13 października br. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Ochrona praw dziecka w systemie prawnym Rzeczypospolitej Polskiej”. Wydarzenie zorganizowała Młodzieżowa Rada Sprawiedliwości przy Ministrze Sprawiedliwości, Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki we współpracy z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości i Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.

Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i opinii różnych środowisk w tej jakże ważnej z perspektywy społecznej problematyce. Młodzi ludzie mieli możliwość przedstawienia swoich oczekiwań oraz pomysłów dotyczących wzmocnienia ochrony praw dzieci i młodzieży w przyszłości.

„Dziecko niewątpliwie jest najwrażliwszym elementem rodziny. Dzięki wartościom wyniesionym z domu kolejne pokolenia młodych Polaków mogą tworzyć historię, z której będziemy dumni”– powiedział dr Marcin Romanowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Uczestnicy mieli także okazję do zapoznania się z oceną działalności organów Rzeczypospolitej Polskiej związanych z ochroną praw dziecka na tle innych państw.

Rzecznik Praw Dziecka – Mikołaj Pawlak, wskazał, że ochrona praw dziecka ma silne oparcie w ustawie zasadniczej. Jak podkreślił nasza konstytucja podaje kilka podstawowych praw dziecka: począwszy od prawa do życia, przez prawo do wychowania w rodzinie, ale także prawo do edukacji i do ochrony przez wymiar sprawiedliwości. Według konstytucji dzieci powinny być chronione przed deprawacją, demoralizacją, przed przestępczością i przemocą. Pod względem ochrony praw dziecka jesteśmy przez ONZ stawiani za wzór na arenie międzynarodowej. Sam fakt, że instytucja Rzecznika Praw Dziecka jest urzędem wpisanym do konstytucji, to ewenement na skalę światową – powiedział Mikołaj Pawlak.