O trudnej historii relacji polsko-niemieckich, możliwościach dialogu i współpracy, a także polityce historycznej rozmawiano podczas konferencji naukowej „Polska wobec Niemiec – wyzwania, sprawy wspólne, różnice”, jaka odbyła się 29 lutego br. w auli Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej.
Konferencja była finałem projektu pn. „Niemcy i ich ideowe oraz polityczne działania wobec Polski”, którego priorytetowe działania zakładały organizację cyklicznych spotkań naukowych, analizujących szeroki zakres czynników wpływających na tożsamość kulturową i cywilizacyjną Polski. Koncentrowały się one na wydarzeniach historycznych XX wieku oraz przemianach politycznych XXI wieku. Dodatkowo materialnym efektem projektu jest wydanie trzech publikacji naukowych. Projekt skupia się na analizie historyczno-politycznej działań i akcji zbrojnych prowadzonych przez Niemcy w czasie II wojny światowej, jak również na analizie oddziaływania wydarzeń historycznych na rozwój postaw i procesów społecznych oraz na poziom tożsamości narodowej Polaków.
W trakcie wydarzenia swoje referaty wygłosili m.in.: prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii PAN, dr Dariusz Makiłła z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej, dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu w Siedlcach, dr Piotr Andrzejewski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz dr Krzysztof Rak, Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Rektora-Komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości – dr. Michała Sopińskiego podczas wydarzenia reprezentował mjr dr Konrad Wierzbicki, prof. AWS z Instytutu Nauk o Rodzinie.