławiu. Nauczyciel przedmiotów zawodowych. W ramach pracy naukowej oraz zajęć ze studentami zajmuje się tematyką dotyczącą prawa pracy, pragmatyki służbowej oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi. Zainteresowania naukowe koncentruje na współczesnych koncepcjach zarządzania w administracji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości przeniesienia wypracowanych rozwiązań na grunt Służby Więziennej.
Szpakowska Zuzanna, dr
Adiunkt, Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Doktor nauk społecznych w specjalności nauk o bezpieczeństwie.
2023 r. uzyskanie stopnia doktora nauk społecznych w specjalności nauk o bezpieczeństwie na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, promotorem pracy doktorskiej był prof. dr hab. Bogusław Jagusiak, tematyka dotyczyła Grup dyspozycyjnych w zapewnianiu bezpieczeństwa społecznego.
Obecnie pracownik naukowo-dydaktyczny na stanowisku Adiunkta w Instytucie Nauk o Zarządzaniu i Jakości Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
Zainteresowania naukowe:
Grupy dyspozycyjne, wizerunek grup dyspozycyjnych, zarządzanie wizerunkiem grup dyspozycyjnych, grupy dyspozycyjne w zapewnianiu bezpieczeństwa.
Numer ORCID 0000-0002-0590-5218
Profesor AWS, Centrum Badań Polityki Europejskiej
Ś
Świątnicki Sebastian, kpt.
Starszy wykładowca, Zakład Szkolenia Praktycznego
Absolwent Instytutu Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp. Ukończył studia podyplomowe w zakresie Organizacji i Zarządzania w Turystyce, Hotelarstwie i Gastronomii na Wyższej Szkole Społeczno Przyrodniczej w Lublinie.
Doświadczenie pedagogiczno-dydaktyczne zdobywał jako nauczyciel dyplomowany wychowania fizycznego, instruktor samoobrony i kettlebell.
Od 2012 roku wykładowca w Zakładzie Technik Interwencji i Szkolenia Strzeleckiego w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, a od 2019 roku wykładowca w Zakładzie Szkolenia Praktycznego Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
Zainteresowania: sporty i systemy walki, crossfit, dietetyka, nauki o zdrowiu.
T
Tanaś Maciej, dr hab.
Dyrektor, Szkoła doktorska
Numer ORCID 0000-0002-2561-4485
Adiunkt, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Doktorat uzyskał na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Ukończył także socjologię na Uniwersytecie Zielonogórskim i obronność w Akademii Obrony Narodowej. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym w Akademii Obrony Narodowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Sfinalizował również podyplomowe studia menedżerskie Executive Master of Business Administration (EMBA). Ponadto ukończył liczne kursy i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa, zarządzania kryzysowego oraz ochrony obiektów, w tym obiektów infrastruktury krytycznej.
Kwalifikowany pracownik zabezpieczenia technicznego oraz specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa cywilnego w przedsiębiorstwach sektora publicznego i prywatnego. Opracował, uzgodnił i wdrożył pierwsze dokumentacje planistyczne dla obiektów infrastruktury krytycznej oraz obiektów podlegających obowiązkowej ochronie z uwagi na istotność dla obronności, interesu gospodarczego państwa, bezpieczeństwa publicznego i innych ważnych interesów państwa w jednej ze spółek kolejowych w Polsce. W latach 2022-2023 pełnił funkcję Przewodniczącego Grupy ds. Zarządzania Kryzysowego w transporcie kolejowym (Working Group on Crisis Management) działającej w ramach Międzynarodowego Związku Kolei (International Union of Railways, UIC) zrzeszającej przedsiębiorstwa z branży kolejowej z różnych regionów świata. Ponadto był członkiem Centralnego Zespołu ds. bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach w skład, którego wchodzą przedstawiciele m.in. Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei oraz spółek kolejowych prowadzących działalność transportową na terenie kraju. Udziela się także społecznie jako strażak w jednej z ochotniczych straży pożarnych w Warszawie będąc ratownikiem kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Specjalizuje się w problematyce zarządzania kryzysowego, infrastruktury krytycznej, ochrony ludności, obrony cywilnej, terroryzmu i bezpieczeństwa publicznego. Swoje szczególne zainteresowania skupia również wokół ochrony obiektów użyteczności publicznej oraz bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Autor prac naukowo-badawczych i licznych publikacji naukowych z zakresu bezpieczeństwa narodowego. Prelegent oraz moderator podczas konferencji i seminariów naukowych. Promotor prac licencjackich i magisterskich na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne oraz penitencjarystyka. Współpracuje także z czasopismami naukowymi w charakterze recenzenta.
