Konferencja naukowa w Iwano-Frankiwsku

W dniach od 3 do 7 sierpnia 2022 roku Rektor-Komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości gen. dr Marcin Strzelec wraz z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości dr Marcinem Romanowskim oraz funkcjonariuszami, kadrą akademicką, której przedstawicielem był dr hab. Maciej Tanaś, pełnomocnik ds. nauki SWWS i studentami SWWS złożyli wizytę w Przykarpackim Uniwersytecie im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku. Delegację z Polski przyjęli Rektor Uniwersytetu prof. Igor Tsependa, wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Pani Olena Wysocka oraz Deputowany Rady Najwyższej, Przewodniczący Podkomitetu ds. działalności organów sprawiedliwości, organów wykonania kar i probacji Komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. prawnej polityki Pan Igor Fris, a także pracownicy naukowi Instytutu Prawa Przykarpackiego Uniwersytetu.

Celem wizyty był udział w Konferencji naukowej „Polityka w zakresie zwalczania przestępczości: kontekst ukraińsko-polski”, w trakcie której ukraińscy profesorowie omawiali tematy takie jak: polityka przestępczości, obecny stan Państwowej Służby Kryminalno-Wykonawczej Ukrainy, funkcjonowanie polityki prawa karnego oraz obecna sytuacja polityczno-gospodarcza Ukrainy i jej powiązania z konfliktem zbrojnym.

Rektor-Komendant wyraził chęć dalszej współpracy pomiędzy Uczelniami, bazującej na wymianie doświadczeń naukowo-dydaktycznych, wymianie kadry akademickiej oraz studentów.

– „Nasza współpraca powinna być bezpośrednia oraz praktyczna i równocześnie rodzinna, aby Polska i Ukraina mogły się wspólnie rozwijać i zacieśniać kontakt” – powiedział.

Poza konferencją, delegacja odwiedziła bazę badawczo-dydaktyczną Uniwersytetu i Ministerstwa Ukrainy, na którą składają się między innymi: Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne „Biały Słoń”, znajdujące się na szczycie góry Pop Iwan oraz naukowo-badawcze ekspercko-kryminologiczne Centrum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Studenci SWWS mieli okazję zaprzyjaźnić się ze studentami z Uniwersytetu podczas wspólnych warsztatów oraz czasu wolnego. Obie strony wyraziły chęć dalszej współpracy i zorganizowania wymiany studenckiej.

Dodatkowo uczelnia przekazała na Uniwersytet dary materialne dla  uciekinierów ze wschodnich terenów Ukrainy: środki higieniczne, kosmetyczne, artykuły spożywcze z długą data przydatności oraz artykuły dla dzieci.

Mimo działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy delegacja bezpiecznie dojechała na miejsce, wzięła udział w konferencji i powróciła do kraju, nawiązując relacje pozwalające na zbudowanie międzynarodowej współpracy w zakresie działalności naukowej obu uczelni.