Debata oksfordzka w kampusie mundurowym AWS

8 kwietnia 2024 roku w kampusie mundurowym Akademii Wymiaru Sprawiedliwości miała miejsce wyjątkowa debata oksfordzka, zorganizowana przez Koło Naukowe Praw Człowieka. W wydarzeniu udział wzięły cztery drużyny reprezentujące studentów kierunków penitencjarystyka oraz bezpieczeństwo wewnętrzne.
Pod przewodnictwem Marszałka, w którego rolę wcielił się opiekun koła naukowego dr Adrian Pachciarz, uczestnicy debaty stanęli do merytorycznych starć na tematy dotyczące aktualnych wyzwań związanych z przestrzeganiem praw człowieka w Polsce. Przedmiotem burzliwej dyskusji stały się m.in. kwestie zasług naukowych postaci historycznych, takich jak Paweł Włodkowic, tematyka używania broni palnej przez Służbę Więzienną czy też wprowadzania do systemu penitencjarnego innowacyjnych rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję.
Zwycięstwo w debacie przypadło studentom kierunku penitencjarystyka, którzy nie tylko wykazali się dogłębną znajomością tematów, ale także umiejętnością przekonywania i argumentacji, co potwierdza ich wysoki poziom naukowy i zaangażowanie w propagowaniu wartości praw człowieka. Najlepszym mówcą debaty został student kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne – plut. Jarosław Kamiński.
Należy podkreślić, że wydarzenia tego rodzaju nie tylko pełnią istotną rolę w kontekście akademickim, lecz również mają głęboki wpływ na działalność Koła Naukowego Praw Człowieka, stanowiąc niezwykle ważny element w propagowaniu świadomości oraz poszanowania praw człowieka poprzez analizę, dyskusję oraz refleksję nad ich znaczeniem w różnych dziedzinach społecznych i instytucjonalnych.