9 grudnia 2022 roku w Kampusie Mundurowym Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca innowacyjne badania naukowe realizowane w formie eksperymentu w schronie przeciwlotniczym, zlokalizowanym na terenie Kampusu Mundurowego SWWS. Do udziału w eksperymencie zgłosiło się 60 ochotników – głównie studentów i wykładowców Uczelni. Pozyskany materiał badawczy, będzie poddany wnikliwej analizie naukowej.
Nad przebiegiem eksperymentu czuwa zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Tomasza Kośmidera – szefa zespołu ds. bezpieczeństwa i logistyki oraz dr. hab. Macieja Tanasia – szefa zespołu odpowiadającego za badania psychologiczno-społeczne.
Podczas konferencji Rektor-Komendant dr Marcin Strzelec powiedział o konieczności przygotowania młodych ludzi do wykonywania zadań na rzecz bezpieczeństwa Państwa, których nieodzownym elementem w kontekście tegorocznych wydarzeń są kwestie ewakuacji i pobytu w obiektach schronienia. „Eksperyment ma za zadanie pokazanie funkcjonowania ludzi w schronie w warunkach jak najbliżej odzwierciedlających rzeczywistość – dodał Rektor Komendant.
Prorektor ds. rozwoju SWWS dr Michał Sopiński wspomniał o aspektach prawnych i pracach legislacyjnych dotyczących bezpieczeństwa i obronności kraju. Wyraził nadzieję, że eksperyment wpłynie na rozszerzenie świadomości społecznej w tym zakresie i rozpocznie debatę nad poziomem przygotowania ludności cywilnej do działań obronnych.
Profesor Tomasz Kośmider wskazał na znaczenie kwestii „wykreowania właściwego wymiaru bezpieczeństwa personalnego i strukturalnego w wymiarze militarnym i pozamilitarnym, które mają przeciwdziałać zagrożeniom i tworzyć parasol ochronny. Ten eksperyment ma na celu sprawdzenie wymiaru bezpieczeństwa strukturalnego na poziomie funkcjonalności schronu i poziomu personalnego w kontekście budowania kompetencji ochronnych obywateli”.
O godzinie 12.00 grupa ochotników udała się do schronu, gdzie zostali odcięci od świata zewnętrznego przez 12 godzin. W dyspozycji uczestników eksperymentu pozostawały wyłącznie niezbędne do przetrwania środki, stanowiące wyposażenie schronu. W takich warunkach musieli samodzielnie sobie poradzić, począwszy od zapoznania z obiektem, wyposażeniem, zaopatrzeniem , skończywszy na podziale zadań pomiędzy poszczególne osoby.