Aktualności

Nominacja generalska dla płk. dr. Marcina Strzelca, Rektora-Komendanta WSKiP

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na wniosek Ministra Sprawiedliwości   nadał stopień generała Służby Więziennej płk. dr. Marcinowi Strzelcowi, Rektorowi-Komendantowi Wyższej Szkoły Kryminologii  i Penitencjarystyki w Warszawie. Stopień generała Służby Więziennej otrzymał również płk Andrzej Leńczuk, Z-ca Dyrektora Generalnego SW. Uroczystość odbyła się 11 lutego br. w Pałacu Prezydenckim.

W uroczystości udział wzięli: Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro wraz z zastępcami –  dr. Marcinem Romanowskim i Michałem Wosiem, Szef BBN Paweł Soloch, Dyrektor Generalny SW, gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego CZSW, gen. Paweł Nasiłowski, Z-ca Dyrektora Generalnego SW, płk Krzysztof Stefanowski oraz mjr Piotr Sękowski, Kanclerz WSKiP.

Podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powiedział:

Dziękuję, Panie Ministrze, za te wnioski nominacyjne i dziękuję za wsparcie wszystkich tych działań i decyzje o tym, że będą prowadzone, które panowie generałowie przez ostatnie lata w Służbie Więziennej prowadzili. Zadania niezwykle ważne.

Panom generałom z całego serca dziękuję za całą dotychczasową służbę. Choć bardzo mocno chcę podkreślić to, co powiedziałem dzisiaj w tej sali przed paroma godzinami do państwa profesorów, którym wręczałem nominacje profesorskie: to nie jest żadne podsumowanie dotychczasowej służby. To jest osiągnięcie pewnego na niej etapu, a przede wszystkim proszę to traktować jako wyzwanie. Nowe wyzwanie, które stoi przed Panami.

Ale bardzo dziękuję za dotychczasową służbę, za wszystkie te lata – u Pana generała Andrzeja Leńczuka ponad 25 lat służby – bo to były lata dobrze przepracowane dla Rzeczypospolitej. Z całego serca dziękuję.

Pan generał Andrzej Leńczuk, można powiedzieć, przez kolejne szczeble Służby Więziennej, spokojna, cały czas rosnąca kariera przez kolejne stopnie, aż do stopnia zastępcy dyrektora generalnego Służby Więziennej, ale przede wszystkim niezwykle poważne zadania, które Pan przez te lata realizował, i które przez te lata Pan zrealizował. Bo kiedy dzisiaj patrzymy na Służbę Więzienną, patrzymy na stan polskiego więziennictwa, to można śmiało powiedzieć, że jego sprawy są dobrze prowadzone. A Pan generał akurat w ramach swoich obowiązków odpowiada za te z punktu widzenia obywatela najważniejsze, czyli za bezpieczeństwo i ochronę zakładów karnych i za bezpieczeństwo w zakładach karnych oraz za ten odcinek niezwykle ważny, czyli za działania penitencjarne. To wielka odpowiedzialność, wielka służba wiążąca się z wieloma wyzwaniami, ale przede wszystkim z wielkimi oczekiwaniami społecznymi, które muszą być zrealizowane. Te oczekiwania społeczne są dwa: przede wszystkim to, że społeczeństwo będzie bezpieczne, czyli ci, którzy zostali osadzeni, będą dobrze strzeżeni, i w związku z tym nie wrócą samowolnie do społeczeństwa, a po drugie, że będzie bezpieczna także i służba funkcjonariuszy więziennych.


Oczywiście chodzi także i o to, aby wewnątrz samych zakładów karnych było zapewnione bezpieczeństwo – także osobom tam osadzonym. Ale przede wszystkim, absolutnie w pierwszej kolejności, zawsze będę akcentował – chodzi o bezpieczeństwo polskiego społeczeństwa, naszych współobywateli, którzy żyją praworządnie i chcą tak dalej żyć, i funkcjonariuszy, którzy w Służbie Więziennej pracują i wykonują tę niezwykle trudną pracę”.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zwracając się do gen. dr. Marcina Strzelca powiedział:

Panie Generale – mówię do Pana generała Marcina Strzelca – wykonał Pan pracę do tej pory niezwykle odpowiedzialną i niezwykle ważną. Powiedziałbym wręcz: dziejowo ważną dla Służby Więziennej. I bynajmniej nie chodzi mi o czas, kiedy był Pan wicedyrektorem generalnym Służby Więziennej, ale chodzi mi o ten czas, kiedy tworzył Pan Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki – szkołę, której teraz jest Pan rektorem i komendantem. To wielkie zadanie kształcenia Służby Więziennej, dla Służby Więziennej i w zakresie wiedzy o więziennictwie, kryminologii, kryminalistyce, o penitencjarystyce. To zadanie niezwykle istotne. Ogromnie się cieszę, Panie Ministrze, i dziękuję za tę decyzję – w 2018 roku szkoła powstała – dziękuję za decyzję o jej utworzeniu, bo ona była niezwykle istotna. To bardzo ważne, aby funkcjonariusze Służby Więziennej i jej pracownicy byli dobrze przygotowani do swoich zadań.

Bardzo serdecznie za to dziękuję, to są ogromne zasługi. Ja bym powiedział, że one mają charakter dziejowy. Tym bardziej uzasadnione jest wręczenie Panom dzisiaj tych awansów generalskich, których gratuluję także dlatego, że stawiają one Panów w absolutnie szczególnej grupie w naszym społeczeństwie – w korpusie generalicji Rzeczypospolitej.

