„Natura człowieka źródłem prawa pierwiastkowego” Andrzej Bałandynowicz
Publikacja jest monografią filozoficzną, na styku teorii prawotwórczej. Autor trafnie podkreśla, iż dowolność sfery prawotwórczej pod szyldem kreowania nowego ładu i porządku w zakresie bezpieczeństwa i sprawiedliwości nieuchronnie prowadzi do jego patologizacji. Należy sposób konsekwentny i nie budzący wątpliwości uznać prawdziwość hipotezy, iż prawo ustawowe odarte z wszystkich wartości, czyni go podatnym na wszelkie działania degeneratywne i niedojrzałe ze strony jego adresatów.
Ks. prof. dr hab. Kazimierz Pierzchała
Link do publikacji: https://aws.edu.pl/natura-czlowieka-zrodlem-prawa-pierwiastkowego-andrzej-balandynowicz/
Euro – między stabilnością a kryzysem. Ochrona wartości wspólnej waluty oraz kluczowe wyzwania i perspektywy na przyszłość, Tomasz Machelski
Przedstawiona praca dotyczy analizy fundamentów tworzenia i zasad oraz konsekwencji funkcjonowania strefy euro, która obejmuje szereg aspektów teoretycznych i empirycznych. W oparciu o badania własne zidentyfikowano i oceniono możliwości wykorzystania szeregu instrumentów oddziaływania na strefę euro oraz możliwości modyfikowania jej mechanizmów.
(z recenzji Roberta Ciborowskiego)
Monografia opisuje problematykę ważną zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Autor słusznie wskazuje we Wprowadzeniu, że przyznawanie, iż regulacja współczesnego pieniądza jest potrzebna, nie łączy się z dążeniem do przyjęcia definicji legalnej pieniądza i stawia pytanie, czy taka definicja euro jako pieniądza jest możliwa i potrzebna.
(z recenzji Anny Piszcz)
Link do monografii: https://aws.edu.pl/euro-miedzy-stabilnoscia-a-kryzysem-ochrona-wartosci-wspolnej-waluty-oraz-kluczowe-wyzwania-i-perspektywy-na-przyszlosc-tomasz-machelski/
Вступ до політичної системи Європейського Союзу, Науковий редактор Ярослав Шиманек
Рецензована колективна праця пропонує глибокий і багатовекторний аналіз питань, заснованих на міждисциплінарному підході, які, безсумнівно, є одними з найбільш актуальних і важливих з європейської точки зору. Незважаючи на те, що окремі розділи підготовлені різними авторами, вони утворюють цілісну композицію, що свідчить про системність та ретельність розробки положень публікації на основі комплексного підходу. Усі частини книги утворюють методичну єдність.
Бартломей Г. Тошек (витяг з рецензії на видання)
Рецензоване видання – підручник про Європейський Союз для україномовної аудиторії, є пропозицією, що заслуговує на увагу. У ньому викладено досягнення польських (а також інших) академічних центрів у сфері дослідження інтеграційних процесів і функціонування Європейського Союзу, що дозволило доступно й системно висвітлити найважливіші аспекти цієї тематики. Це видання може слугувати чудовою базою для україномовних студентів, а завдяки своїй змістовності стане корисним доповненням для науковців з України.
Пьотр Заленскі (витяг з рецензії на видання)
Ukraina: wojna, odpowiedzialność, przyszłość, red. Andrzej Madera
Wojna na Ukrainie zmieniła geopolityczną optykę Polski, Europy i innych części świata. Impet rosyjskiego ataku na Ukrainę, siła oporu Ukraińców, wreszcie – co jest być może najważniejsze – niedowierzanie świata, że z całą mocą powtarzają się obrazy działań wojennych i, co gorsza, wojennych zbrodni, wszystko to spowodowało konieczność nowego spojrzenia na rzeczywistość.
Jej ujęć może być jednak wiele. Inaczej na toczącą się wojnę patrzą Ukraińcy, a inaczej państwa bezpośrednio sąsiadujące z Rosją, w tym Polska. Różne perspektywy mają państwa byłego bloku radzieckiego, kraje Europy Zachodniej, USA czy Chiny.
(ze wstępu)
Link do monografii: https://aws.edu.pl/ukraina-wojna-odpowiedzialnosc-przyszlosc-red-andrzej-madera/
Kierunki zmian instytucjonalnych Parlamentu Europejskiego, red. Bartłomiej H. Toszek
Problematyka reform i ich znaczenie dla Parlamentu Europejskiego jest zagadnieniem ważnym. Problem ten jest w książce pokazany w ujęciu systemowym. Także – co ważne – autorzy pracy przedstawiają jego trendy
rozwojowe. Warto zaznaczyć, że autorzy prezentują reformy związane z Parlamentem Europejskim, ale każdy pokazuje od innej strony i to jest wartość dodana recenzowanej pracy.
(z recenzji Jerzego Sielskiego)
Praca zawiera bardzo rzetelną i dogłębną analizę zarówno instytucjonalnej ewolucji Parlamentu Europejskiego, jak i szczegółowe uwarunkowania jego działalności z różnych punktów widzenia.
(z recenzji Andrzeja Stelmacha)
Link do monografii: https://aws.edu.pl/kierunki-zmian-instytucjonalnych-parlamentu-europejskiego-red-bartlomiej-h-toszek/
Kompendium komplementarnego kształcenia dorosłych, Jakub Jerzy Czarkowski
„Kompendium komplementarnego kształcenia dorosłych” to pozycja, z której mogą skorzystać nauczyciele, trenerzy, osoby prowadzące kursy, jak i ci, których interesuje skuteczna edukacja zorientowana na rozwój indywidualny dorosłej osoby uczącej się. (…) Można wskazać, że treści zawarte w książce dotyczą edukacji dorosłych, dydaktyki, teoretycznych podstaw edukacji i metodyki kształcenia. Książka jest autorskim opracowaniem komplementarnego kształcenia dorosłych i zarazem stanowi refleksję autora nad potrzebami dzisiejszej edukacji wspomaganej nowymi technologiami.
dr hab. Dorota Siemieniecka – fragment recenzji
Wstęp do nauki o konstytucji, Jarosław Szymanek
(…) niniejsza książka w zamyśle ma być narzędziem propedeutyki – ma pomóc ustalić pewne minimum minimmorum wiedzy na temat konstytucji po to, by podejmujący się trudu jej zmiany czy trudu edukacji konstytucyjnej dysponowali odpowiednim narzędziem, które może nie podpowie, jaka jest idealna konstytucja czy też jakie cele powinna ona spełniać albo jakie gwarancje jej ochrony są optymalne, ale z pewnością ułatwi odpowiedź na pytanie o to, czym konstytucja jest, biorąc za punkt wyjścia jej historię, założenia teoretyczne, dyskusje doktrynalne, włącznie z możliwymi wariantami interpretacyjnymi, oraz uwzględniając zmiany, jakie są udziałem konstytucji w dobie wzmożonych procesów integracji i globalizacji
(Ze wstępu)
Link: https://aws.edu.pl/wstep-do-nauki-o-konstytucji-jaroslaw-szymanek/
Trzecia władza w Unii Europejskiej. Od teorii do praktyki, red. Tomasz Grzegorz Grosse
Podstawowe pytanie badawcze dotyczy roli i granicy trzeciej władzy, czyli władzy sądowniczej w Unii Europejskiej. Autorzy zamierzają odpowiedzieć na to pytanie zarówno z punktu widzenia nauk prawnych, jak również politologicznych, zwłaszcza w ramach studiów europejskich. Takie interdyscyplinarne podejście niesie wartość dodaną w stosunku do wcześniejszych prac polskich naukowców w omawianym obszarze.
(Ze wstępu)
Wolność religijna w Europie, red. Paweł Sobczyk, Jarosław Szymanek
Ars legis dotycząca wolności religijnej wydawała się na przełomie XX i XXI wieku ustabilizowana, zarówno w skali regionalnej (europejskiej), jak i krajowej (m.in. polskiej). Solidne
podstawy prawne (…) wydawały się wystarczająco zabezpieczać jedną z podstawowych wolności człowieka, obejmującą wolność do wyznawania bądź niewyznawania danej religii (zorganizowanego systemu światopoglądowego) i podejmowania lub niepodejmowania działań oraz innych czynności z tym związanych (wolność kultu), w tym głoszenia poglądów i naukę dogmatów danej religii.
(…) Nowe zjawiska kulturowe, społeczne, gospodarcze, polityczne, a w ich konsekwencji także prawne, bezpośrednio i pośrednio wpłynęły na korzystanie z wolności religijnej, zwłaszcza w sferze jej uzewnętrzniania i ograniczania do tego stopnia, że zasadne wydaje się pytanie, czy nie mamy obecnie do czynienia z reinterpretacją wolności religijnej.
