Międzynarodowa konferencja „Aksjologia Systemu Prawa: perspektywy”

W dniach 26-27 czerwca 2023 r. w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości odbyła się Międzynarodowa konferencja naukowa „Aksjologia Systemu Prawa: perspektywy”.

Wydarzenie było próbą pochylenia się nad obecnością norm prawnonaturalnych w różnych dogmatykach prawniczych. Wystąpienia prelegentów były wynikiem długotrwałych analiz w podejmowanych przez nich tematach badawczych. Konferencję otworzył Rektor-Komendant SWWS – dr Michał Sopiński, który zwrócił uwagę na potrzebę pogłębiania dyskursu prawniczego. Zaznaczył również niebagatelne znaczenie prawa naturalnego w sprawiedliwych i stabilnych porządkach prawnych. Aksjologia systemu prawa stanowi fundament dobrych rządów, czyniących zadość sprawiedliwości. Jest to ważne, ponieważ tylko taki system oddaje obywatelom to, co im się należy.

Panele były podzielone na poszczególne gałęzie prawnicze – m.in. perspektywę cywilistyczną, karnoprawną, administracyjną, praw człowieka, filozoficzną. Aksjologia systemu prawa to temat aktualny, choć wymagający, ponieważ nierzadko angażuje interdyscyplinarne spojrzenie na prawo. Paneliści w swoich konkluzjach doszli do przekonania, że fundamentem wartości w prawie jest godność człowieka, co sprawia, że podłoże aksjologiczne jest uniwersalne i ważne w każdych warunkach społecznych, geopolitycznych i filozoficznych.

W wydarzeniu wzięli udział także goście zza granicy:
prof. Rosemarie Monge (University of St. Thomas)
dr. Thomas D. Howes (Princeton University)
mgr Jan Tomastik (Masaryk University)
Dr Juan Tello Mendoza (University of Barcelona)