Dziękuję za całą dotychczasową służbę. Dziękuję zwłaszcza za odpowiedzialne nadzorowanie Służby Więziennej w tym jakże niezwykle trudnym czasie pandemii koronawirusa, kiedy też ta służba dla wielu funkcjonariuszy związana jest z podwyższonym ryzykiem – i o ich bezpieczeństwo trzeba tutaj dbać w szczególności. A także i oczywiście o bezpieczeństwo epidemiczne osadzonych.

To, że żadne poważne problemy na tym tle nie wystąpiły w polskich zakładach karnych pokazuje, że ta służba była dotychczas wykonywana w sposób wzorowy.

Z całego serca Panom generałom za to dziękuję. Życzę wszelkiego powodzenia. Niestety, nie ma dzisiaj z nami najbliższych – taki mamy trudny czas. Ale bardzo proszę przekazać ode mnie w rodzinach, w domu, serdeczne gratulacje, podziękowania i najwyższe wyrazy szacunku.
Dziękuję”.
źródło: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Gen. dr Marcin Strzelec pracę w więziennictwie rozpoczął w roku 2003 r., w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, w charakterze pracownika cywilnego, następnie funkcjonariusza Służby Więziennej, od czerwca 2004 r.

W jednostce tej od 2007 r. kierował Działem Informatyki i Łączności, a następnie Zakładem Technologii Informatycznych i Edukacyjnych. W tym czasie wprowadził do systemu szkolenia w Służbie Więziennej elementy kształcenia zdalnego. Modernizował dydaktykę i organizację szkolenia zawodowego funkcjonariuszy Służby Więziennej, w szczególności doprowadził do zmiany modelu szkolenia zawodowego kadry — jedynej gruntownej zmiany przeprowadzonej od lat 70-tych XX w polskim więziennictwie. Jednocześnie przewodniczył pracom Zespołu Metodyczno-Doradczego, do którego zadań należało wspomaganie i doradzanie wykładowcom w zakresie metodyki prowadzenia zajęć oraz inicjowania i opiniowania przedsięwzięć związanych z udoskonalaniem procesu kształcenia. Inicjował tworzenie i wprowadzał systemy informatyczne, usprawniające edukację m.in. ogólnopolski System Obsługi Szkolenia „Słuchacz”.

Od 2015 r. pełnił obowiązki zastępcy komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. W tym czasie koordynował liczne działania modernizujące funkcjonowanie modelu kształcenia w systemie Służby Więziennej oraz realizację międzynarodowych projektów edukacyjnych i naukowych, a jego pracę zauważono i doceniono m. in. w norweskiej służbie więziennej. Odpowiadał za reprezentowanie polskiej Służby Więziennej w ramach prac stowarzyszeń (m.in. EPTA — European Penitentiary Training Academies) oraz koordynował projekty finansowane ze źródeł Norweskiego Mechanizmu Finansowego i programu Erasmus. W ramach aktywności naukowej zorganizował w 2012 roku w COSSW w Kaliszu konferencję poświęconą zagadnieniu „Nowych technologii w edukacji służb mundurowych”, w której uczestniczyło szerokie grono przedstawicieli wszystkich rodzajów służb. Wydarzenie skutkowało powołaniem i utworzeniem Forum Edukacyjnego Służb Mundurowych, zrzeszającego uczelnie i ośrodki szkolenia polskich służb mundurowych wokół tematu organizacji i metodyki kształcenia.

W latach 2016-2017 był oddelegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości i realizował zadania m.in. jako członek zespołu ds. reformy Służby Więziennej powołanego przez Ministra Sprawiedliwości.

W latach 2017-2018 objął jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Służbie Więziennej, zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, gdzie nadzorował m.in. więzienny system opieki zdrowotnej i projekty informatyzacji Służby Więziennej, a także był pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości ds. opracowania rozwiązań organizacyjnych i koncepcji dalszego funkcjonowania Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w gmachu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Ponadto od 2017 r. uczestniczył w pracach kolejnego zespołu i został wiceprzewodniczącym zespołu ds. systemu naboru i kształcenia w Służbie Więziennej powołanego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. decyzją Ministra Sprawiedliwości, dr Marcin Strzelec został powołany na stanowisko Rektora-Komendanta Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

Gen. dr Marcin Strzelec jest doktorem nauk społecznych w zakresie pedagogiki, a także  absolwentem podyplomowego Studium Doskonalenia Menedżerów Oświaty w Kaliszu. Ukończył prestiżowy, roczny kurs realizowany przez Krajową Szkolę Administracji Publicznej we współpracy z IESE w Barcelonie. Jest absolwentem studiów podyplomowych Master of Business Administration (MBA), a także studiów podyplomowych o profilu Zarządzanie Bezpieczeństwem organizowanych przez Collegium Humanum — Szkołę Główną Menedżerską w Warszawie. Ponadto ukończył liczne kursy i szkolenia związane z tematyką kształcenia dorosłych oraz bezpieczeństwa.

Gen. dr Marcin Strzelec w roku 2021 objął przewodnictwo European Penitentiary Training Academies Network (EPTA).

Opracowanie: Zespół ds. public relations WSKiP
Zdjęcia: KPRP

Pozostałe aktualności

Masz pytania?

Napisz do nas. Na każdą kwestię postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Siedziba główna
ul. Wiśniowa 50
02-520 Warszawa

NIP: 5213842228
Regon: 381510697

Sekretariat:
Telefon: +48 22 602 44 14
Fax: +48 22 641 21 17
E-mail:

Dbamy o Twoją
prywatność

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Skip to content