Debaty o bezpieczeństwie penitencjarnym w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości

“Zagrożenia bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych” pod takim tytułem w Kampusie Mundurowym Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu 6 grudnia 2023 r. zorganizowane zostało sympozjum przeprowadzone w ramach debat o bezpieczeństwie penitencjarnym. Jego organizatorem była Pracownia Ochrony i Obrony Jednostek Organizacyjnych Służby Więziennej Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Tematyka spotkania dotyczyła problematyki zagrożeń związanych z funkcjonowaniem jednostek penitencjarnych.
Sympozjum otworzyli: płk dr Mariusz Kuryłowicz Prorektor ds. kształcenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, prof. dr hab. Tomasz Kośmider (przewodniczący komitetu naukowego) – Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości oraz ppłk Robert Nowacki (przewodniczący komitetu organizacyjnego) – kierujący Pracownią Ochrony i Obrony Jednostek Organizacyjnych Służby Więziennej Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie.
Zaproszeni goście w trakcie dwóch paneli tematycznych poruszyli zagadnienia istotne z perspektywy funkcjonowania jednostek penitencjarnych w świecie hybrydowych zagrożeń. Wśród prelegentów znaleźli się funkcjonariusze Służby Więziennej reprezentujący jednostki organizacyjne całej struktury formacji oraz przedstawiciele akademiccy. Wykład wprowadzający dotyczący problematyki ucieczek osób pozbawionych wolności z jednostek penitencjarnych – wymiar deskryptywno-analityczny wygłosił ppłk Robert Nowacki.
W pierwszym panelu moderowanym przez ppłk. Roberta Nowackiego i mjr. Jakuba Werbińskiego referaty wygłosili: por. Bartosz Wieczorek (Centralny Zarząd Służby Więziennej w Warszawie) na temat: Nowe kompetencje Dyrektora Generalnego Służby Więziennej do regulowania sposobów ochrony zakładów karnych oraz aresztów śledczych. Zmiana upoważnienia ustawowego jako remedium na dynamiczne zmiany zagrożeń dla bezpieczeństwa penitencjarnego; mjr dr Paweł Łuszcz (Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie) – Działania funkcjonariuszy wpływające na przeciwdziałanie zagrożeniom mogącym wystąpić w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej; ppor. Krzysztof Łęcki (Zakład Karny w Garbalinie) – Bezpieczeństwo jednostki penitencjarnej w sytuacjach kryzysowych na przykładzie Covid-19 – wnioski i rekomendacje oraz chor. Przemysław Kowalewski (Zakład Karny we Włocławku) – Przeciwdziałanie zagrożeniu bezpieczeństwa jednostki penitencjarnej w sytuacji wzięcia zakładnika.
W drugim panelu moderowanym przez prof. dr. hab. Tomasza Kośmidera wystąpili pracownicy Akademii Wymiaru Sprawiedliwości: por. Grzegorz Kostyra z prelekcją pt. Organizacja szkoleń z zakresu pierwszej pomocy w Służbie Więziennej – wpływ na bezpieczeństwo jednostki, wnioski i rekomendacje, por. dr Mateusz Lewandowski –Bezpieczeństwo funkcjonariuszy Służby Więziennej pełniących służbę na stanowisku monitorowego, mjr Jakub Werbiński – Zarządzanie informacją w procesie decyzyjnym w sytuacjach wystąpienia zagrożeń bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych oraz ppłk dr Jarosław Rychlik – Ochrona dynamiczna w kontekście funkcjonowania polskiego systemu penitencjarnego.
Problematyka zaprezentowana w czasie sympozjum spotkała się z dużym zainteresowaniem, także uczestniczącej w debacie delegacji norweskiej z The University College of Norwegian Correctional Service (KRUS), o czym świadczy zarówno ożywiona dyskusja, kończąca każdy z paneli, jak i wysoka frekwencja.
Sympozjum stworzyło przestrzeń umożliwiającą przeprowadzenie pogłębionego interdyscyplinarnego dyskursu naukowego odnośnie do problematyki bezpieczeństwa penitencjarnego.