Ekokryminologia – nowe studia podyplomowe już wkrótce

Dzisiaj o godz. 15.30 podpisane zostało „Porozumienie o współpracy w zakresie prowadzenia działalności edukacyjnej”. Stronami są Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości i Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

W ramach porozumienia powstaną interdyscyplinarne studia podyplomowe w zakresie Ekokryminologii, mieszczące się w obszarze nauk: społecznych, przyrodniczych i technicznych. Oferta skierowana będzie głównie dla służb mundurowych i pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Studia te mają bowiem przybliżyć zagadnienia z kryminologii w aspekcie ochrony środowiska, ekologii, przestępstw i terroryzmu ekologicznego.

W podpisaniu porozumienia brali udział Wiceminister Klimatu Jacek Ozdoba oraz Wiceminister Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski. Pan Minister podkreślał wagę SWWSu w sferze kształcenia praktycznego i innowacyjności.

Stworzenie kierunku Ekokryminologia jest odpowiedzią na występowanie aktów przemocy i zagrożeń, które wyznaczają potrzebę kształcenia w zakresie ich diagnozowania i prognozowania, opracowywania strategii prewencji, zabezpieczeń systemów elektronicznych, ochrony żywności oraz podejmowania działań specjalistycznych dotyczących tworzenia ekspertyz materiału dowodowego.

Innowacyjność edukacji studentów na nowym kierunku będzie polegała m.in. na:- realizacji ciągu działań badawczych, naukowych i praktycznych,- pracy studentów z zespołach 3-5 osobowych,- przygotowaniu do roli diagnosty w zakresie ekologii zachowań dzieci, nieletnich i dorosłych, a także kuratora w zakresie sądowo-penitencjarnym i asystenta probacyjnego w zakresie ekologicznej integracji wtórnej,-stworzeniu odpowiednich warunków do realizacji indywidualnych i zespołowych projektów interwencji psychologiczno-pedagogicznych spełniających kryteria opracowań ekspercko-doradczych na podstawie wiedzy wyników badań i praktyki naukowej.

Dla uczelni to okazja do:- wbudowania w jej przestrzeń platformy edukacyjnej w celu zintegrowania kanałów komunikacji społecznej na rzecz kontroli i zmiany wspólnotowej poprzez rozwiązywanie problemów społecznych występujących w społeczności lokalnej i regionalnej,- wyposażenia w nową inwestycję – centrum monitorowania narzędzi pomiaru diagnostyczno-prognostycznego na rzecz rozwiązywania konfliktów społecznych.