11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Niech żyje Polska Niepodległa!

102 lata temu Polska odzyskała niepodległość, po 123 latach zaborów zrzuciła kajdany niewoli i powróciła na mapę Europy.

11 listopada to dla Polaków ważna data –  dzień, w którym obchodzimy odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Data 11 listopada 1918 r. upamiętniała moment przekazania przez Radę Regencyjną pełni władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Od wielu lat wszyscy jednoczymy się na uroczystościach z tej okazji. W tym roku,  z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiczną w kraju oraz konieczność minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, uroczystości związane ze 102. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości miały inny niż dotychczas charakter i odbyły się bez udziału delegacji i pocztów sztandarowych.

Rektor – Komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, płk dr Marcin Strzelec oddając hołd bohaterom w asyście studentów WSKiP, złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kaliszu oraz zapalił znicz pamięci przed grobem Legionistów Polskich, którzy  zmarli w trakcie pobytu w obozie internowania w Szczypiornie.

Żołnierzy więziono w obozie od lipca 1917 r. po odmowie złożenia przysięgi na wierność Niemcom. Obóz internowania w Szczypiornie, obecnej dzielnicy Kalisza, znajdował się w pobliżu Kampusu Mundurowego WSKiP w Kaliszu. To właśnie tutaj, między innymi rodziły się myśli o realnej suwerenności i niepodległości Polski.

Bądźmy dumni i cieszmy się z wywalczonej wolności! Pamiętajmy o tych, bez których nie byłoby to możliwe.

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi,
czasowo zajmujących dane terytorium
-Józef Piłsudski