Relacja – DAY FOR PUBLIC SAFETY – Dzień dla bezpieczeństwa publicznego

18 maja w byłym zakładzie karnym przy ulicy Łódzkiej w Kaliszu odbył się DAY FOR PUBLIC SAFETY – Dzień dla bezpieczeństwa publicznego. W wydarzeniu uczestniczyła prawie 150 uczniów ze szkół średnich z Kalisza.

O godzinie 10:00 nastąpiło Otwarcie DAY FOR PUBLIC SAFETY – Dnia dla bezpieczeństwa publicznego. Gości przywitali Rektor-Komendant SWWS dr Michał Sopiński i dr Wiesław Zawadzki Adiunkt z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie SWWS.

O reagowaniu na zagrożenia o charakterze terrorystycznym opowiedział Jerzy Trocha z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie SWWS.

Czym jest Służba Ochrony Państwa? Czym zajmują się jej funkcjonariusze? Jak dostać się do tego typu służb? Na te pytania odpowiedział plut. dr Sylwester Pniak.

Przeciwdziałanie samobójstwom i samouszkodzeniom w warunkach penitencjarnych to kolejny wykład jakiego wysłuchali uczniowie a przedstawił go kpt. Konrad Kulawik – ISPP SWWS.

Jakie misje i zadania realizuje Państwowa Straż Pożarna? Uczniowie podczas wydarzenia wysłuchali prezentacji Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Temat prawnych aspektów bezpieczeństwa w kontekście praw człowieka przedstawił dr Adrian Pachciarz – INP SWWS. O dezinformacji w kontekście zagrożeń dla bezpieczeństwa państw opowiedział Michał Korzeniewski – DR SWWS.

Swoje stoiska wystawiennicze mieli:

– Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia

– WCR w Kaliszu

– Straż Miejska w Kaliszu

– Miejska Państwowa Straż Pożarna

– Służba Ochrony Państwa

– Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości

Celem przedsięwzięcia jest szerzenie wiedzy dotyczącej organizacji bezpieczeństwa publicznego w Rzeczypospolitej Polskiej, zadań poszczególnych służb w zapewnieniu bezpieczeństwa, jak również kształtowanie postaw prospołecznych i proobronnych wśród młodzieży szkół średnich.