(Ze wstępu)
Link: https://aws.edu.pl/wolnosc-religijna-w-europie-red-pawel-sobczyk-jaroslaw-szymanek/
EXCELLENT MANAGER, red. ANNA JANUS, EDYTA ŁYSZKOWSKA,
Autorzy w opracowaniu Excellent manager trafnie wskazują, że przywództwo jest tematyką niezwykle złożoną, której nie można interpretować jednoznacznie. Przywództwo autentyczne odnosi się do przywództwa transformacyjnego i zwraca uwagę na moralność i autentyczność lidera. Oznacza to, że wszechstronny obraz przywództwa nie może ograniczać się tylko do organizacji, ale również musi przedstawiać ten obraz w szerszym ujęciu z uwzględnieniem aspektu kultury.
prof. dr hab. Janusz Soboń
Świadome kreowanie przywództwa w organizacji jest niezbędnym elementem zarządzania współczesną organizacją oraz jej zasobami intelektualnymi. Odpowiedzialność, którą ma przywódca, jak również różnorodność wykonywanych zadań, wręcz zmusza do tego, aby osoby pełniące te funkcje były właściwie przygotowane do objęcia stanowiska, wspierane w procesie uzupełniania wiedzy oraz doskonalenia umiejętności i kompetencji społecznych. Wydaje się, iż ma to wręcz fundamentalne znaczenie dla zarządzania jednostką penitencjarną w warunkach dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Pojawiają się różnorodne wyzwania, zagrożenia, a również rosnące oczekiwania społeczeństwa przy częstym braku odpowiednich środków finansowych i materialnych, zabezpieczających potrzeby osób pozbawionych wolności oraz personelu penitencjarnego. Okolicznościowe wymagają skutecznego i efektywnego przywództwa, umożliwiającego minimalizowanie negatywnych czynników oraz budowanie wartości w oparciu o posiadane zasoby materialne oraz niematerialne.
gen. SW w st. spocz. dr Jacek Pomiankiewicz
Link: https://aws.edu.pl/excellent-manager-red-naukowa-anna-janus-edyta-lyszkowska/
Kredyty walutowe. Perspektywa prawa krajowego i europejskiego, red. Przemysław Sobolewski
Korzystniejsze – w porównaniu z kredytami w walucie polskiej – warunki spłaty kredytu w walucie obcej1, w szczególności we franku szwajcarskim, sprawiły, że kredyty takie były w Polsce bardzo popularne – zwłaszcza w latach 2006–2008 Wzrost wartości franka szwajcarskiego w stosunku do polskiego złotego spowodował, że koszty spłaty rat tych kredytów w stosunku do dochodów kredytobiorców uległy znacznemu podwyższeniu To natomiast przyczyniło się do zwiększenia liczby sporów sądowych, w trakcie których kredytobiorcy kwestionowali skuteczność zawartych
Ze wstępu
Link monografii: https://aws.edu.pl/kredyty-walutowe-perspektywa-prawa-krajowego-i-europejskiego-red-przemyslaw-sobolewski/
Brexit a francusko-niemiecka rywalizacja o przywództwo w Unii Europejskiej, red. Szymon Bachrynowski
Brytyjski brexit zapoczątkowany w 2016 r., ale także wojna rozpoczęta przez Rosję 24 lutego 2022 r. stanowią ważny punkt zwrotny dla europejskiej architektury bezpieczeństwa oraz procesu integracji europejskiej. Brak Wielkiej Brytanii w strukturach unijnych to nowa sytuacja, gdzie akcent dominacji we wspólnotach jasno się przeniósł na dwa najsilniejsze państwa – Francję i Niemcy. Francja i Niemcy odegrały istotne role w negocjacjach oraz w podejmowaniu decyzji dotyczących brexitu – procesu, w którym Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Zarówno Francja, jak i Niemcy były zaangażowane w negocjacje w ramach Unii Europejskiej oraz prowadziły własne działania w celu minimalizacji negatywnych skutków brexitu dla Unii Europejskiej.
Mimo że obie strony były zainteresowane zachowaniem bliskich relacji gospodarczych i politycznych, negocjacje były trudne i trwały wiele miesięcy. Francja i Niemcy były za jednością UE w tych negocjacjach. Zarówno Francja, jaki Niemcy od dawna były zwolennikami reform UE. Jednak miały różne priorytety i podejścia do tych reform.
dr Szymon Bachrynowski
Link do monografii: https://aws.edu.pl/brexit-a-francusko-niemiecka-rywalizacja-o-przywodztwo-w-unii-europejskiej-red-szymon-bachrynowski/
Polityka europejska państw Europy Środkowej, red. Konrad Walczuk
Problematyka, która jest przedmiotem badań, znajdujących odzwierciedlenie w recenzowanej monografii, jest niezwykle ważna. Państwa Europy Środkowej posiadają swoją specyfikę, co implikuje wzajemne interakcje rozwiązań ogólnoeuropejskich i tych, które pochodzą z tego regionu. Niezwykle potrzebne, a także interesujące, jest ich przeanalizowanie na płaszczyźnie naukowej. Problem ten
ukazano w ujęciu systemowym i zaprezentowano jego trendy rozwojowe. Jest to formuła przejrzysta i adekwatna, łączy w sobie spojrzenie na analizowaną problematykę, tak z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Jest to jej ogromna wartość dodana.
Elżbieta Karska
Monografia stanowi bardzo ciekawe i potrzebne ze względu na swoją aktualność opracowanie, wpisuje się w debatę o teraźniejszości i przyszłości Unii Europejskiej, analizuje stanowiska wobec procesu integracji europejskiej prezentowane przez kraje regionu Europy Środkowej, zarówno te należące do Unii Europejskiej, jak i te spoza jej obszaru. Zasługuje na publikację i szerokie rozpowszechnienie,
czemu sprzyja przystępny język publikowanych materiałów. Wyniki tak przeprowadzonych badań stanowią oryginalny dorobek autorów, który przyczynia się do rozwoju wiedzy z zakresu prawa, polityki, stosunków międzynarodowych. W szczególności w odniesieniu do sytuacji geostrategicznej i polityki europejskiej państw Europy Środkowej.
Piotr Milik
Link do monografii: https://aws.edu.pl/polityka-europejska-panstw-europy-srodkowej-red-konrad-walczuk/
Between State Sovereignty and a European Federation, ed. Jarosław Szymanek
When discussing the future, we must bear in mind that Europe has genetically been a continent full of diversity. Europe has always been rich in cultures, languages, religions, customs, nations, and states. This elementary heritage is not, as the acolytes of one great European state want, an obstacle to our development, but a drive of all changes. This is because change is not created by simple, primitive uniformity made in the USSR, but precisely by pluralism. The same pluralism that today, in the name of European political correctness, is forgotten and seen as an anachronism, although since Pericles’ famous speech it has been considered a treasure of European civilization. Europe needs diversity of states and nations. Europe needs a plurality of courts and views, because only this will stimulate its actions. Europe needs a Europe of Homelands, because only such a Europe captures the spirit of the Old Continent. Europe needs scenarios other than the familiar scenario that Europe can either be German or will not exist at all. One mythical hijacking of Europe is enough for us. Let us not permit new ideologues or one nation to hijack Europe again! We may not allow Europe to be taken away from us, all Europeans, in the name of building an imaginary fantasy of Federal Europe…
Sebastian Kaleta, Jarosław Szymanek
Link do monografii: https://aws.edu.pl/between-state-sovereignity-and-a-european-federation-ed-jaroslaw-szymanek/
Authorities and Procedures of Legal Protection in the Balkan States, red. Grzegorz Pastuszko
Preventing and combating crime is one of the key responsibilities of a modern state In the course of their implementation, the state acts as a guarantor of internal security and at the same time assumes the role of a guardian of crime victims The activity of the state authorities in this field is undoubtedly of great importance and is associated with the fulfillment of far-reaching social expectations For this reason, it is necessary for legislators who are responsible for preparing legal solutions to take action in this area, to look for mechanisms and institutions adapted to the reality of a given country and, at the same time, as effective as possible.
Link do monografii: https://aws.edu.pl/authorities-and-procedures-of-legal-protection-in-the-balkan-states-red-grzegorz-pastuszko/
Aksjologia systemu prawa. Perspektywa cywilistyczna, red. Michał Sopiński
Książka […] stanowi całościowe opracowanie, którego autorzy skupiają się na wybranych aspektach prawa rodzinnego, zobowiązaniach, prawie naturalnym oraz ważnych obszarach prawniczych.
dr hab. Dorota Siemieniecka
Opracowanie zaliczyć należy do prac pionierskich, wyróżniających się nade wszystko dojrzałością w zakresie posługiwania się inteligencją obiektywną oraz inteligencją etyczną. Przywołane teorie naukowe w sposób wyraźny charakteryzują sens, znaczenie i cele prawa.
prof. dr hab. Andrzej Bałandynowicz
Link do monografii: https://aws.edu.pl/aksjologia-systemu-prawa-perspektywa-cywilistyczna-red-naukowa-michal-sopinski/
Aksjologia systemu prawa. Teoria i praktyka, Jadwiga Potrzeszcz
Praca zawiera m.in. metaprawne przekonania Autorki (ontologiczne, aksjologiczne i epistemologiczne) na temat relacji prawa naturalnego i prawa stanowionego. Jest […] niewiele większych monografii w polskiej literaturze filozoficzno-prawnej pisanych z takiej perspektywy, którą przyjmuje Autorka. […] Autorka zmaga się z wielkimi pytaniami, pisze bardzo sprawnie, bardzo dobrą polszczyzną, ma rozległą wiedzę, sprawnie argumentuje, broni swojej wizji wartości i wizji prawa. Mapy poznawcze świata prawa mają prawo być różne. Praca Pani Profesor pokazuje jedną z nich.
