O projekcie
Projekt pn. „Pilotaż programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie” w pełni realizuje założenia Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości z uwagi na ujęty obszar tematyczny.
Jego głównym celem jest zmniejszenie powrotności do przestępstw oraz poprawa sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem. Projekt kładzie nacisk na wsparcie i rozwój systemu pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz skuteczną readaptację skazanych a narzędziem, które będzie wspierało ten cel jest pilotażowy program wdrażający ideę sprawiedliwości naprawczej oraz mediacja na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie.
Problemy związane z izolacją więzienną to m.in. konflikty i akty agresji, przemoc, brak kompetencji społecznych, niska skuteczność oddziaływań resocjalizacyjnych i powroty do przestępczości, brak środków na wdrażanie nowych metod resocjalizacji, niewystarczające stosowanie mediacji w warunkach więziennych, niewystarczający poziom wiedzy i świadomości wśród różnych grup, deficyt współpracy międzyinstytucjonalnej w zakresie rozwoju idei sprawiedliwości naprawczej, itp. Odpowiedzią na te problemy staje się pilotażowy program wdrażający ideę sprawiedliwości naprawczej i mediacji karnej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie.
Kompetencje mediacyjne w tym zakresie pomagają rozwiązywać konflikty.
Pilotaż programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej w pierwszej kolejności zostanie wprowadzony w zakłady karnych i aresztach śledczych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie. Projekt pilotażowy będzie wdrażany przede wszystkim na obszarze działania Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, przy czym zadanie polegające na przygotowaniu, przez SWWS wspólnie z KUL, organizacji i realizacji cyklu dwusemestralnych studiów podyplomowych w obszarze sprawiedliwości naprawczej i mediacji dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej oraz służby kuratorskiej będzie realizowane w Lublinie oraz w Warszawie. W efekcie, ewaluacja programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej w okręgu lubelskim, przeprowadzenie badań, sprawdzenie efektywności programu i przedstawienie go w raporcie końcowym pozwolą na wprowadzenie ewentualnych korekt, co do sposobu bądź treści zmian na przyszłość. Zaś wypracowane wnioski, konkluzje i rekomendacje pozwolą zwiększyć efekty wdrożenia programu już na terytorium całego kraju; a przy tym pozwolą zminimalizować ryzyko niepowodzenia w kolejnym przedsięwzięciu projektowym, stanowiącym rozszerzenie terytorialne niniejszego projektu pilotażowego.
Więcej na temat projektu…
Praktyczny wymiar działań
Realizowany obecnie we wszystkich jednostkach organizacyjnych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie projekt pn. „Pilotaż programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie”, został przygotowany przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Finansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Czas trwania projektu zaplanowany został na okres 2 lat – od czerwca 2020r do czerwca 2022r. Ma on na celu zapobieganie powrotności do przestępstw oraz poprawę sytuacji osób pokrzywdzonych. Zakłada szereg działań, które wprowadzane są obecnie do praktyki penitencjarnej w aresztach śledczych i zakładach karnych na Lubelszczyźnie. Służą one rozpowszechnieniu idei mediacji oraz wykorzystania jej jako formy sprawiedliwości naprawczej. W każdej jednostce penitencjarnej funkcjonują obecnie pokoje mediacji, w których 4 razy w miesiącu pełnią dyżuru mediatorzy z Centrum Mediacji i Arbitrażu w Lublinie. Osadzeni w każdej z jednostek mogą zgłaszać się na dyżur mediatora. Mamy już pierwsze efekty podejmowanych działań w postaci zrealizowanych mediacji.
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Lublinie
O tym, jak przebiegało dotychczas wdrażanie projektu, jak rozwiązywane były pojawiające się problemy, jak ważne są informacje zwrotne od osób realizujących projekt pilotażowy dla jego kształtu, dyskutowali funkcjonariusze podczas spotkania roboczego w dniu 12 maja 2021 r. zorganizowanego przez specjalistę Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie, kpt. Renatę Widz. Uczestnicy mieli możliwość podzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi dotychczasowej współpracy, zgłosić uwagi do proponowanych obecnie rozwiązań.
Więcej…
Zakład Karny we Włodawie
Zakład Karny we Włodawie bierze udział w programie pilotażowym wdrażającym ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie. W ramach spotkań z mediatorem osadzeni mają możliwość poznania zasad przeprowadzania oraz korzyści jakie daje mediacja. Ich udział w projekcie jest bezpłatny.
Więcej…
Opracowanie: Zespół ds. public relations SWWS