Międzynarodowa współpraca w ramach European Penitentiary Training Academies Network (EPTA)

W dniach 18 -20  czerwca br., w  National Correctional Officers Training School w Rumunii, odbyła się XII międzynarodowa  konferencja European Penitentiary Training Academies Network (EPTA), której tematami wiodącymi były: zarządzanie oświatą oraz nowe wyzwania szkoleniowe kadr więziennictwa. Omawiane podczas konferencji zagadnienia dotyczyły m.in. problematyki motywacji do pracy oraz doskonalenia zawodowego personelu więziennego. Powyższe czynniki pozwalają aktywizować  pracownika i sprawiać, że pragnie on przez dłuższy czas zaspokajać swoje indywidualne potrzeby poprzez realizację zadań organizacyjnych, związanych z wykonywaną przez niego pracą.

Od kilkunastu lat przedstawiciele wielu więziennych instytucji szkoleniowych, bazując na nawiązanym wielostronnym porozumieniu realizują wspólne przedsięwzięcia edukacyjne i badawcze, wymieniają się wiedzą i doświadczeniami metodycznymi. Polską Służbę Więzienną w EPTA, od 2012 r. reprezentował Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. W tegorocznym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele akademii, szkół, instytutów i ośrodków szkolenia służb penitencjarnych z państw i regionów Europy, które tworzą sieć współpracy. Wśród nich znaleźli się delegaci  m.in. z: Austrii, Francji, Belgii, Polski, Szwecji, Mołdawii, Ukrainy, Turcji, Armenii, Irlandii, Czech, Rumunii, Estonii oraz Katalonii. Wyższą Szkołą Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie podczas tegorocznej edycji EPTY reprezentował Rektor – Komendant ppłk dr Marcin Strzelec oraz Dominika Gałek.

Spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń z przedstawicielami poszczególnych państw członkowskich, podjęcia wspólnych działań w zakresie omawianej problematyki oraz wypracowania najlepszych rozwiązań praktycznych. Spotkania w ramach EPTA odbywają się raz w roku, pozwalają na wymianę doświadczeń i dyskusję służącą rozwiązywaniu problemów w dziedzinie szkolenia zawodowego europejskich służb penitencjarnych.

Opracował: Konrad Wierzbicki.