prof. dr hab. Jolanta Jabłońska-Bonca
Publikacja […] została poświęcona rozważaniom na temat moralności i rozwoju prawa, a w tym kontekście zasadzie godności zagwarantowanej w aktach prawnych o randze konstytucyjnej. Jest to niezwykle ważne zagadnienie na każdym etapie rozwoju społeczeństwa i prawa. Opracowanie należy uznać za niezwykle aktualne także obecnie, albowiem prawa człowieka i zagadnienia źródeł moralności i źródeł prawa mają także w obecnym rozwoju
prawa ogromne znaczenie. Praca nie tylko wskazuje na podstawy prawne i naukowe dalszych trendów rozwojowych, ale także wyraźnie kreśli możliwości rozwoju prawa i praw człowieka w tym zasady godności w przyszłości. W pracy omówiono szczegółowo pojęcie prawa z punktu widzenia praw naturalnych i pozytywnych. Na podstawie literatury filozoficznej przedstawiono pojęcia takie jak prawo, poczucie sprawiedliwości oraz zasadę godności. Odrębne rozważania poświęcono zagadnieniu bezpieczeństwa, co ma podstawowe znaczenie w kontekście omawianych zasad poczucia sprawiedliwości i podstaw prawnych. Omówiono szczegółowo najnowsze orzecznictwo poświęcone konstytucyjnej zasadzie godności człowieka. Podkreślono wyraźnie, że to na prawodawcy ciąży obowiązek tworzenia sprawiedliwego prawa. Poglądy doktryny prawa i filozofii zostały tu przeanalizowane bardzo szczegółowo. Należy z całą stanowczością podkreślić, że praca jest bardzo wartościowa naukowo i silnie pozycjonuje naukę polską na tle międzynarodowym.
dr hab. Ewa Tuora-Schwierskott, LL.M.
link do monografii: https://aws.edu.pl/aksjologia-systemu-prawa-teoria-i-praktyka-jadwiga-potrzeszcz/
Narodziny biopolityki i kryzys praw człowieka. Obrona praktycznej racjonalności jako podstawy prawa, Agnieszka Nogal
Jednym z paradoksów związanych z prawami człowieka, które uwidocznił rozwój biopolityki, było pozbawienie jednostek i całych grup ochrony prawnej. Prawa człowieka okazały się zbyt słabe, aby chronić tych, którym były
najbardziej potrzebne. Wyrastając z ideałów Francuskiej Rewolucji połączyły się bowiem nierozerwalnie z prawami obywatela. Tymczasem żadna władza nie stanowiła ich wystarczającego zabezpieczenia. Czasem praw człowieka należało bronić właśnie przeciwko władzy lub poza obszarem jej oddziaływania. Dlatego prawa człowieka potrzebują filozoficznego ufundowania. Winny opierać się na założeniach przekonujących każdego. I choć trudno we współczesnym świecie bronić uniwersalizmu, to uniwersalizm praw człowieka takiej obrony wymaga. Jednym z tropów będzie wskazanie za współczesnymi autorami: Johnem Finnisem i Marthą Nussbaum na powszechną praktyczną racjonalność oraz ogólnoludzkie dobra i zdolności.
(Fragment wstępu)
Praca stanowi wybitne osiągnięcie naukowe, gdyż na poziomie myślenia ontologiczno-gnozeologicznego opartego na regułach realnego, racjonalnego, rozumowo-duchowego i systemowego wnioskowania i wartościowania,
w sposób niezmiernie dojrzały i profesjonalny podąża ku prawdziwości poznawczej.
prof. dr. hab. Andrzej Bałandynowicz
link do monografii: https://aws.edu.pl/narodziny-biopolityki-i-kryzys-praw-czlowieka-obrona-praktycznej-racjonalnosci-jako-podstawy-prawa-agnieszka-nogal/
Aksjologia systemu prawa. Perspektywa prawa międzynarodowego i praw człowieka, red. Michał Sopiński
Autorzy książki omawiają istotne zagadnienia związane z problematyką praw człowieka, dokonując analizy w kontekście prawa naturalnego oraz międzynarodowego. Treść obejmuje różnorodne aspekty praw człowieka
wraz z ich uwarunkowaniami. Przedstawione analizy odnoszą się zarówno do aspektów historycznych, filozoficznych, prawnych, jak i społecznych. To podejście, będące interdyscyplinarnym, jest podkreślone poprzez fakt,
że tematyka jest rozważana w ramach wielu dziedzin naukowych.
dr hab. Dorota Siemieniecka
Publikacja monografii – z uwagi na jej przekrojowość, bogactwo perspektyw i omawianych zagadnień – stanowić będzie wartościową pozycję dla wszystkich czytelników zainteresowanych szeroko rozumianą aksjologią systemu (lub porządku) prawnego, prawem ustrojowym, a także teorią i filozofią prawa.
link do monografii: https://aws.edu.pl/aksjologia-systemu-prawa-perspektywa-praw-czlowieka-i-prawo-miedzynarodowe-red-naukowa-michal-sopinski/
„Kolaboracja z wrogiem w warunkach wojennych. Doświadczenia polsko-ukraińskie/Колабораційна діяльність. Польсько-український досвід боротьби” REDAKCJA NAUKOWA:BEATA MARIA NOWAK, PAVLO FRIS/НАУКОВІ РЕДАКТОРИ: БЕАТА МАРІЯ НОВАК, ПАВЛО ФРІС;
„Collaboration with the enemy in war conditions. Polish-Ukrainian experiences” SCIENTIFIC EDITORS: BEATA MARIA NOWAK, PAVLO FRIS
Monografia jest interesującą próbą przedstawienia zjawiska kolaboracji w warunkach wojennych z agresorem (okupantem) na kanwie agresji rosyjskiej na Ukrainę. Opracowanie jest podsumowaniem zainteresowania naukowców z Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie oraz z Oświatowo-Naukowego Instytutu Prawnego Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku. W skład zespołu autorskiego weszli eksperci z zakresu prawa karnego, kryminologii, polityki prawa karnego, historycy, politolodzy, psycholodzy i pedagodzy, co pozwoliło spojrzeć na problem z różnych perspektyw i przeanalizować go zarówno w ujęciu historycznym, jak i w kontekście dzisiejszych realiów agresji Rosji na Ukrainę.
dr Jacek Pomiankiewicz
Bł. Prymas Stefan kard. Wyszyński. Życie – myśl – konteksty. W 70. rocznicę uwięzienia red. naukowa Krzysztof Wojcieszek
Link do monografii: https://aws.edu.pl/bl-prymas-stefan-kard-wyszynski-zycie-mysl-konteksty-w-70-rocznice-uwiezienia-red-naukowa-krzysztof-wojcieszek/
Nowa służba probacyjna w strukturach Służby Więziennej. Propozycje zmian w polskim systemie penitencjarnym, Tomasz Przesławski
Pomysł na utworzenie grupy pracowników probacyjnych jest przedmiotem projektu badawczego „Nowa służba probacyjna w strukturach służby więziennej” […]. Badania w ramach projektu zostały podzielone na dwie części.
Pierwszą częścią przedmiotu badania jest objęta propozycja wprowadzenia do polskiego systemu penitencjarnego wyspecjalizowanej grupy pracowników działających w ramach organizacji Służby Więziennej, którzy mieliby się
zajmować pozyskiwaniem wybranych informacji na temat skazanych oraz ich sytuacji życiowej dla potrzeb sporządzania diagnozy i prognozy kryminologicznej. Drugą częścią projektu badawczego, powiązaną bezpośrednio z pierwszą, jest opracowanie narzędzia, które służyłoby gromadzeniu przez pracowników probacyjnych informacji pozyskiwanych w trakcie czynności rozpoznawania sytuacji osobowej i środowiskowej skazanego.
ze Wstępu
link do monografii: https://aws.edu.pl/nowa-sluzba-probacyjna-w-strukturach-sluzby-wieziennej-propozycje-zmian-w-polskim-systemie-penitencjarnym-tomasz-przeslawski/
„Modele implementacji art. 12 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (KPON). Zdolność do czynności prawnych – aspekty prywatnoprawne i karnoprawne”. Tom I. Red. naukowa Maciej Domański, Bogusław Lackoroński
„Modele implementacji art. 12 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (KPON). Zdolność do czynności prawnych – aspekty prywatnoprawne i karnoprawne”. Tom II. Red. naukowa Maciej Domański, Bogusław Lackoroński
„Modele implementacji art. 12 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (KPON). Zdolność do czynności prawnych – aspekty prywatnoprawne i karnoprawne”. Tom III. Red. naukowa Maciej Domański, Bogusław Lackoroński
Wybrane aspekty instytucjonalnych oddziaływań resocjalizacyjnych we współczesnej Polsce red. naukowa Dorota Kanarek-Lizik
[…] Każdy artykuł ma charakter nowatorski, oryginalny. Wynika to z faktu, że zaproponowane artykuły bazują na przeprowadzonych własnych badaniach. Są pewnym case study. […] Zaprezentowane artykuły mają swoistą formę debiutów naukowych. […] Wsparciem dla tego pomysłu jest istotna tutaj rola redaktora naukowego – dr Doroty Kanarek-Lizik.
