VII Międzynarodowych Manewrów Ratowniczo Taktycznych „Tactical Prison Rescue 2022” zostały zorganizowane przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości, z udziałem jednostek specjalnych podległych Ministerstwu Sprawiedliwości, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwu Obrony Narodowej. Jako przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości obecni byli wiceminister dr Marcin Romanowski oraz dr Michał Sopiński.
W ramach „Tactical Prison Rescue 2022” miały miejsce nie tylko manewry, ale również inne wydarzenia − pokaz jednostek specjalnych, sesja dotycząca ochrony danych osobowych w sieci oraz roli Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas Dnia Edukacji dla bezpieczeństwa (25 maja), Odbyła się także Międzynarodowa konferencja naukowa pt.: Wyzwania i zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa publicznego (24 maja), warsztaty szkoleniowe (23-24 maja). Całość wydarzeń miała miejsce w Kaliszu na terenie Kampusu mundurowego SWWS oraz okolicach. Wydarzenie trwało pięć dni – od 23 maja do 27 maja bieżącego roku. Organizatorzy od początku zaznaczali wyjątkową rolę manewrów. Tak na przykład ujął tę kwestię gen. dr Marcin Strzelec, Komendant-Rektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości:
– To bardzo ważne wydarzenie w życiu naszej uczelni, w którym możemy zaprosić do nas przedstawicieli różnych służb, różnych formacji, także instytucje odpowiedzialne za kwestie bezpieczeństwa fizycznego i zdrowotnego. Te dwa aspekty są bardzo ważne w manewrach, czyli z jednej strony kwestie działań specjalnych a z drugiej ratownictwa, dbanie o zdrowie obywateli. Cieszę się, że takie ćwiczenia możemy realizować. To bardzo ważne żebyśmy w kontekście tego trudnego czasu na świecie, przeglądali nasze zasoby, aktualizowali procedury, dbali o to by służby mogły sprawnie i jednolicie ze sobą współpracować.
Wagę wydarzenia dostrzegło także Ministerstwo Sprawiedliwości:
– Tegoroczny “Tactical” jest szczególny. Zagrożenia, z którymi mamy do czynienia za wschodnią granicą, bardzo wyraźnie pokazują, jak ważne jest bezpieczeństwo narodowe i podejście do tego zagadnienia w sposób kompleksowy, od strony teorii, praktyki i edukacji – stwierdził Podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości, dr Marcin Romanowski.
W panelu dyskusyjnym brał również udział dr Michał Sopiński – Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Przewodniczący Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Poradnictwa Obywatelskiego i Edukacji Prawnej. W wywiadzie dla czasopisma „Życie Kalisza” zwrócił on uwagę na aspekt edukacyjny wydarzenia:
– W szkołach przekazywana jest wiedza czysto podręcznikowa. Zdecydowanie brakuje praktyki. A przecież najlepszym nauczycielem będzie praktyk, oczywiście dysponujący dużym zasobem wiedzy zweryfikowanej w praktyce. Dlatego „Dzień Edukacji dla Bezpieczeństwa” jest pomysłem skierowanym do młodzieży, by mogli poznawać jak rozwiązywanie pewnych sytuacji związanych z bezpieczeństwem wygląda w praktyce, a nie poprzestawali na książkowym opisie. Chcemy zaoferować coś więcej niż proponuje zwykła edukacja.
Uczestnikami manewrów byli funkcjonariusze wchodzący w skład etatowej Grupy Interwencyjnej, reprezentujące Okręgowe Inspektoraty Służby Więziennej oraz zespoły zaproszone z innych formacji mundurowych – Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, Zespołu Interwencji Specjalnych Straży Granicznej, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Centralne Biura Śledcze Policji, Akademia Wojsk Lądowych, Służba Ochrony Państwa, Bataliony Powietrznodesantowe, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej, Jednostka Wojskowa AGAT i jednostki zaproszone z zagranicy – czeska służba więzienna (Vězeňská Služba ČR) z Pardubic. Funkcjonariusz w liczbie ponad 120 członków służb pochodzili z 30 grup specjalnych.
Takie ćwiczenia są szczególnie ważne w kontekście niedawnego kryzysu migracyjnego oraz inwazji Rosji na Ukrainę. Celem manewrów było przetestowanie i polepszenie koordynacji służb mundurowych oraz ratownictwo przedmedyczne i medyczne pola walki. Hasło wydarzenia brzmiało: „przygotowujemy najlepszych na najgorsze”. Tak opisał ten problem płk dr Leszek Kołtun, Prorektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości:
– Funkcjonariusz wtedy wychodzi na zdarzenie bezpośrednio i nie wie co go tam czeka. To tak samo jak w życiu. Funkcjonariusz jedzie na akcję i nie wie co tam zastanie.
Ideę cykliczności wydarzenia poparł nie tylko prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski, ale również wspomniany wcześniej dr Michał Sopiński, który ujął to następująco:
– Mam nadzieję, że kolejne cyklicznie organizowane spotkania będą miały o wiele szerszy zasięg. Kalisz, konkretnie SWWS ze swoim Kampusem Mundurowym stanie się centrum edukacji nie tylko studentów a też uczniów szkół średnich, w którym uzupełnią swoją wiedzę teoretyczną o doświadczenia praktyczne.
Za organizację i przebieg wydarzenia był płk dr Leszek Kołtun, prorektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.
Organizatorom udało się uzyskać wsparcie instytucjonalne Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych, 6. Brygady Powietrznodesantowej, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu czy Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej we Wrocławiu.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło TVP INFO.Więcej szczegółów na temat tegorocznej edycji „Tactical Prison Rescue” można znaleźć pod adresem: http://www.tacticalprisonrescue.pl/