Międzynarodowa Konferencja Naukowa „System transdermalnego monitorowania stężenia alkoholu w perspektywie penitencjarno-probacyjnej” – refleksje pokonferencyjne

W dniu 25 października 2022 r. w siedzibie SWWS przy ul. Belwederskiej 44c odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa System transdermalnego monitorowania stężenia alkoholu w perspektywie penitencjarno-probacyjnej zrealizowana w ramach projektu badawczego SWWS pn. „Pilotaż programu wdrażającego system transdermalnego monitorowania stężenia alkoholu (TMSA) u skazanych, którym udzielono czasowego zezwolenia na opuszczenie jednostki penitencjarnej w związku z podejmowanym zatrudnieniem zewnętrznym w systemie bez konwojenta lub udzieloną przepustką”, który jest finansowany z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości.

Uczestników jak i zaproszonych gości przywitała Dyrektor Instytutu Społecznych Podstaw Penitencjarystyki i Kierownik projektu TMSA Pani dr hab. prof. SWWS Beata Maria Nowak. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Centralnego Zarządu Służby Więziennej z zastępcą Dyrektora Generalnego SW Panem płk Krzysztofem Stefanowskim na czele, kuratorzy sądowi, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Warszawskiego, Opolskiego i Łódzkiego, a także przedstawiciele z jednostek penitencjarnych, którzy łączyli się online.
Obrady plenarne rozpoczęły się wystąpieniem Pana Johna Hennessey, Dyrektora Operacyjnego firmy SCRAM Systems, który przedstawił funkcjonowanie transdermalnego monitoringu stężenia alkoholu w Stanach Zjednoczonych, a także kierunki rozwoju omawianej technologii. W następnym wystąpieniu Panowie Amit Sethi i Joe Weston przedstawiciele firmy SCRAM w Europie przybliżyli historię rozwoju technologii TMSA w kontekście jej ograniczeń i możliwości zastosowania w różnych sektorach społecznych. Ostatnia prezentacja w pierwszej części Konferencji została przedstawiona przez Pana Dana Altvatera, który omówił specyfikę funkcjonowania technologii TMSA w Australii i Nowej Zelandii. Po wygłoszonych referatach była również możliwość zadawania pytań podczas dyskusji prowadzonej przez mgr Maję Zawadzką – Sekretarza i konferansjera Konferencji.

Druga część Konferencji oscylowała wokół rozwiązań TMSA funkcjonujących w Wielkiej Brytanii. Pani Profesor Anthea Hucklesby z University of Birmingham w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na funkcjonowanie elektronicznego monitoringu w brytyjskim wymiarze sprawiedliwości, akcentując aspekty etyczne w stosowaniu technologii na rzecz korekcji osób skazanych. W kolejnym wystąpieniu Pani Robyn Malan de Merindol z Departamentu Monitoringu Elektronicznego brytyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości przybliżyła aplikacyjność transdermalnego monitoringu stężenia alkoholu w sektorze probacyjnym Anglii i Walii. Wieńczącym tę część Konferencji było wystąpienie Pani dr Laury Bainbridge z Uniwersytetu w Leeds, w którym badaczka podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat ewaluacji stosowania technologii TMSA w Anglii i Walii oraz ich znaczeniem dla programowania oddziaływań zmianotwórczych wobec osób skazanych. Doświadczenia brytyjskie były przyczynkiem do dyskusji na temat skuteczności omawianej technologii w zakresie przestrzegania zasad przez osoby poddane okresowi próby.
Po przerwie obiadowej, praktyką wdrożeniową i aplikacyjną technologii monitorowania przyskórnego stężania alkoholu w Niderlandach podzieliła się Pani Anne Hoeksema z Departamentu Probacji, w którym jest odpowiedzialna za projekt Alcoholmeter (SVG). Prelegentka przybliżyła obszary wykorzystywania technologii TMSA w sektorze probacyjnym, wskazując na legislacyjne aspekty funkcjonowania programu. Doświadczenia polskie w zakresie przeprowadzenia badań pilotażowych dotyczących zastosowania technologii TMSA w sektorze penitencjarnym wobec skazanych, przedstawiła dr hab. prof. SWWS Beata Maria Nowak, akcentując wymiary projektu jako dostarczającego danych naukowych do propozycji ewentualnego wdrożenia omawianej technologii.

Ostatnia część konferencji odbyła się w formule panelu dyskusyjnego nt. Możliwości i ograniczeń w adaptacji i implementacji systemu transdermalnego monitorowania stężenia alkoholu (TMSA) do polskich uwarunkowań prawno-społecznych, moderowanego przez dr Sławomira Grzesiaka. Wśród panelistów byli: dr hab. prof. UW Tomasz Przesławski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. prof. SWWS Beata Maria Nowak, Amit Sethi, płk Andrzej Tesarewicz – Dyrektor OISW w Opolu oraz Edward Szeliga – Prezes Fundacji POMOST z Zabrza. Dyskutanci w swych rozważaniach podnosili kwestie zamian prawnych, koniecznych do efektywnego wdrożenia technologii TMSA jak i możliwych obszarów zastosowania jej w innych sektorach społecznych. Wśród uczestników wybrzmiało wspólne przekonanie o potrzebie poszukiwania alternatywnych środków i rozwiązań wspomagających procesy resocjalizacji, readaptacji i reintegracji społecznej skazanych, szczególnie w perspektywie dobrych praktyk przedstawianych przez prelegentów z innych państw, gdzie omawiana technologia wydaje się być rozsądną propozycją w tym zakresie.

Organizatorzy Konferencji serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom Konferencji, będącym zarówno stacjonarnie jak i online, za udział w wydarzeniu. W szczególności dziękujemy prelegentom, panelistom oraz osobom biorącym udział w dyskusji. Zapraszamy również na stronę internetową projektu TMSA: https://www.swws-tmsa.pl/pl/, gdzie wkrótce pojawi się videorelacja z Konferencji oraz galeria zdjęć.