prof. dr hab. Witold Stankowski, Uniwersytet Jagielloński
[…] Praca stanowi niewątpliwie wartościowe źródło inspiracji dla osób profesjonalnie zaangażowanych w problematykę profilaktyki społecznej, wielowymiarowo rozumianej resocjalizacji i readaptacji społecznej. Jest też wartym upowszechniania przykładem angażowania młodzieży studenckiej w aktywność badawczą i publikacyjną. O jej wartości w znacznej mierze decyduje także empiryczne zorientowanie poszczególnych tekstów.
dr hab. Przemysław Frąckowiak, prof. ANS,
Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
Link do monografii: https://aws.edu.pl/wybrane-aspekty-instytucjonalnych-oddzialywan-resocjalizacyjnych-we-wspolczesnej-polsce-red-naukowa-dorota-kanarek-lizik/
„Podmiotowość człowieka a tożsamość prawa” Andrzej Bałandynowicz
System prawa od strony jego treści i stosowania ujmowany jest w świadomości powszechnej jako rezultat działalności kulturalnej społeczeństwa w określonej czasoprzestrzeni. Jego reprezentanci skupiający władzę publiczną dzierżą prymat o prawie pozytywnym. W zależności od formy sprawowania owego władztwa przybiera ono postać zewnętrznych reguł postępowania stanowiących o skutecznym zabezpieczeniu uznawanych powszechnie swobód, wolności, obowiązków i powinności przypisanych jednostce, grupom, i instytucjom funkcjonującym w danym państwie.
Link do monografii: https://aws.edu.pl/podmiotowosc-czlowieka-a-tozsamosc-prawa-andrzej-balandynowicz/
PRODUKTYWIZACJA. Praca więźniów w PRL w latach 1956-1988. tom I oraz tom II. TOMASZ WITOLD SOBECKI
Monografia naukowa Tomasza Witolda Sobeckiego omawia zagadnienie produktywizacji w sposób oryginalny i twórczy. (…) Publikację charakteryzuje dopracowanie wielu konkretnych, nawet bardzo szczegółowych problemów, wieloaspektowość, która wskazuje na interdyscyplinarność i intradyscyplinarność uwzględnione w dociekaniach zaprezentowanych w monografii.
(…) Znaczenie podjętej problematyki jest istotne w kontekście historii pedagogiki penitencjarnej oraz pedagogiki porównawczej. Produktywizacja została ukazana w ujęciu systemowym na tle zmian politycznych, społecznych i gospodarczych, w aspekcie zagadnień z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. (…) Autor monografii bardzo precyzyjnie i jasno przedstawił opisywane zagadnienia produktywizacji i pracy skazanych.
dr hab. Agnieszka Lewicka-Zelent
Link do tomu 1: https://aws.edu.pl/produktywizacja-praca-wiezniow-w-prl-w-latach-1956-1988-tom-i-tomasz-witold-sobecki/
Link do tomu 2: https://aws.edu.pl/produktywizacja-praca-wiezniow-w-prl-w-latach-1956-1988-tom-ii-tomasz-witold-sobecki/
„Tendencje federalizacyjne Unii Europejskiej” red. Grzegorz Pastuszko
Uświadomienie sobie warunków, w jakich dokonuje się proces federalizacji Unii Europejskiej, z całą pewnością musi wpływać deprymująco na entuzjastów tego kierunku przemian. Nie ulega wątpliwości, że utworzenie zarządzanego na poziomie Brukseli państwa nie będzie zadaniem łatwym, i że nawet gdyby do tego doszło, to jego funkcjonowanie będzie narażone na działanie groźnych dla każdego organizmu państwowego sił odśrodkowych. Nolens volens Europa nadal funkcjonuje w paradygmacie post westfalskiej rywalizacji państw i choćby z tego powodu europejskim decydentom trudno będzie znaleźć dobrze wyważony środek ciężkości, tak aby wszystkie te państwa mogły widzieć, w świeżo ukonstytuowanej federacji, korzyść dla siebie.
Grzegorz Pastuszko
Link do monografii: https://aws.edu.pl/tendencje-federalizacyjne-unii-europejskiej-red-grzegorz-pastuszko/
„Elementy praktyki ustrojowej pod rządami Konstytucji RP z 1997 roku” red. Martin Bożek, Jarosław Szymanek
Minione ćwierćwiecze stosowania Konstytucji RP skłania do spojrzenia na ujawniającą się w tym okresie praktykę ustrojową. Proces stosowania Konstytucji analizowany od strony praktycznej jest równie ciekawy, jak teoretyczna egzegeza zasad, norm i wartości konstytucyjnych. Umożliwia to przedstawienie ewolucji znaczenia treści norm na przestrzeni czasu, a co za tym idzie pewną – zawsze konieczną – elastyczność Konstytucji, która pozwala stosować ją w dłuższym okresie, co samo w sobie jest przecież pożądaną wartością konstytucyjną.
Martin Bożek, Jarosław Szymanek
Link do monografii: https://aws.edu.pl/elementy-praktyki-ustrojowej-pod-rzadami-konstytucji-rp-z-1997-roku-red-martin-bozek-jaroslaw-szymanek/
Aksjologia systemu prawa: perspektywa prawnokarna tom 1. i tom 2., red. Michał Sopiński
Autorzy opracowania postawili sobie za cel przeprowadzenie wielu złożonych badań, które w konsekwencji mogą doprowadzić do wykształcenia takiego „pozytywnego” systemu prawa, który nie jest
neutralny aksjologicznie, lecz opiera się na uniwersalnych zasadach moralnych. Wykonanie takiej pogłębionej analizy było szczególnie potrzebne w tych obszarach, w których rozwiązania współczesnego
prawa są problematyczne albo dyskusyjne z punktu widzenia sprawiedliwości, moralności czy godności osoby ludzkiej.
prof. dr hab. Janusz Soboń
W publikacji są wyraźnie wyeksponowane zagadnienia i podstawy teoretyczne problemu. Analizy te obejmują aspekty filozoficzne, prawne i etyczne. Autorzy skupili się na analizie różnych aspektów prawa
karnego, w szczególności z perspektywy prawnonaturalnej. W każdym z tekstów jasno określone są zastosowane metody analiz badawczych oraz odniesienia do teorii Javiera Hervady.
dr hab. Dorota Siemieniecka
Link do tomu 1: https://aws.edu.pl/aksjologia-systemu-prawa-perspektywa-prawnokarna-tom-1-redakcja-naukowa-michal-sopinski/
Link do tomu 2: https://aws.edu.pl/aksjologia-systemu-prawa-perspektywa-prawnokarna-tom-2-redakcja-naukowa-michal-sopinski/
Excellent management. Kultura organizacyjna, prawo, zmiana w przedsiębiorstwach i jednostkach penitencjarnych red. naukowa Anna Janus, Edyta Łyszkowska
W (…) publikacji wskazuje się trafnie na fakt, że zarządzanie w jednostkach Służby Więziennej to, obok zadań związanych z budowaniem sprawnie funkcjonujących zespołów, także tworzenie zasad, które przeciwdziałać będą przenikaniu kultury więziennej, wprowadzanie ich do komunikacji pomiędzy funkcjonariuszami. Stanowi to oczywiście poważne wyzwanie, jednak zapanowanie nad tego typu zjawiskami poprawi jakość pracy i jednocześnie stanie się przykładem właściwego postępowania dla osadzonych. Postawa, dzięki której członkowie zespołu oraz osoby zarządzające przeciwstawiać się będą
manipulacji, zachowaniom pasywno-agresywnym będzie, z jednej strony, elementem korzystnym w relacjach wewnętrznych, z drugiej zaś pomoże budować pozytywny wizerunek Służby Więziennej na zewnątrz.
Autorzy trafnie wskazali w recenzowanej monografii bardzo wiele zagadnień dotyczących technik i metod zarządzania, które odnoszą się do form praktykowanych w biznesie, co w konsekwencji daje obraz możliwości przeniesienia wielu elementów z zarządzania przedsiębiorstwem do jednostek penitencjarnych.
prof. dr hab. Janusz Soboń
Znaczenie problematyki przedstawionej monografii wykazuje wszechstronne rozpoznanie całokształtu zagadnienia, prezentującego treści związane z realizowaniem programu obejmującego problematykę zarządzania dla przygotowujących się do zajmowania stanowisk kierowniczych w Służbie Więziennej. Prezentowany podręcznik (jak wynika ze wstępu) odbiega od powszechnie stosowanego wzorca podobnych opracowań. Jego cechą szczególną jest to, że przedstawiając najważniejsze koncepcje teoretyczne dotyczące organizacji biznesowych, uwzględnia podejścia możliwe do wykorzystania
w innego typu organizacjach, np. tych, których celem działania jest zaspokajanie innych niż ekonomiczne potrzeb społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań szeroko pojmowanej penitencjarystyki.
