Francuska delegacja w AWS z Krajowej Szkoły Administracji Penitencjarnej

Francuska delegacja z Krajowej Szkoły Administracji Penitencjarnej (Ecole Nationale d’Administration Pénitentiaire) uczestniczyła w wizycie studyjnej, zorganizowanej w Kaliszu przez Akademię Wymiaru Sprawiedliwości.

Pani dr Aikaterina Soulou wraz z dr socjologii Cécile Rambourg podczas pobytu w Kaliszu zapoznały się z infrastrukturą i ofertą szkoleniową, dostępną dla kadry penitencjarnej na Kampusie Mundurowym AWS, odwiedziły także były Zakład Karny, a obecnie budynek dydaktyczny Uczelni oraz Zamek w Gołuchowie, który swoją renomę zawdzięcza fascynującej architekturze, malowniczemu położeniu i bogatej historii.

Podczas bilateralnego spotkania odbyły się również konsultacje w zakresie kolejnego projektu badawczego prowadzonego przez uczelnie, dotyczącego aktywnej partycypacji w kontekście osób popełniających przestępstwa lub odbywających karę pozbawienia wolności. Obustronne konsultacje polsko-francuskie dotyczyły pierwszego etapu realizacji projektu naukowego poprzez analizę konceptu aktywnej partycypacji na rzecz sprawiedliwości naprawczej w obu krajach i perspektywie europejskiej. Skoncentrowano się na opracowaniu metodologii, określeniu problemów badawczych i sposobów prowadzenia analiz, badań w poszczególnych stadiach prac badawczych, uwzględniając ramy prawne i uwarunkowania psychospołeczne. Omawiano wielowymiarowe, długoterminowe perspektywy współpracy polsko-francuskiej w aspekcie publikacji naukowych, uczestnictwa i organizacji międzynarodowych konferencji. W podsumowaniu wymieniając doświadczenia zaznaczono rolę uczelni, prowadzących statutową działalność badawczo-naukową w obszarze więziennictwa, z uwagi na wielość obszarów wymagających eksploracji, a wciąż pozostających poza zainteresowaniem innych podmiotów szkolnictwa wyższego.