Kształcenie

Ochrona dziecka i rodziny przed przemocą

Podstawowe założenia

Nazwa i kod zawodu (wg klasyfikacji zawodów i specjalności)
Specjalista do spraw ochrony dziecka i rodziny przed przemocą, kod zawodu: 263511 Usytuowanie zawodu w klasyfikacji:

Międzynarodowy Standard Klasyfikacji Zawodów (ISCO-08), 2635 Social work and counselling professionals.

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2007: Sekcja Q – Opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Synteza zawodu:
Specjalista do spraw ochrony dziecka i rodziny przed przemocą, to osoba legitymująca się wysokimi kwalifikacjami i kompetencjami, gotowa do samodzielnego planowania pracy oraz wprowadzania nowatorskich oddziaływań wobec dzieci i ich rodzin. Jego działania mają na celu ochronę przed przemocą/profesjonalną i skuteczną pomoc pokrzywdzonym dzieciom i ich rodzinom. W tym celu współpracuje z innymi pracownikami medycznymi, pomocy społecznej, pracownikami ośrodków wsparcia, rehabilitacji społecznej i zawodowej. To specjalista wyposażony w kompetencje, które pomogą zapewnić pomoc dziecku pokrzywdzonemu i jego rodzinie w uzyskaniu wsparcia we wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania aspektach, w tym w przygotowania dziecka do uczestniczenia w przesłuchaniu.

Miejsce zatrudnienia:
jako dodatkowe kwalifikacje dla nauczycieli specjalistów zatrudnionych w placówkach oświatowych (pedagogów, psychologów, terapeutów) na co dzień pracujących z dziećmi i ich rodzinami,
w środowiskowych placówkach służby zdrowia (np. poradnie zdrowia psychicznego, oddziały dzienne, zespoły leczenia środowiskowego),
placówkach organizowanych przez opiekę̨ społeczną czy organizacje pozarządowe (np. środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej czy usługi opiekuńcze).
wszędzie tam, gdzie przebywają̨ dzieci doświadczone przemocą (min. w szpitalach, schroniskach, domach pomocy społecznej, świetlicach środowiskowych, zakładach opiekuńczych).
jako dodatkowe kwalifikacje dla kuratorów społecznych, kuratorów zawodowych i biegłych sądowych.

Podstawa prawna:
 Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
 Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2017 r. poz. 986, z późn. zm.).
 Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265, z późn. zm.).
 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632).
 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie charakterystyk drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji typowych dla kwalifikacji o charakterze zawodowym – poziomy 1–8 (Dz. U. poz. 537).
 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 kwietnia 2014 r. w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych (Dz. U. poz. 497).
 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2018 r. poz. 227).

Studia Podyplomowe w SWWS
Kierunek studiów: „Ochrona dziecka i rodziny przed przemocą”
Czas trwania studiów: 3 semestry zajęć dydaktycznych w formie: 20 h wykładów, 135 godzin warsztatów, 120 h szkoleń treningowych.

Opłata za studia wynosi 4.950 zł.

Na wniosek zainteresowanego Rektor-Komendant może wyrazić zgodę na rozłożenie na raty opłat pobieranych przez Uczelnię za kształcenie na studiach podyplomowych, jednak nie więcej niż na 2 raty w semestrze

limit na poziomie 30 miejsc.