Link do monografii: https://aws.edu.pl/excellent-management-kultura-organizacyjna-prawo-zmiana-w-przedsiebiorstwach-i-jednostkach-penitencjarnych-red-naukowa-anna-janus-edyta-lyszkowska/
Dewolucja jako proces prawno-polityczny. Na przykładzie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Adam Dudzic
Problematyka dewolucji w Wielkiej Brytanii jest istotnym tematem związanym z organizacją i funkcjonowaniem Wielkiej Brytanii oraz jej składników narodowych, czyli Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Dewolucja odnosi się do procesu przekazywania pewnych uprawnień i kompetencji z rządu centralnego w Londynie do regionalnych władz i instytucji na szczeblu narodowych regionów
Wielkiej Brytanii. Wszystkie kluczowe kwestie dotyczące problematyki dewolucji w Wielkiej Brytanii autor omówił z uwzględnieniem literatury brytyjskiej i anglosaskiej, ale także polskiej – konstytucyjnej.
Warto zauważyć, że problematyka dewolucji wciąż pozostaje tematem dyskusji i debaty w Wielkiej Brytanii. Część ludności i polityków nadal rozważa dalsze poszerzanie autonomii dla regionów narodowych lub wręcz odwrotnie, wskazując na potrzebę większej jednolitości i centralizacji. Dewolucja pozostaje ważnym elementem konstytucyjnym i politycznym kraju, który wpływa na kształtowanie
brytyjskiego państwa. Autor w sposób rzetelny, jasny i klarowny dokonał analizy problemu i użył adekwatnych dla tej prawno-konstytucyjnej problematyki metod.
Szymon Bachrynowski
Problematyka dewolucyjna została ukazana przy wykorzystaniu metody systemowej średniego rzędu (w odniesieniu do Szkocji, Walii i Irlandii Północnej) oraz metody makrosystemowej (w odniesieniu do Wielkiej Brytanii); autor przedstawił czynniki determinujące wprowadzenie dewolucji (w ujęciu historycznym, politycznym i prawnym), warunkujące jej kształt na poszczególnych obszarach oraz podjął próbę wskazania przewidywanych kierunków rozwoju tego procesu.
Bartłomiej Toszek
Link do monografii: https://aws.edu.pl/dewolucja-jako-proces-prawno-polityczny-na-przykladzie-zjednoczonego-krolestwa-wielkiej-brytanii-i-irlandii-polnocnej-adam-dudzic/
Ograniczenia wolności religijnej w przestrzeni publicznej tom 1. i tom 2., red. naukowa Marek Bielecki
Dwutomowa monografia stanowi efekt prac międzynarodowego zespołu ekspertów, którzy zajmują się tematyką ochrony wolności religijnej zarówno w swoich badaniach naukowych, jak również w pracy zawodowej. Konfrontacja poglądów teoretyków i praktyków prawa sprawia, że nabiera ono interdyscyplinarnego charakteru.
Oddawana do rąk czytelnika książka nie ogranicza się wyłącznie do charakterystyki zjawiska limitowania praw ludzi wierzących, ale także stara się ukazać przyczynę istniejącego stanu rzeczy. Przeprowadzona diagnoza obejmuje przesłanki, sposoby naruszeń, jak również ukazuje zagrożenia dla wolności religijnej. Prowadzone badania bazują na bogatej literaturze przedmiotu, dotyczącej jednej z podstawowych kategorii praw wolnościowych. Jednakże każde z opracowań wnosi oryginalny wkład w toczącą się debatę na temat miejsca religii w przestrzeni publicznej. Poszczególni autorzy nie
tylko stawiają odważne pytania, ale także formułują postulaty de lege lata i de lege ferenda. Opracowanie odpowiada również na realne i pilne zapotrzebowanie, wynikające z aktualnych problemów, z jakimi borykają się ludzie pozytywnie identyfikujący się z wartościami, które niesie ze sobą wyznawana przez nich religia”.
Marek Bielecki
Link do tomu 1: https://aws.edu.pl/ograniczenia-wolnosci-religijnej-w-przestrzeni-publicznej-t-1-red-naukowa-marek-bielecki/
Link do tomu 2: https://aws.edu.pl/ograniczenia-wolnosci-religijnej-w-przestrzeni-publicznej-t-2-red-naukowa-marek-bielecki/
Aksjologia systemu prawa. Perspektywa prawa administracyjnego i prawa publicznego gospodarczego. Red. naukowa Michał Sopiński
Autorzy analizują, w jak sposób wartości etyczne, zawarte w zapisach prawnych, oddziałują na instytucje administracyjne gospodarcze w sferze publicznej. Praca zawiera również krytyczne uwagi wobec prawa – autorzy wskazują obszary wymagające korekty lub zmiany. Problematyka obejmuje obowiązujący w Polsce system prawny. Analizy dodatkowo uwzględniają czynniki wpływające na zmiany wartości, wynikające z globalizacji, postępu technologicznego oraz dostosowywania prawa do obowiązujących standardów międzynarodowych. W toku pracy przedstawiono dyskurs, w którym etyka prawa jest rozpatrywana w kontekście relacji między jednostką a zbiorowością. Istotnym kontekstem dla analiz (…) są prawa człowieka oraz zapisy konstytucyjne.
Dr hab. Dorota Siemieniecka
Autorzy w swojej publikacji ukazali bardzo aktualne problemy związane z niespójnością i selektywnością wielu rozwiązań normatywno-opisowych, które w rzeczywistości skutkowały brakiem systematycznych prac zmierzających do aksjologicznego uzasadnienia podstaw praktycznego funkcjonowania polskiego systemu prawa. (…) Wykonanie tak szczegółowej analizy było w szczególności potrzebne w tych obszarach, w których rozwiązania współczesnego prawa są problematyczne albo dyskusyjne z punktu widzenia sprawiedliwości, moralności oraz godności osoby ludzkiej.
(…) Autorzy wskazali wiele nowatorskich rozwiązań normatywno-opisowych, na podstawie których, czytelnicy będą w stanie w skuteczny sposób przeciwdziałać przyczynom przestępczości oraz rozwijać system pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
Prof. dr hab. Janusz Soboń
Link do monografii: https://aws.edu.pl/aksjologia-systemu-prawa-perspektywa-prawa-administracyjnego-i-prawa-publicznego-gospodarczego-red-naukowa-michal-sopinski/
Wstęp do prawa instytucjonalnego Unii Europejskiej, red. naukowa Edyta Krzysztofik
Unia Europejska stanowi szczególną formę współpracy między państwami członkowskimi. Jest efektem procesów integracyjnych, które rozpoczęły się w 1951 r. wraz z podpisaniem pierwszego traktatu założycielskiego – Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali i trwających do chwili obecnej. Państwa członkowskie na mocy traktatów przekazały jej określone kompetencje w granicach, których tworzy ona prawo zgodnie z procedurami wskazanymi w traktatach oraz prawie wtórnym UE. Działania te realizowane są przez ustanowiony w traktatach system instytucjonalny UE. Zgodnie z brzmieniem art. 13 TUE
posiada ona ściśle określony katalog instytucji obejmujący Radę, Radę Europejską, Komisję, Parlament Europejski, Trybunał Sprawiedliwości UE, Trybunał Obrachunkowy oraz Europejski Bank Centralny. Należy również podkreślić, że zgodnie z utrwalonym już orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unia Europejska stworzyła autonomiczny i niezależny system prawny, który obowiązuje bezpośrednio w systemach prawnych państw członkowskich.
Link do monografii: https://aws.edu.pl/wstep-do-prawa-instytucjonalnego-unii-europejskiej-red-naukowa-edyta-krzysztofik/
Oczekiwania a zadowolenie z jakości kształcenia wśród studentów służb mundurowych i cywilnych SWWS (AWS), Sabina Janik, Jakub Czarkowski
Problematyka jakości usług edukacyjnych jest ważnym zagadnieniem o charakterze interdyscyplinarnym. Określenie relacji występujących między oczekiwaniem a zadowoleniem z jakości kształcenia jest niezwykle istotne z punktu widzenia podnoszenia jakości kształcenia w uczelniach wyższych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że problem przedstawiono w ujęciu systemowym – ze wskazaniem kierunków rozwoju badań.
Z recenzji dr hab. Beaty Mydłowskiej
Publikacja ma charakter innowacyjny. Wyniki podjętych badań, analiz i ustaleń uznać należy za oryginalne (ujęte w postaci wniosków i podsumowania). Student jako klient korzystający z usługi
edukacyjnej powinien być w centrum zainteresowania uczelni wyższej, gdyż to on wyznacza wymiar (zbiór cech-atrybutów) determinujących jakość usługi edukacyjnej. Poza tym analiza poziomu zadowolenia z badanej usługi pozwala zidentyfikować zarówno mocne, jak i słabe strony działalności polskich uczelni wyższych. […]
Walorem pracy jest również jej wielowymiarowy charakter i otwartość na poszukiwanie możliwych inspiracji w różnych modelach teoretycznych dotyczących uwarunkowań jakości kształcenia,
w tym teorii zadowolenia i teorii oczekiwań, podkreślanie nie tylko potrzeby systematyczności badań jakości, ale także konieczności różnicowania metod i sposobów pomiaru.
