Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Kampusie Mundurowym w Kaliszu

4 października br. w Kampusie Mundurowym Akademii Wymiaru Sprawiedliwości odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024.

Tego dnia immatrykulowani studenci, którzy po przyjęciu do służby kandydackiej i nadaniu stopnia szeregowego SW, już jako funkcjonariusze – podjęli studia stacjonarne na kierunku penitencjarystyka w AWS.

W poczet studentów przyjęliśmy także studentów studiów stacjonarnych na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne przeznaczone dla funkcjonariuszy SW. Ten uroczysty dzień był także okazją do wręczenia dyplomów ukończenia studiów licencjackich oraz aktów nadania stopnia młodszego chorążego SW.

Uroczystość inauguracji poprowadził Rektor-Komendant dr Michał Sopiński oraz Prorektor ds. kształcenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy – ppłk dr Mariusz Kuryłowicz.

Rektor-Komendant otworzył uroczystość i powitał zgromadzonych gości oraz przedstawił dotychczasowe osiągnięcia uczelni i jej wyzwania na przyszłość. Podkreślił także znaczenie zmiany nazwy uczelni ze Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości. Zmiana nazwy to wypracowany zespołowo sukces naukowy, którego efektem jest awans Uczelni do wyższej ligi uczelni akademickich.

W swoim przemówieniu wspomniał także, że z rozwojem uczelni wiąże się także rozwój naszej infrastruktury. Już niebawem nasi studenci będą mogli korzystać z nowych budynków. W ramach rozpoczętej już inwestycji powstaną dwa analogiczne czterokondygnacyjne budynki akademików oraz dwukondygnacyjny budynek sali audytoryjnej wraz z infrastrukturą z nim związaną. Akademiki będą posiadać 132 pokoje dla 264 osób oraz 2 sale wykładowe dla 100 osób, cztery sale szkoleniowe, zaplecza dydaktyczne oraz hole apelowe. Sala audytoryjna przewidziana jest na 355.

W imieniu studentów głos zabrała szer. Jagoda Stępa – studentka I roku kierunku penitecjarystyka: „(…) to zaszczyt i przywilej stać dzisiaj przed Wami jako przedstawiciel pierwszego roku studiów. Wybraliśmy drogę, która jest trudna, wymagająca i pełna wyzwań. Ale jesteśmy tutaj, bo wiemy, że to właśnie tutaj możemy zdobyć wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie (…) Wierzymy, że czas studiów będzie służył nabywaniu kompetencji, a także wzmocnieniu relacji koleżeńskich, które są niezbędne we właściwej współpracy”.

Oprócz władz Uczelni, Senatu, kadry akademickiej oraz studentów pierwszego roku swoją obecnością zaszczycili nas: w imieniu Pani Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg – Pani Hanna Nawrot, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej – płk. Piotr Sękowski, Przewodniczący Rady Miasta Kalisza –Tadeusz Skarżyński, w imieniu Biskupa Diecezji Kaliskiej Damiana Bryla Proboszcz Parafii Katedralnej św. Mikołaja w Kaliszu – Ksiądz Prałat Adam Modliński, Dyrektor Zarządu 14 szkolenia – kpt. SOP dr Tomasz Goryca, Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim – insp. Piotr Wilkowski, Komendant Placówki Straży Granicznej w Kaliszu – ppłk Robert Kaczmarek, Pierwszy Zastępca Komendanta Policji w Kaliszu – mł. insp. Tadeusz Królikowski, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu – st. kpt. Damian Knop, Zastępca Dyrektora Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim – kpt. Sylwia Strzelec, Komendant Straży Miejskiej w Kaliszu – Mateusz Suliga, w imieniu Pani Ewy Jedlikowskiej Dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie – Kamil Piotrowski, Dyrektor V LO im. Jana III Sobieskiego – Pani Beata Szulc, Wicedyrektor II LO im. Tadeusza Kościuszki – Pani Piotr Czarczyński

Zwieńczeniem inauguracji był wykład Generała SW w st. spocz. dr. Jacka Pomiankiewicza pt. Więziennictwa Polski II Rzeczypospolitej – system, postacie, tradycje.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór “Kopernik” z III LO w Kaliszu, którego dyrygentem jest Pani Maria Szczap.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024 w Kaliszu.