Seminarium podsumowujące projekt „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” – Moduł II „Modernizacja systemu szkolenia kadry Służby Więziennej”

W dniu 25 kwietnia br. w siedzibie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie odbyło się seminarium podsumowujące projekt „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” – Moduł II „Modernizacja systemu szkolenia kadry Służby Więziennej” finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, z programu „Sprawiedliwość”.
Ostatnie lata to wytężona praca wielu osób, zarówno funkcjonariuszy jak i pracowników uczelni, a także specjalistów zewnętrznych, mająca na celu osiągnięcie efektu umożliwiającego zmianę systemu kształcenia kadry Służby Więziennej oraz rozwinięcie infrastruktury oraz bazy dydaktycznej Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, tak aby jeszcze lepiej służyła odbiorcom szkoleń oraz studiów.
Seminarium rozpoczęło się wykładem prof. dr. hab. Andrzeja Bałandynowicza nt. podmiotowości człowieka, a tożsamości prawa, który wykorzystując swoją erudycję oraz doskonałe przygotowanie, zwrócił uwagę na zjawiska społeczne oraz jednostkowe obserwowane w systemach penitencjarnych.
W dalszej części wydarzenia zaprezentowano wyniki badań naukowych oraz efekty pozostałych przedsięwzięć podjętych na rzecz podniesienia kompetencji kadry Służby Więziennej w ramach zmodernizowanego systemu kształcenia i doskonalenia. Swoimi refleksjami oraz wrażeniami dzielili się koordynatorzy poszczególnych form kształcenia, a także uczestnicy studiów, szkoleń oraz wizyt studyjnych. W trakcie wystąpień podkreślano rolę oraz sposób realizacji nowych form doskonalenia służących zmianie postaw funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Seminarium zakończyło się prowadzonymi przez dr. Jakuba Czarkowskiego, prof. AWS – kierownika projektu, warsztatami z kształcenia komplementarnego.