Z recenzji dra Jacka Pomiankiewicza
Link do monografii: https://aws.edu.pl/oczekiwania-a-zadowolenie-z-jakosci-ksztalcenia-wsrod-studentow-sluzb-mundurowych-i-cywilnych-swws-aws-sabina-janik-jakub-czarkowski/
Interdyscyplinarność praktyki penitencjarnej. Pomiędzy doświadczeniem a początkami badawczych inspiracji, redakcja naukowa Dorota Kanarek-Lizik, Jarosław Rychlik
Zagadnienia poruszane w publikacji zaliczają się do kategorii ważnych ze społecznego punktu widzenia, a dodatkowo są ciekawe poznawczo. Pod względem teoretycznego i tematycznego osadzenia teksty są spójne. Zorientowano je na wieloaspektową praktykę penitencjarną. To sprawia, że publikacja wpisuje się w toczony nieustannie dyskurs nad tym wymiarem życia społecznego. Ciekawym aspektem pracy jest włączenie do tego dyskursu początkujących badaczy, co daje nadzieję na jego rozwój i twórczą kontynuację.
dr hab. Przemysław Frąckowiak, prof. ANS, Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
Monografia ma dużą wartość jako rezultat badań młodych penitencjarystów, a także jako dokumentacja działalności Koła Naukowego Bezpieczeństwa i Resocjalizacji Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Recenzentowi wydaje się to bardzo ważnym krokiem do samodzielności młodych badaczy i docenianiem ich wysiłku. Jednocześnie zakwalifikowane prace są war-
tościowe poznawczo i dobrze ilustrują aktualne zagadnienia badawcze
penitencjarystyki, zarówno jej aspektów teoretycznych, jak i praktycznych.
dr hab. Krzysztof A. Wojcieszek
Link do monografii: https://aws.edu.pl/interdyscyplinarnosc-praktyki-penitencjarnej-pomiedzy-doswiadczeniem-a-poczatkami-badawczych-inspiracji-redakcja-naukowa-dorota-kanarek-lizik-jaroslaw-rychlik/
JUSTIZVOLLZUG SPRACHÜBUNGEN, Kamila Mikołajczyk, Małgorzata Pogorzelec
Publikacja Justizvollzug – Sprachübungen opisuje i przedstawia problematykę oraz zawiera elementy trendów rozwojowych. Ujęcie systemowe odzwierciedla się w budowie pracy. […] W publikacji opisano jasnym językiem zagadnienia i podstawy tematyczne problemu. Jest to ważne, ponieważ również w tej dziedzinie terminy, wyrażenia i koncepty stanowią cechę charakterystyczną danego systemu prawnego, przez co mogą być trudne do zrozumienia dla osób niezaznajomionych z tą dziedziną, a ich opanowanie jest niezbędnym warunkiem poznania – to znaczy posługiwania się – rozumienia i tworzenia tekstów dotyczących tej dziedziny prawa. […] Podręcznik może stanowić wartościowe źródło uzupełniające do głównego programu nauczania.
dr hab. Rafał Szubert, Kierownik Zakładu Języka Niemieckiego Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Waga podejmowanej problematyki jest wieloaspektowa. Po pierwsze, praca wypełnia lukę na rynku wydawniczym. Po drugie, stanowi doskonały materiał do podnoszenia kompetencji językowych kadry penitencjarnej oraz innych osób i przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń, aktywnych w zakładach karnych. Po trzecie, przyczynia się do optymalizacji funkcjonowania instytucji więziennej wobec osób posługujących się językiem niemieckim. Ma to znaczenie zarówno dla właściwego wykonywania obowiązków służbowych przez personel, jak i dla poprawy funkcjonowania skazanych niemieckojęzycznych w warunkach izolacji penitencjarnej. I po czwarte wreszcie, stanowi asumpt do kolejnych poszukiwań badawczych i pogłębiania wiedzy i słownictwa z tego zakresu, nie tylko w języku niemieckim, ale także w innych językach.
dr Dariusz Schmidt, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, Zakład Pedagogiki Resocjalizacyjnej
Link do monografii: https://aws.edu.pl/justizvollzug-sprachubungen-kamila-mikolajczyk-malgorzata-pogorzelec/
Mediacje w sprawach gospodarczych. Cena spokoju i stabilności finansowej przedsiębiorstwa pod redakcją Marty Chmielewskiej i Jakuba Szczepkowskiego
Link do publikacji: https://aws.edu.pl/mediacje-w-sprawach-gospodarczych-cena-spokoju-i-stabilnosci-finansowej-przedsiebiorstwa-pod-redakcja-marty-chmielewskiej-i-jakuba-szczepkowskiego/
Pogłębiony System Oceny Ryzyka Recydywy – PSORR-PL. Przewodnik dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, redakcja Sebastian Lizińczyk, Grzegorz Bojda, Emil Podolak, Alicja Kapała, Joanna Bijok
Szacowanie ryzyka powrotności do przestępstwa jest niezwykle ważne w kontekście projektowania oddziaływań resocjalizacyjnych wobec osób pozbawionych wolności, a tym samym jest jednym z istotnych obszarów będących w zainteresowaniu Służby Więziennej. Dotychczas w polskim systemie penitencjarnym szacowanie ryzyka wynikało z analizy wielu obszarów funkcjonowania skazanego, jakiej podejmował się wychowawca penitencjarny.
Wieloletnie obserwacje sporządzanych w ten sposób prognoz kryminologiczno-społecznych wskazywały na konieczność wprowadzenia zmian w zakresie jakości analizy czynników prognostycznych, jak i wsparcia szkoleniowego kadry penitencjarnej. Pomimo wielu starań polskiego więziennictwa do tej pory nie opracowano i tym samym nie wdrożono narzędzia, czy też sposobów postępowania, które mogłyby w sposób merytoryczny oraz systemowy istotnie poprawić ocenę ryzyka powrotu do zachowań przestępczych.
Kształtowanie działań na rzecz deprecjacji przestępczości w dobie profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Ewa Ciepierska
Tematyka pracy zyskuje na znaczeniu, w szczególności w realiach konfliktu na Ukrainie oraz ostatnich wydarzeń w Strefie Gazy i w Kosowie. W erze realnego zagrożenia konfliktem o zasięgu światowym przedmiotowa praca zasługuje na szczególną uwagę. Tematy omówione w książce mają znaczenie w kontekście funkcjonowania Sił Zbrojnych zarówno w realiach pokojowych, jak i wojennych i dotyczą dyskusyjnej sprawy prawa karnego i jego oddziaływania na służbę w Siłach Zbrojnych.
dr hab. Marcin Wielec
Problematyka monografii dotyczy dyscyplin nauk prawnych i nauk o bezpieczeństwie. Pod kątem rozwoju tych dyscyplin należy zwrócić uwagę na kontekst prezentowanych wyników badań na rzecz diagnozy i niwelowania skutków przestępczości w dobie internalizowanych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. (…)
W prezentowanych badaniach zawarta jest jedna z tez systemowych, że o efektywności współdziałania i współpracy decydują głównie: stan prawny, procedury postępowania oraz permanentna analiza motywów i pobudek działań żołnierzy przy popełnianiu przestępstw.
dr Sylwia Gwoździewicz
Link do monografii: https://aws.edu.pl/ksztaltowanie-dzialan-na-rzecz-deprecjacji-przestepczosci-w-dobie-profesjonalizacji-sil-zbrojnych-rzeczypospolitej-polskiej-ewa-ciepierska/
Prawna kwalifikacja mowy nienawiści. Krajowe i europejskie uwarunkowania nadużycia wolności wypowiedzi, pod. redakcją Joanny Taczkowskiej-Olszewskiej
Truizmem staje się twierdzenie, zgodnie z którym termin „mowa nienawiści” jest na tyle nieostry, że poprawne jego zdefiniowanie na potrzeby stosowania prawa, a w konsekwencji nadanie temu pojęciu normatywnej treści, nie jest możliwe ze względu na jego intuicyjność, a także wewnętrzną niespójność oraz brak aksjologicznego, etymologicznego i semantycznego konsensusu między grupami społecznymi, państwami, a także doktrynami prawnymi i orzecznictwem poszczególnych państw, co do jego zakresu i katalogu desygnatów. To, co jest wspólnym ustaleniem dla wszystkich, to właśnie stwierdzenie niejednoznaczności tego pojęcia. Niemniej nie powstrzymuje to organów ponadnarodowych od podejmowania prób wypracowania jednobrzmiącego, ogólnoeuropejskiego stanowiska, mającego na celu potępienie i ostatecznie zwalczanie mowy nienawiści we wszystkich państwach UE, przy zastosowaniu jednolitych metod i jednorodnych, w szczególności penalnych środków prawnych.
