Obóz w zakresie edukacji penitencjarnej

W dniach 2-4 listopada br. w Kampusie Mundurowym SWWS odbył się obóz certyfikacji klas szkół ponadpodstawowych w zakresie edukacji penitencjarnej. Tym razem gościliśmy uczniów ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu oraz Liceum Ogólnokształcącego w Tychowie.
Celem programu edukacji penitencjarnej jest przede wszystkim wspomaganie systemu kształcenia przyszłych funkcjonariuszy służb mundurowych.

Podczas trzy dniowego pobytu uczniowie wzięli udział w licznych zajęciach o charakterze edukacyjnym, które obejmowały takie zagadnienia jak: elementy sposobu ochrony jednostki organizacyjnych SW, posługiwanie się sprzętem interwencyjnym i ratunkowym, prezentacja stanowisk wraz z wybranymi zadaniami wchodzących w skład zmiany ochronnej, podstawowe przedsięwzięcia ochronne realizowane przez funkcjonariuszy działu ochrony, zasady etyki zawodowej funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia z podstawowych aktów prawnych regulujących działalność Służby Więziennej oraz z komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz jej znaczenia w relacjach interpersonalnych.

Młodzież wzięła udział także w zajęciach z technik transportowych i obezwładniających oraz ćwiczeniach w ramach kultury fizycznej.
Omówione zostały także sposoby postępowania i przeciwdziałania ze strony personelu więziennego na reakcje osadzonych podczas izolacji więziennej (m.in.: postawy roszczeniowe, nawykowe zachowania, zaburzenia psychiczne, zachowania autoagresywne), a także techniki radzenia sobie ze stresem.

Niezapomnianym elementem była wizyta w byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu (obiekcie dydaktycznym SWWS), podczas której uczniowie mieli okazje poznać historię więzienia, zobaczyć cele i warunki panujące w czasach, gdy wyroki odsiadywali osadzeni oraz zapoznać się z charakterystyką pracy służby ochronnej zakładów karnych i aresztów śledczych.
W programie były także elementy rywalizacji w mini turnieju strzeleckim – uczniowie z najlepszymi wynikami oraz szkoły z największą łączną punktacją dostali pamiątkowe dyplomy.