25.10.2023 r. w Kaliszu Koło naukowe Bezpieczeństwa i Resocjalizacji AWS zorganizowało i poprowadziło I Międzynarodową Doktorancko – Studencką Konferencję Naukową z cyklu Penitencjarystyka w służbie idei bezpieczeństwa i resocjalizacji pt. „Współczesny wymiar bezpieczeństwa, resocjalizacji i readaptacji społecznej”. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym JM Rektora-Komendanta dr Michała Sopińskiego. To wielkie wyróżnienie dla Naszego Koła, które zaowocowało wymianą doświadczeń między społecznością doktorancko-studencką.
Organizatorzy konferencji zaprezentowali się jako grupa nieugiętych wizjonerów, gotowych podjąć trudności i wyzwania w imię edukacji, nauki i rozwoju. Ich determinacja, poświęcenie oraz niewyczerpane źródło inspiracji uczyniły to wydarzenie monumentalnym kamieniem milowym w historii naszej uczelni. Niezliczone godziny pracy członków Koła, poświęconej na szczegóły i dbałość o każdy aspekt konferencji, są godne podziwu. Organizatorzy nie tylko stworzyli profesjonalne warunki do prezentacji badań naukowych, ale także zadbali o atmosferę, która sprzyjała wymianie myśli i tworzeniu nowych powiązań międzynarodowych.
Konferencja ta była areną, na której młodzi badacze i studenci mogli dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz wnosić cenne wkłady w rozwój nauki i społeczeństwa. Oprócz władz Uczelni reprezentowanych przez: dr Jakuba Jerzego Czarkowskiego, prof. AWS – Prorektora ds. dydaktycznych AWS i dr hab. Beatę Marię Nowak, prof. AWS – Dyrektor Instytutu Społecznych Podstaw Penitencjarystyki AWS, wybitnych profesorów z Akademii Wymiaru Sprawiedliwości – prof. zw. dr hab. Andrzeja Bałandynowicza, wystąpili także znamienici goście, tacy jak: Beata Turek – Dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości, dr hab. Przemysław Frąckowiak, prof. ANS – kierownik Katedry Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, Michał Nowak – Dyrektor Zakładu Poprawczego w Poznaniu, mjr Edyta Marecka oraz por. Konrad Górski – Zakład Karny we Włocławku. Zagranicę reprezentowali z kolei: dr Alena Lochmannova – University of West Bohemia, dr Ondrej Kolar – The Police Academy of the Czech Republic in Prague (POLAC) oraz dr Liudmyla Dubchak – Uniwersytet SWPS. W pierwszym dniu konferencji w panelach doktorancko-doktorskim oraz studenckim wystąpili reprezentanci: Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, Akademii Pożarniczej, Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Akademii Jagiellońskiej w Toruniu oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
To wydarzenie udowodniło, że przyszłość jest w rękach tych, którzy wierzą, że dzięki edukacji i badaniom naukowym możemy zapewnić bezpieczeństwo współczesnego świata wielobiegunowego oparte na resocjalizacji i readaptacji społecznej. Tegoroczna konferencja była jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych zainicjowanych przez społeczność studencką skupioną wokół Koła Naukowego Bezpieczeństwa i Resocjalizacji.
Sukces tej konferencji jest dowodem na to, że zaangażowanie i współpraca społeczności akademickiej przynosi owoce. Podsumowując, I Międzynarodowa Doktorancko – Studencka Konferencja Naukowa była wielkim wydarzeniem.