Link do monografii: https://aws.edu.pl/prawna-kwalifikacja-mowy-nienawisci-krajowe-i-europejskie-uwarunkowania-naduzycia-wolnosci-wypowiedzi-pod-redakcja-joanna-taczkowska-olszewska/
Europejskie dyskusje o przyszłości Unii Europejskiej, Adam Wielomski
Celem publikacji tej książki jest prezentacja dominujących koncepcji przyszłości Unii Europejskiej, a przede wszystkim ich systematyzacja wedle rozmaitych kluczy prawno-politologicznych: doktrynalnego i kategorii pojęciowych. Przejrzymy spólnie programy eurogrup parlamentarnych, poszczególnych stronnictw w państwach członkowskich, stanowiska poszczególnych rządów i długofalowe polityki państw. Pokażemy odmienne interesy polityczne, ekonomiczne i militarne poszczególnych graczy, gdyż rzadko są one wprost artykułowane. Wyborcy wszak nie lubią języka interesów. Dlatego politycy odwołują się do wzniosłych idei i ogólnikowych szlachetnych haseł – czym bardziej ogólnikowych i nic nieznaczących, typ lepiej. Tym samym książka ta w zamierzeniu jej autora ma stanowić rodzaj przewodnika po europejskiej scenie politycznej, pod kątem jej stosunku do problemu federalizacji.
Adam Wielomski (fragment wstępu)
Link do monografii: https://aws.edu.pl/europejskie-dyskusje-o-przyszlosci-unii-europejskiej-adam-wielomski/
„Problematyka podjęta w recenzowanym opracowaniu zasługuje na szczególną uwagę przez wzgląd na wyjątkowo ważny społecznie aspekt wychowania realizowanego w środowisku więziennym poprzez formację zawodową, przygotowującą osobę osadzoną do aktywności samoutrzymania w środowisku otwartym, po odbytej karze pozbawienia wolności. Walory tego rodzaju działań w tym środowisku są nieocenione, wyjątkowo wartościowe, wieloaspektowe oraz osobliwie perspektywiczne. Wymagają perfekcyjnej organizacji, wyjątkowych kompetencji personelu i nieustannego poszukiwania skutecznych metod oddziaływania edukacyjnego, płynących z przestrzeni aktualnego życia społeczno-gospodarczego. Zagadnienia te zostały dostrzeżone przez Autorów recenzowanego opracowania w sposób wyśmienity”.
Fragment recenzji dra hab. Tadeusza Sakowicza, prof. UJK
„Kształcenie zawodowe skazanych ma fundamentalne znaczenie dla skuteczności i efektywności procesu karania. Na podstawie kontrastu penitencjarnego można rozbudzać zainteresowanie w kierunku samokształcenia. Jedynie na poziomie mechanizmu życia, uwzględniającego samoświadomość i samorefleksyjność, osoba pozbawiona wolności będzie zdolna do zachowań transgresyjnych polegających na podwyższeniu swojego habitusu zawodowo-społecznego. Wybór tematu opracowania z wyżej wymienionych powodów zasługuje na uwagę. […] Paradygmat teoretyczno-prakseologiczny został skonstruowany w sposób profesjonalny […]. Zasygnalizowano, iż zmiana indywidualno-społeczna może być następstwem działań afirmujących wartość nauki i pracy oraz kreowania pozytywnych interakcji wspólnotowych”.
Fragment recenzji prof. dra hab. Andrzeja Bałandynowicza
„Praca zawiera bardzo interesujące treści i opiera się na wypowiedziach osadzonych o statusie określanym jako niebezpieczny. Może ona stanowić materiał szkoleniowy dla pracowników, adeptów SW, a także studentów kierunków psychologicznych oraz związanych z psychoterapią. Treści wypowiedzi osadzonych oraz pracowników SW pozwalają na spojrzenie na system penitencjarny przez pryzmat człowieka osadzonego wewnątrz instytucji. To ujęcie jest niezwykle ciekawe!”
dr hab. Dorota Siemieniecka (fragment recenzji)
„Monografia jest bardzo wartościowa, zarówno w kontekście teoretyczno-naukowym, jak i praktycznym. Tematyka podjęta przez Autora monografii jest warta uwagi ze względu na jej niszowy charakter. Podmiot badań autorskich jest rzadki z uwagi na znaczną trudność w jego dostępności”.
dr hab. Agnieszka Lewicka-Zelent (fragment recenzji)
„Zapewnienie skutecznego procesu pełnienia służby przez funkcjonariuszy Służby Więziennej wymaga systemowego działania ukierunkowanego nie tylko na dobro służby, ale także na bezpieczeństwo i rozwój jej pracowników. Przedstawione dzieło wychodzi naprzeciw tego rodzaju potrzebie, przedstawiając wyniki podjętych badań oraz kierując się pragmatyzmem naukowym, proponuje działania zmierzające ku doskonaleniu systemu penitencjarnego w Polsce”.
dr hab. Jacek Bil, prof. WAT (fragment recenzji)
„Podjęta w pracy problematyka dotyczy motywacji, rozwoju zawodowego funkcjonariuszy działu ochrony SW. W pracy opisano kontekst sytuacyjny realizacji obowiązków zawodowych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zwrócono uwagę na znaczenie rozwoju kompetencji społecznych funkcjonariuszy, jednocześnie podkreślając specyfikę pracy w trudnych warunkach pełnienia służby”.
dr hab. Dorota Siemieniecka, prof. UMK (fragment recenzji)
“The book has great application value for the application and lawmaking, especially in the sphere of law and penitentiary policy. Th ere is a great possibility of adaptation and implementation of the use of transdermal measurement and monitoring of TMSA alcohol concentration in convicts in conditions of the isolation system”.
Andrzej Bałandynowicz
“Monograph is an interesting attempt to establish the legitimacy and possibility of introducing the TMSA system in Polish penitentiary units, which the authors recognized on the basis of the experience of other countries, literature on the subject and own studies.”
Jacek Pomiankiewicz
„Książka posiada dużą wartość aplikacyjną dla stosowania oraz stanowienia prawa. Zwłaszcza w sferze prawa i polityki penitencjarnej. Istnieje duża możliwość adaptacji oraz implementacji zastosowania transdermalnego pomiaru i monitorowania stężenia alkoholu TMSA u skazanych w warunkach systemu izolacyjnego.”
prof. dr hab. Andrzej Bałandynowicz
„Monografia jest interesującą próbą ustalenia zasadności i możliwości wprowadzenia systemu TMSA w polskich jednostkach penitencjarnych, co rozpoznali autorzy na podstawie doświadczeń innych państw, literatury przedmiotu oraz badań własnych.”
dr Jacek Pomiankiewicz
„This monograph is primarily of praxeological value, because the research issues undertaken are to enable the improvement of penitentiary practice and before making a decision about the introduction of the TSMA system to the Polish legal system, it is important to know its possibilities and limitations”
from the review: Irena Mudrecka, PhD (Opole University).
“An interesting undertaking, but equally controversial, because in other penitentiary systems of the world such a solution has not been used so far. It is all the more interesting to learn the origins of the indicated TMSA program, and especially the arguments for the rightness of introducing the above-described goal and values to the Polish prison system.”
from the review: Paweł Szczepaniak, PhD (Warsaw University).
„(…) Przedsięwzięcie interesujące, choć równie kontrowersyjne, bowiem w innych systemach penitencjarnych świata dotąd nie jest stosowane tego typu rozwiązanie. Tym bardziej interesujące jest poznanie genezy wskazanego programu TMSA, a zwłaszcza argumenty przemawiające za słusznością wprowadzenia do polskiego więziennictwa przedsiębranego wyżej opisanego celu i wartości, które temu przyświecają. Odpowiedzi można oczekiwać po lekturze publikacji.”
