Zgodnie z art. 1 ustawy z dn. 14 kwietnia 2023 r. o zmianie nazwy uczelni służb państwowych nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości i o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw, z dniem 1 września 2023 r. Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości zmieniła nazwę na Akademia Wymiaru Sprawiedliwości.
Z tej okazji w piątek na terenie Kampusu Mundurowego Akademii Wymiaru Sprawiedliwości odbyła się uroczystość związana ze zmianą nazwy oraz konferencja prasowa.
Uroczystości rozpoczęły się od symbolicznej zmiany tablic z nazwą Uczelni, której dokonali Rektor-Komendant AWS dr Michał Sopiński wraz z Prorektorem ds. kształcenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy AWS, ppłk. dr. Mariuszem Kuryłowiczem.
Podczas konferencji Rektor-Komendant Akademii Wymiaru Sprawiedliwości dr Michał Sopiński podkreślił, że zmiana nazwy to wypracowany zespołowo sukces naukowy, którego efektem jest awans Uczelni do wyższej ligi uczelni akademickich i uzyskanie uprawnień do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego w dwóch dyscyplinach naukowych. Uzyskany status to kolejny krok w rozwoju naszej Uczelni, podniesienie jej statusu oraz prestiżu.
Dzięki uzyskaniu kategorii A w ramach ewaluacji naukowej w dwóch dyscyplinach: w pedagogice i naukach o bezpieczeństwie uzyskaliśmy prawo do chlubnej nazwy Akademia i dziś, po roku kiedy uzyskaliśmy te uprawnienia zmieniamy nazwę na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości – mówił na wczorajszej konferencji prasowej dr Michał Sopiński, Rektor – Komendant Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
Przed Akademią Wymiaru Sprawiedliwości, w kontekście nadchodzących wyzwań jest między innymi wykreowanie nowych przestrzeni Kampusu Mundurowego w Kaliszu czy uruchomienie interdyscyplinarnej szkoły doktorskiej.
Widzimy wiele pozytywnych reakcji ze strony młodzieży, rośnie zainteresowanie naszą instytucją, naszą uczelnią. Mamy dużo chętnych do służby kandydackiej, co roku widać, że jest progres w tej sprawie, mamy wielu chętnych na studia, które w kilku kierunkach są u nas prowadzone. Widzimy też, że funkcjonariusze służby więziennej chcą u nas podnosić własne kompetencje i kształcić się dalej – twierdzi ppłk dr Mariusz Kuryłowicz, prorektor AWS.
Uzyskany status Akademii oznacza m.in. rozwój kampusu w Szczypiornie i zwiększenie jego udziału w kształceniu studentów kierunków cywilnych.
Status Akademii umożliwia uczelni rozwój jeżeli chodzi o kształcenie. AWS kształci nie tylko na poziomie licencjackim, magisterskim, ale także ma uprawnienia do prowadzenia szkół doktorskich. Uczelnia ma też prawo do realizacji aplikacji kuratorskich. Staje się uczelnią, która kształci kadry na fundamencie uczelni służby więziennej, ale kształci także kadry dla całego wymiaru sprawiedliwości, administracji publicznej oraz wszystkich organów bezpieczeństwa Polski.
Po spotkaniu z przedstawicielami mediów władze Uczelni złożyły kwiaty upamiętniające funkcjonariuszy Służby Więziennej poległych w walkach podczas II Wojny Światowej.