30 rocznica funkcjonowania negocjatorów policyjnych

3 listopada br. w siedzibie Komendy Głównej Policji przy ul. Domaniewskiej w Warszawie Główny Sztab Policji KGP zorganizował konferencję „Negocjacje policyjne jako sposób rozwiązywania sytuacji kryzysowych”. Wydarzenie odbyło się z okazji jubileuszu 30 lat funkcjonowania negocjacji policyjnych.

Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i spotkań pokoleń ludzi, którzy tworzyli system negocjacji w Polsce. Wśród przybyłych gości byli m.in. prof. dr hab. Kuba Stanisław Jałoszyński – były dowódca „BOA”, obecnie wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Paulina Kurek – pierwszy krajowy koordynator ds. negocjacji policyjnych oraz Małgorzata Chmielewska – były koordynator psychologów w Komendzie Głównej Policji.

Z ramienia Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości wystąpienie na temat “Rozwiązywanie sytuacji kryzysowych na terenie jednostek penitencjarnych w Polsce” przedstawili por.  Agnieszka Nowogrodzka oraz ppor. Grzegorz Kostyra.

Powołanie i utworzenie w Policji pierwszej komórki organizacyjnej odbyło się na mocy zarządzenia nr 8/92 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 czerwca 1992 r. w sprawie organizacji oddziałów prewencji i pododdziałów antyterrorystycznych Policji. W strukturze organizacyjno – etatowej Wydziału Antyterrorystycznego KSP została utworzona pierwsza etatowa Sekcja ds. negocjacji. W jej skład wchodziło 5 etatów w tym: kierownik sekcji – 1, młodszy specjalista (w tym jeden psycholog) – 2, starszy specjalista – 2. Zarządzenie weszło w życie w dniu 1 października 1992 r. i jest to data od kiedy rozpoczęło się tworzenie  i rozwój struktur organizacyjnych i negocjacji policyjnych.

Obecnie w Policji jest 371 negocjatorów w tym: 362 negocjatorów nieetatowych (w KWP / KSP). Wśród negocjatorów jest 265 mężczyzn i 106 kobiet. W Policji utworzono 17 Wojewódzkich Grup Negocjacyjnych oraz Sekcję Negocjacyjną w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA” (7 etatów). Funkcjonowanie negocjatorów policyjnych w Policji koordynuje krajowy koordynator ds. negocjacji policyjnych w Głównym Sztabie Policji, natomiast w komendach wojewódzkich / Stołecznej Policji za funkcjonowanie negocjatorów odpowiada wojewódzki koordynator ds. negocjacji policyjnych.