77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej).

Powstanie planowane na kilka dni upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. Żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Grupa młodych powstańców (fot. AIPN)
Powstańcy na stanowisku ogniowym, uzbrojeni w granatnik przeciwpancerny typu PIAT, 1944 r. (fot. AIPN)
Powstaniec ze Starówki wychodzący z kanału, ul. Nowy Świat róg ul. Wareckiej, 1 września 1944 r. (fot. AIPN)
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 027749aeeff7f9bc966bab357895cabf-bcc50-fill-800-.jpg

O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało znaczenie ogromne. Rozpoczynając je, Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości. Jak pisał po wojnie Jan Nowak-Jeziorański, uczestnik tego niepodległościowego zrywu, legendarny „kurier z Warszawy”, „walka nie była daremna”, a powstanie warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS”.

Fragment broszury Powstańcy warszawscy ,wyd. IPN, seria „Patroni naszych ulic”

fotografia: Marek Borawski/KPRP

Uroczystość przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej w Kaliszu

Na terenie Ogrójca klasztoru oo. Jezuitów złożone zostały wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze pamięci. W uroczystości uczestniczyły władze miasta, przedstawiciele służb mundurowych, reprezentanci środowisk kombatanckich, młodzież szkolna i mieszkańcy Kalisza. Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości reprezentowali mjr Marek Kaszczyk i mjr Robert Nowacki.

Uroczystość przy pomniku „Mokotów Walczący 1944” w parku im. Gen. Orlicz-Dreszera

Wieniec w imieniu mieszkańców złożyli Powstańcy Warszawscy, którym asystował Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski wraz z zastępczynią Anna Lasocką. Wiązankę złożyli także wiceprezydent Robert Soszyński oraz Radni m.st. Warszawy.

Dwóch powstańców siedzi na krzesłach podczas uroczystości w parku Dreszera. zbliżenie na twarze, jeden opiera się o laskę drewnianą
fotografia: Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

Wieńce składali również przedstawiciele: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, oraz ministerstw, środowisk kombatanckich, urzędów centralnych, władz samorządowych, formacji mundurowych – Wojska Polskiego, Policji, Straży Miejskiej, instytucji, organizacji pozarządowych, uczelni i placówek oświatowych, partii politycznych. Wieniec w imieniu gen. dr. Marcina Strzelca Rektora-Komendanta Szkoły Wyższy Wymiaru Sprawiedliwości złożył Paweł Szabłowski, Koordynator Instytutu Nauk Prawnych SWWS.

Opracowanie: Zespół ds. public relations SWWS