Organizator wielu konferencji i seminariów naukowych, a także wydarzeń promujących osiągnięcia naukowe studentów oraz akcji charytatywnych, w tym popularyzujących honorowe krwiodawstwo w środowisku akademickim. W okresie studiów aktywny twórca wydarzeń z okazji dni kultury studenckich Juwenalia.
W
Numer ORCID 0000-0003-3740-3981
Starszy Wykładowca, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Mjr Jakub Werbiński – jest magistrem pedagogiki, tytuł zawodowy uzyskał na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jest także absolwentem Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu w zakresie studiów podyplomowych na kierunku doradca zawodowy na europejskim rynku pracy. Ukończył na Akademii Sztuki Wojennej – Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Kursu Obronny w zakresie przygotowań obronnych w administracji publicznej i przedsiębiorstwach.
Od 2003 roku jest funkcjonariuszem Służby Więziennej – służbę rozpoczął w Zakładzie Karnym w Sieradzu realizując zadania penitencjarne i ochronne. Od 2013 roku zajmuje się szkoleniem funkcjonariuszy Służby Więziennej w zakresie bezpieczeństwa – początkowo w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu – Zakład Szkolenia Ochronnego, obecnie w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości – Instytut Nauk o Bezpieczeństwie, Pracownia Ochrony i Obrony Jednostek Organizacyjnych SW. Jest autorem materiałów dydaktycznych, współautorem programów szkolenia w zakresie bezpieczeństwa, brał udział w wielu projektach szkoleniowych i naukowych, także międzynarodowych. Ponadto ukończył szereg kursów m.in. związanych z kształceniem personelu więziennego.
Poza prowadzeniem zajęć dydaktycznych związanych z bezpieczeństwem jednostek penitencjarnych jest pracownikiem naukowym. Reprezentując Pracownie Ochrony i Obrony Jednostek Organizacyjnych SW funkcjonuje w obszarze bezpieczeństwa więzień. W ostatnim czasie prowadził badania dotyczące informacji, jako istotnego czynnika wpływającego na bezpieczeństwo zakładów karnych i aresztów śledczych.
Numer ORCID 0000-0002-9481-9572
Profesor AWS, Instytut Nauk o Rodzinie
Pedagog, dr nauk społecznych w zakresie pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, mgr pedagogiki resocjalizacyjnej, mjr SW, wykładowca akademicki w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, Instytut Nauk o Rodzinie. Doświadczenie akademickie zdobywał w ramach współpracy m.in. z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Jest członkiem Zespołu Pedagogiki Medialnej przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Przynależy do Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, Stowarzyszenia Rocznik Chełmski oraz do Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego.
Jego dorobek stanowi kilkadziesiąt opracowań naukowych poświęconych głównie funkcjonowaniu systemów penitencjarnych, problemom współczesnej profilaktyki i resocjalizacji. Zainteresowania naukowo – badawcze skoncentrowane wokół efektywności problematyki wykonywania kary pozbawienia wolności, w zakresie inicjowania, przeprowadzania oraz wspierania nowych kierunków badań naukowych, dotyczących działalności Służby Więziennej i niektórych problemów współczesnej resocjalizacji. Kolejny obszar zainteresowań naukowych dotyczy problematyki pedagogiki społecznej, pedagogiki rodziny, pomocy i wsparcia udzielanych dziecku i rodzinie w środowisku funkcjonowania rodziny dysfunkcyjnej we współczesnym społeczeństwie, ze szczególnym uwzględnieniem jej znaczenia w budowaniu przestrzeni życia i warunków do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Ekspert w zakresie profilaktyki, diagnozy problemów wychowawczych wśród dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Członek Senatu Akademii Wymiaru Sprawiedliwości na kadencję 2023-2027.
