Modernizacja systemu szkolenia kadry SW w partnerstwie z polską i norweską służbą penitencjarną

Z początkiem listopada br. Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie przystąpiła do realizacji projektu pn. ,,Pilotażowe kompleksy penitencjarne” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 w ramach Programu Operacyjnego „Sprawiedliwość”, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Centralnym Zarządem Służby Więziennej, Dyrektoriatem Norweskiej Służby Więziennej (KDI) oraz Wyższą Szkołą Więziennictwa i Służby Kuratorskiej w Lillestrøm (KRUS)

Zakres zadań w projekcie został określony w wyniku współpracy z Partnerami Projektu i zakłada wdrożenie trzech uzupełniających się modułów pozwalających na osiągnięcie zakładanych rezultatów.  Głównym celem przedsięwzięcia będzie realizacja innowacyjnych działań zmierzających do poprawy systemu penitencjarnego w Polsce pozwalającego na zmniejszenie poziomu recydywy.

„Modernizacja systemu szkolenia kadry Służby Więziennej”

WSKiP jest realizatorem Modułu nr II pn. „Modernizacja systemu szkolenia kadry Służby Więziennej”, który zakłada obniżenie wskaźnika powrotności osadzonych do przestępczości (rozumianego jako zjawiska recydywy ,,sensu largo”), poprzez podnoszenie kompetencji kadry więziennictwa w ramach zmodernizowanego systemu kształcenia i doskonalenia wspierającego proces resocjalizacji i readaptacji osadzonych. Podstawowym celem działania jest określenie nowoczesnego modelu funkcjonariusza/pracownika Służby Więziennej. Uwzględniając potrzebę usprawnienia systemu szkolenia i doskonalenia mającego istotny wpływ na poziom przygotowania kadry więziennictwa oraz jej motywacji do pracy, zakłada się opracowanie systemu kształcenia opartego na badaniu kompetencji kadry oraz zdefiniowaniu luk kompetencyjnych.

Działania projektowe będą zaplanowane w taki sposób, aby personel posiadał odpowiednie kompetencje już podczas otwierania nowych pilotażowych kompleksów penitencjarnych

Proponowanym w ramach projektu rozwiązaniem problemu będzie modernizacja systemu kształcenia nowych i doskonalenia obecnych kadr Służby Więziennej, która pozwoli na wprowadzenie nowej koncepcji uwzględniającej nowoczesne standardy i formuły funkcjonowania systemu penitencjarnego w Polsce.

Zapoczątkowany w ramach przedsięwzięcia proces podwyższania kompetencji kadry więziennictwa pozwoli na szersze spojrzenie na zjawisko towarzyszące patologii przestępczości, w tym skutków odosobnienia i ,,prizonizacji” skazanych.

Opracowanie: Zespół ds. public relations WSKiP