W dniach 8 -10 listopada w Kampusie Mundurowym SWWS odbyły się kolejny obóz certyfikacji klas szkół ponadpodstawowych w zakresie edukacji penitencjarnej. Tym razem gościliśmy uczniów z Powiatowy Zespół Szkół w Warcie, Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 roku, Zespół Szkół Nr 7 w Białym Borze oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Czarnem.
Celem programu edukacji penitencjarnej jest przede wszystkim wspomaganie systemu kształcenia przyszłych funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Podczas trzy dniowego pobytu uczniowie uczestniczą w licznych zajęciach o charakterze edukacyjnym.
Program obejmował m.in. takie zagadnienia jak:
– elementy sposobu ochrony jednostki organizacyjnych SW,
– posługiwanie się sprzętem interwencyjnym i ratunkowym,
– prezentacja stanowisk wraz z wybranymi zadaniami wchodzących w skład zmiany ochronnej,
– podstawowe przedsięwzięcia ochronne realizowane przez funkcjonariuszy działu ochrony,
– zasady etyki zawodowej funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej,
– podstawy prawne regulujące działalność Służby Więziennej,
– komunikacja werbalna i niewerbalna oraz jej znaczenie w relacjach interpersonalnych,
– techniki radzenia sobie ze stresem.
W trakcie obozu nie zabrakło, poza zajęciami teoretycznymi, również treningu praktycznego. Młodzi ludzie, pod okiem ekspertów, mieli możliwość praktycznego treningu technik transportowych i obezwładniających.
Służba w formacjach mundurowych jest niewątpliwie ciekawa i wymagająca. Każda ze służb ma swoją specyfikę, a co za tym idzie wymaga odpowiedniego przygotowania. Uczestnicy obozu zapoznani zostali ze specyfiką pracy jednostkach penitencjarnych oraz sposobami postępowania personelu więziennego w odpowiedzi na różnego rodzaju sytuacje czy zachowania osób pozbawionych wolności.
Niezapomnianym elementem była wizyta w byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu (obiekcie dydaktycznym SWWS), podczas której uczniowie mieli okazje poznać historię więzienia, zobaczyć cele i warunki panujące w czasach, gdy w kaliskim więzieniu odsiadywali wyroki osadzeni oraz zapoznać się w sposób namacalny z charakterystyką pracy służby ochronnej zakładów karnych i aresztów śledczych.
W programie nie mogło zabraknąć elementu rywalizacji w mini turnieju strzeleckim – uczniowie z najlepszymi wynikami oraz szkoły z największą łączną punktacją otrzymali pamiątkowe dyplomy.