Debata studencka AWS – jak powinna wyglądać współczesna obrona cywilna?

W dniu 16.04.2024 r. studenci Akademickiego Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego „Security Spectrum” zorganizowali debatę na temat obrony cywilnej w Polsce. Wydarzenie stanowiło próbę udzielenie odpowiedzi na pytanie jak powinna wyglądać współczesna obrona cywilna?
W debacie aktywny udział wzięli studenci bezpieczeństwa wewnętrznego: Monika Gmyrek, Oskar Miziński, Paulina Sadło, Maciej Midak, Paweł Łokietek oraz Patryk Balawender. Moderatorem czuwającym nad merytorycznym poziomem dyskusji był opiekun koła dr Jerzy Trocha.
Głównym przedmiotem debaty stały się obszary dotyczące m.in. roli służb, straży, inspekcji oraz organizacji pozarządowych w obronie cywilnej, problem dostępności budowli ochronnych dla społeczeństwa, możliwości implementacji wybranych rozwiązań z zakresu obrony cywilnej innych krajów, a także czynników wpływających na efektywne funkcjonowanie obrony cywilnej w czasie potencjalnej wojny oraz okupacji. Niezwykle interesującym wątkiem była także polemika nad przyszłą strukturą obrony cywilnej, która zapewniałaby najskuteczniejsze realizowanie zadań ochronnych.
Uczestnicy debaty zgodzili się, iż niezwykle istotnym elementem nowej obrony cywilnej powinna być edukacja. Stanowi ona bowiem najtańszą, a jednocześnie najbardziej skuteczną formę przygotowania społeczeństwa do sytuacji kryzysowych.
Problematyka obrony cywilnej jest obecnie szczególnie istotna zważywszy na agresywną politykę Federacji Rosyjskiej oraz brak wewnętrznych podstaw prawnych związanych z funkcjonowanie OC. Aktualnie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają pilne prace nad projektem ustawy, która uregulowałaby zakres obrony cywilnej w Polsce.
Niniejsza debata wpisuje się w jedno z wielu aktywności Akademickiego Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego „Security Spectrum” mającego na celu rozwój wiedzy oraz indywidualnych zainteresowań naukowych studentów z zakresu bezpieczeństwa.