z recenzji: dr Paweł Szczepaniak (Uniwersytet Warszawski) „Niniejsza monografia ma przede wszystkim wartość prakseologiczną, gdyż podjęta problematyka badawcza ma umożliwić doskonalenie praktyki penitencjarnej, bowiem przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu systemu TSMA do polskiego systemu prawnego ważnym jest poznanie jego możliwości oraz ograniczeń. (…)”
z recenzji: dr hab. prof. UO Irena Mudrecka (Uniwersytet Opolski)
Prawne instrumenty przeciwdziałania pandemii COVID-19 i ich konsekwencje dla praw socjalnych, ekonomicznych i kulturalnych w wybranych państwach europejskich red. Karol Dobrzeniecki, Bogusław Przywora
„Recenzowana praca jest wartościowym studium reakcji prawodawczej wybranych państw europejskich na pandemię COVID-19 i skutków tej reakcji dla praw socjalnych, ekonomicznych i kulturalnych. Autorzy oraz redaktorzy publikacji szczegółowo analizują zmiany wprowadzane – często w pośpiechu – przez ustawodawców i rządy w odpowiedzi na najpoważniejsze od dekad zagrożenie zdrowia publicznego. Należy docenić sam pomysł takiego opracowania prawnoporównawczego, gdyż uwypukla ono znaczenie praw socjalnych, gospodarczych i kulturalnych dla funkcjonowania społeczeństw i państw w warunkach pandemicznych. (…)” (z recenzji)
„Przedstawiona praca z pewnością ma ważne znaczenie z kilku powodów. Po pierwsze, dotyczy relatywnie nowego zjawiska, jakim jest pandemia COVID-19, i przyjmowanego w związku z nim rozbudowanego ustawodawstwa. Po drugie, jak pokazuje doświadczenie, ustawodawstwo to bodajże w największym stopniu ingerowało w prawa i wolności jednostki, chwiejąc standardem ochrony jednostek i podmiotów podobnych, co nadwyrężyło zaufanie do państwa i stanowionego przez nie prawa. Po trzecie, ograniczenia praw i wolności, wprowadzane w związku z epidemią, w bardzo dużym stopniu dotyczyły tzw. praw drugiej generacji, czyli praw i wolności socjalnych, ekonomicznych i kulturalnych, które generalnie cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem doktryny prawniczej aniżeli prawa osobiste czy polityczne. Po czwarte wreszcie, praca – na co wskazuje już sam jej tytuł – przyjmuje szeroką perspektywę badawczą, biorąc za przed[1]miot swojego zainteresowania analizę porównawczą z różnych państw europejskich. (…)” (z recenzji)
Wartości Unii Europejskiej w świetle art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, red. Artur Kotowski, Aleksandra Syryt
„W książce postawione zostały fundamentalne pytania o to, czym w istocie jest Unia Europejska, którym wartościom ma ona służyć i jak należy te wartości współcześnie odczytywać. Przedmiotem analizy uczyniono art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Autorzy wyjaśniają, w jaki sposób poszczególne, wymienione tam pryncypia – takie jak godność osoby, wolność, demokracja, równość, państwo prawne, prawa człowieka i mniejszości – składają się na uniwersalny wzorzec tożsamościowy organizacji” (z recenzji)
„Podjęta w pracy problematyka jest niewątpliwie aktualna z uwagi nie tylko na aktualny dyskurs doktryny prawniczej poświęcony problematyce wartości, na których opiera się Unia, ich roli w kształtowaniu procesu integracji, ale także z uwagi na stosunkowo nieliczne tak kompleksowe opracowania tej problematyki w polskim piśmiennictwie.” (z recenzji)
Wyzwania i zagrożenia w działalności funkcjonariuszy publicznych w zakresie bezpieczeństwa publicznego w Polsce. Wybrane aspekty, red. Tomasz Kośmider, Julia W. Tocicka
„Prezentowana monografia, wpisując się w rozwijany współcześnie nurt badań nad bezpieczeństwem z uwzględnieniem właściwej mu wielowymiarowości, stanowi interdyscyplinarne ujęcie tej problematyki, zwracając szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa publicznego.” (Ze wstępu)
Edyta Krzysztofik (redakcja naukowa) Wstęp do źródeł prawa Unii Europejskiej:
Z recenzji:
„(…) dzieło skierowane jest przede wszystkim do studentów i osób, które rozpoczynają naukę prawa unijnego. Konsekwentnie przygotowane jest ono w sposób zrozumiały i przystępny. Warto zauważyć, że autorzy nie tylko przedstawiają podstawowe informacje, jakie odbiorca powinien posiadać, lecz także szeroko odnoszą się do wykładni orzeczniczej, co znacznie ułatwia zrozumienie niejednokrotnie trudnych zagadnień. Należy również podkreślić, że niniejsza pozycja w sposób szczególny koncentruje się na trudnych zagadnieniach, tj. charakterze prawa unijnego w rozumieniu trybunałów konstytucyjnych łącznie z najnowszymi wyrokami, które prezentują odmienne stanowisko na temat tego problemu, zasadzie podziału kompetencji czy nowym pojęciu unijnego wymiaru sprawiedliwości. (…)”
Marcin Strzelec, Optymalizacja systemu budowania kompetencji Kadry Służby Więziennej w zakresie bezpieczeństwa publicznego
„Autor w sposób przejrzysty, pragmatyczny i systemowy prowadzi czytelnika przez najważniejsze obszary bezpieczeństwa postrzeganego z punktu widzenia jednostki, społeczeństwa i państwa, uwypuklając znaczenie Służby Więziennej dla bezpieczeństwa publicznego […] wprowadza czytelnika w problematykę opracowania i potrzeby kształtowania kompetencji Służby Więziennej w budowaniu bezpieczeństwa Polski i Polaków. […] Przedstawione wyniki badań są inspirujące poznawczo i stanowią cenne źródło wiedzy dla tych wszystkich, którzy odpowiadają za kształt Służby Więziennej w Polsce, […] i stanowią istotny wkład w rozwój nauk o bezpieczeństwie, zwłaszcza w aspekcie roli i znaczenia Służby Więziennej dla bezpieczeństwa publicznego.”
Jarosław Szymanek (redakcja naukowa) 25 lat stosowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
„(…) książka w sposób systemowy ukazała zagadnienia związane z funkcjonowaniem we współczesnych i niedawno minionych realiach społecznych, politycznych i gospodarczych Konstytucji RP z 1997 r. W naturalny sposób wpisuje się ona w nurt analiz pojawiających się z okazji 25-lecia jej obowiązywania, jednak zapewne z powodu wyjątkowego doboru Autorów niejednokrotnie prezentuje szczególnie wartościowe spostrzeżenia i wskazuje trendy rozwojowe, skutkujące cennymi wnioskami de lege ferenda. . Bez wątpienia książka może być cennym punktem odniesienia dla teoretyków i praktyków szeroko rozumianego prawa konstytucyjnego, w tym: prawników, politologów, polityków, dziennikarzy i studentów.”
Agata Czarnecka, Michał Sopiński (redakcja naukowa)
Teoria i praktyka prawa w perspektywie prawnonaturalnej
„Oddajemy w ręce Czytelników wyniki badań dotyczących aksjologicznych podstaw systemu prawa. Były one prezentowane na konferencji „Teoria i praktyka prawa w perspektywie prawnonaturalnej” (Legal Theory and Practice in the Natural Law Perspective), zorganizowanej w dniach 16–17 września 2021 roku w Warszawie przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości. (…) W publikacji – oprócz zapisów wniosków z debat, wykładów i polemik – uwzględniono teksty młodych polskich badaczy traktujące o klasycznych koncepcjach prawnonaturalnych zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym.”
Beata Maria Nowak, Sławomir Grzesiak (redakcja naukowa)
STRATEGIA REINTEGRACJI SPOŁECZNEJ OSÓB SKAZANYCH Integralny model wspomagania resocjalizacyjno-readaptacyjnego
„Niniejsza publikacja jest propozycją strategii reintegracji społecznej osób skazanych, opartej na integralnym modelu wspomagania resocjalizacyjno-readaptacyjnego osób skazanych opuszczających jednostki penitencjarne. (…)
W ocenie redaktorów niniejszej monografii istnieje potrzeba zwrócenia uwagi na problematykę wspomagania osób opuszczających jednostki penitencjarne zarówno w kontekście dostępnych, jak i modelowych rozwiązań systemowych w tym zakresie, w tym innowacyjnych i nowatorskich.”
Piotr Baczar
Dowodzenie działaniami specjalnymi
„Książka ta poświęcona jest zagadnieniom związanym w aspektem systemu
dowodzenia w czasie działań specjalnych. Sam temat dowodzenia bardzo często
pomijany jest we współczesnej literaturze, a liczba opracowań i pozycji książkowych jest znikoma. Niewątpliwie uwarunkowane zostało to trudnością podejmowanego tematu, wieloaspektowością zagadnienia i potrzebą praktycznego ujęcia tej kwestii.”
Książka opublikowana w ramach projektu pn. „Pilotażowe kompleksy penitencjarne”
realizowanego w ramach Programu Operacyjnego pn. „Sprawiedliwość” finansowanego
ze środków funduszy norweskich i środków krajowych.
Jarosław Szymanek
Wstęp do prawa wyborczego
„Wybory są bez wątpienia najważniejszym elementem gry politycznej. W ich wyniku pozycjonuje się scenę polityczno-partyjną, dokonuje się selekcji kandydatów (a tym samym konstruuje się klasy polityczne i przypisuje ich uczestnikom różne role), formułuje się strategie działania oraz – niestety coraz częściej – prześciga się w obietnicach wyborczych i populistycznych hasłach, co z wyborów zdejmuje znamię merytoryczności, nadając im stygmat trywialnej, czasami wręcz prymitywnej reklamy.”
Krzysztof Koźmiński
Kierunki Reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych
„Omawiane w niniejszej publikacji zagadnienia są jednymi z najtrudniejszych oraz najbardziej skomplikowanych, z którymi mierzą się przedstawiciele zarówno nauki prawa, jak i nauk społecznych (w tym ekonomii). Na stan ten wpływa nie tylko okoliczność skomplikowania, wieloaspektowości oraz szczegółowości materii prawnej, której dotyczy analizowany Projekt, lecz przede wszystkim kwestia doniosłości społecznej materii normowanej proponowaną Nowelizacją, a także świadomość, że w przypadku systemowych rozwiązań systemu emerytalnego brak jest rozwiązań „czarno-białych”, jednoznacznie pozytywnych albo negatywnych.”
Napisz do nas. Na każdą kwestię postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.
Siedziba główna
ul. Wiśniowa 50
02-520 Warszawa
NIP: 5213842228
Regon: 381510697
Sekretariat:
Telefon: +48 22 602 44 14
Fax: +48 22 641 21 17
E-mail:
Dbamy o Twoją
prywatność
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.