Nominacja profesorska dla pracownika WSKiP

Prof. dr hab. Tomasz Kośmider jest dyrektorem Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie (w latach 2012–2018 był dyrektorem Instytutu Bezpieczeństwa Państwa Akademii Obrony Narodowej/Akademii Sztuki Wojennej).

Autor i współautor blisko 200 opracowań naukowych: książek, artykułów, recenzji oraz ekspertyz, m.in. 17 projektów badawczych. Kierownik 4 projektów badawczych finansowanych w drodze konkursów krajowych i zagranicznych. Wykonał kilkadziesiąt ekspertyz i innych opracowań na zamówienie instytucji publicznych lub przedsiębiorców. Wielokrotnie brał udział w zespołach eksperckich i konkursowych. Współpracuje z wieloma ośrodkami akademickimi oraz think-tankami w Polsce i zagranicą. Recenzent wielu czasopism naukowych, monografii, a także projektów międzynarodowych. Członek komitetów redakcyjnych i rad naukowych czasopism. Aktywny uczestnik programu Erasmus plus, wielu konferencji naukowych organizowanych przez ośrodki akademickie w kraju i zagranicą oraz organizacji i stowarzyszeń naukowych. Odbył dwa staże zagraniczne oraz dwa krajowe. Prowadzi zajęcia w ramach szkoleń obronnych dla przedstawicieli administracji państwowej, samorządu terytorialnego oraz inspekcji, służb, a także przedsiębiorców. Przez kilka lat był ławnikiem. Dużą aktywność wykazuje w obszarze promocji kadr, czego owocem jest wypromowanie 5 doktorów, otwarcie 3 kolejnych przewodów doktorskich, a także zrecenzowanie 19 rozpraw doktorskich i dokonań naukowych na rzecz uzyskania habilitacji. Promotor kilkudziesięciu prac magisterskich, licencjackich oraz prac kwalifikacyjnych na studiach podyplomowych (w różnych Uczelniach), recenzent ponad 130 prac podyplomowych, licencjackich i magisterskich.

W obszarze zainteresowań badawczych Profesora znajduje się problematyka bezpieczeństwa wewnętrznego, podsystem kierowania bezpieczeństwem narodowym, funkcjonowanie społecznej bazy bezpieczeństwa, aksjologiczny wymiar bezpieczeństwa strukturalnego i personalnego oraz historyczne uwarunkowania przygotowań obronno-ochronnych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne, m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej; Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę; Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny; Brązową Odznaką Za Zasługi w Pracy Penitencjarnej oraz Nagrodą I stopnia Ministra Obrony Narodowej za osiągnięcia organizacyjne w roku akademickim 2015/2016.

Serdecznie gratulujemy !

Opracowanie: Zespół ds. public relations WSKiP