Prelegent, członek komitetów naukowych i organizacyjnych wielu krajowych oraz międzynarodowych konferencji naukowych. Jest redaktorem tematycznym czasopism naukowych: „Archive of Social Sciences and Humanities” z siedzibą w Londynie oraz „International Journal of Legal Studies”, jest sekretarzem redakcji kwartalnika naukowego „Law • Education • Security”, poprzednio „The Prison Systems Review”. Jest również recenzentem czasopism naukowych: „Probacja”; „Journal of Modern Science”; oraz „Forum Pedagogiczne”.
W związku z przygotowywaną rozprawą habilitacyjną odbył staże naukowe na prestiżowych uczelniach.
W roku 2023 powołany został na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Penitencjarnego „Patronat” w Warszawie, organizacji społecznej, której nadrzędnym zadaniem jest niesienie różnorakich form pomocy osobom pozbawionym wolności, a zatem przebywającym w zakładach karnych, aresztach śledczych, jak i zwalnianym z zakładów karnych oraz ich rodzinom.
Włodarczyk Łukasz, mł. chor.
Instruktor, Zakład Języków Obcych
Absolwent Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracę magisterską napisał pod kierownictwem dr. hab. M. Garcarza, prof. UWr. Absolwent NKJO w Kaliszu. Pracę licencjacką napisał pod kierownictwem mgr M. Wojczak-Olejnik. Specjalizuje się w socjolingwistyce oraz pragmatyce języka. Główne zainteresowania to związek między językiem a umysłem / tożsamością, tym, w jaki sposób użytkownicy języka werbalizują swoje myśli; zależności między językiem i kulturą.
Posiada doświadczenie w nauczaniu języka angielskiego na różnych poziomach zaawansowania, od A1 do C2; posiada również doświadczenia w nauczaniu języka branżowego (branża penitencjarna oraz business English). Posiada doświadczenie w nauczaniu j. angielskiego w różnych grupach wiekowych. Co więcej, posiada doświadczenie w tłumaczeniach ustnych (konferencje, seminaria, wizyty studyjne, working groups) oraz pisemnych. Współautor podręcznika do nauki specjalistycznego języka angielskiego w branży penitencjarnej (Prison: The Institution and Community. English Vocabulary Practice).
Uczestnik Międzynarodowego Seminarium Naukowego „Specjalistyczne słownictwo w kontekście tłumaczeniowym i zawodowym (wyzwania tłumacza i glottodydaktyka)” organizowanego 27 VI 2024 r. w Kaliszu przez Zakład Języków Obcych Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Wygłoszenie referatu Różnice w przyswajaniu języka specjalistycznego przez różne grupy studentów AWS.
Uczestnik międzynarodowego programu dla funkcjonariuszy SW The Ambassadors finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i realizowanego przy współpracy CZSW.
Uczestnik oraz współorganizator wizyt studyjnych w Norwegii w Kriminalomsorgens høgskole og utdanningssenter (KRUS) oraz Rumunii w Şcoala Naţională de Pregătire a Agenţilor de Penitenciare w Targu Ocna.
Uczestnik międzynarodowej konferencji w Antwerpii „Humane Corrections: What more can we do” organizowanej przez International Corrections and Prisons Association (ICPA).
Członek projektu „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” finansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy.
Wójcik-Skwarska Aneta, dr
Numer ORCID: 0000-0002-3737-5629
Adiunkt, Instytut Penitencjarystyki
Członek Rady Naukowej Instytutu Penitencjarystyki
Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce (2012), stopień nadany uchwałą Rady Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dysertacja napisana w ramach projektu badawczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dyplomowany dziennikarz. Absolwent dwuletniego dziennego Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, specjalizacja prasowa.
Absolwent dziennego Podyplomowego Studium – Wspieranie osób odmiennych kulturowo na rynku pracy, prowadzonego przez Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.
Magister pedagogiki. Studia dzienne, jednolite zrealizowane w latach 1999-2003 na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, ukończone z wyróżnieniem i dyplomem summa cum laude. Pierwsza w – wówczas 50 letniej – historii Wydziału Pedagogicznego stypendystka Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.
Wysoka średnia ocen, uczestnictwo w licznych konferencjach, sympozjach, w wyjeździe studyjnym do Wyższej Szkoły Pracy Socjalnej w Kolonii, w programie badawczym Xenophob (realizowanym przez Instytut Polityki Społecznej UW) umożliwiły zrealizowanie studiów na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach programu MOST w Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej na kierunku psychologia.
Magister politologii w zakresie polityki społecznej. Studia dzienne, jednolite zrealizowane w latach 1997-2000 na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW ukończone z wyróżnieniem i z dyplomem summa cum laude .
W ramach Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW ukończyła z wynikiem bardzo dobrym Studium Pedagogiczne uprawniające do nauczania: wiedzy o społeczeństwie i historii.
Doświadczenia, w tym zawodowe gromadziła w: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Komitecie Integracji Europejskiej, Wyższej Szkole Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych, Kuratorium oświaty, szkole specjalnej przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, szkole podstawowej, Gazecie Giełdy Parkiet, itd.
Nauczyciel akademicki wybrany w 2023 r. na promotora 14 prac licencjackich.
Z
Numer ORCID 0000-0002-8446-160X
Asystent, Instytut Penitencjarystyki, Zastępca Dyrektora Instytutu Penitencjarystyki ds. Współpracy ogólnokrajowej i międzynarodowej oraz projektów badawczych
Psycholog, specjalność psychologia zdrowia i kliniczna, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny PTTPB i EABCT, terapeuta EMDR. Posiada doświadczenie zawodowe
w obszarze służby medycyny pracy SW, pomocy społecznej, publicznych i niepublicznych poradniach zdrowia psychicznego, dydaktyki akademickiej i wojskowej. Odbyła staże – zawodowy, m.in. w szpitalu więziennym, oraz kliniczny w Klinice Psychiatrii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. Uzyskała uprawnienia orzecznicze w zakresie psychologii transportu, badań psychologicznych osób starających się o pozwolenie na broń, stosowania baterii testów klinicznych w procesie diagnostycznym oraz badań predyspozycji funkcjonariuszy do służby na określonych stanowiskach lub w określonych komórkach Służby Więziennej. Ukończyła studia podyplomowe z interwencji kryzysowej, psychoterapii CBT (Uniwersytet Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie), psychologii transportu (Uniwersytet Warszawski) oraz penitencjarystyki (Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości).
W ramach szkoleń terapeutycznych zrealizowała dodatkowe szkolenia, m.in. Dialectical Behavioral Therapy, Emotional Schema Therapy, Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) – Level 1, Level 2. Aktualnie pełni służbę w charakterze nauczyciela akademickiego, asystenta w Instytucie Penitencjarystyki uczelni.
Zainteresowania naukowe dotyczą komparatystyki działań terapeutycznych, profilaktycznych i resocjalizacyjnych w różnych systemach penitencjarnych, wypalenia zawodowego i profilaktyki zdrowia funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Numer ORCID 0000-0003-3849-642X
Profesor AWS, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Pofesor w Instytutucie Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Absolwent Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie gdzie uzyskał na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego stopień doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. W 2022 roku ukończył studia podyplomowe Executive Master of Business Administration w Collegium Humanum Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie. Były Naczelnik w Straży Miejskiej w Białymstoku. Wiceprezes Aeroklubu Białostockiego, czynny skoczek spadochronowy, członek Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy, sekretarz Polskiego Towarzystwa Ekspertów i Biegłych Sądowych, konsultant naukowy członek Rady Naukowej czasopisma „Biegły sądowy”, przewodniczący Podlaskiego Komitetu Organizacyjnego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, instruktor strzelectwa sportowego, członek Rady Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie AWS, Sekretarz Rady Dyscypliny Naukowej Nauk o Bezpieczeństwie AWS
Specjalizuje się w tematyce: zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej, samoobrony powszechnej, ochrony infrastruktury krytycznej państwa.
Posiada doświadczenie dydaktyczne jako nauczyciel akademicki. Jest autorem i współautorem artykułów naukowych, inicjatorem konferencji, szkoleń i warsztatów poświęconych szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Napisz do nas. Na każdą kwestię postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.
Siedziba główna
ul. Wiśniowa 50
02-520 Warszawa
NIP: 5213842228
Regon: 381510697
Sekretariat:
Telefon: +48 22 602 44 14
Fax: +48 22 641 21 17
E-mail:
Dbamy o Twoją
prywatność
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.