Panel ekspercki pn. „Praktyczne aspekty rzetelności procesu wyborczego”

Dziś w Warszawie odbywał się panel ekspercki pod nazwą „Praktyczne aspekty rzetelności procesu wyborczego”. Organizatorami byli: Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości i Ruch Kontroli Wyborów.

Spotkanie składało się z trzech sesji połączonych z przerwami na dyskusje. Prowadzone były przez polskich ekspertów w dziedzinie prawa wyborczego. Gościem specjalnym wydarzenia był dr Marcin Romanowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Na pierwszej sesji panelowej swój temat pt. „Tworzenie struktury terenowych organów wyborczych, rola urzędników wyborczych” wygłosił wybitny ekspert Ruchu Kontroli Wyborów dr Marcin Dybowski.

Przedmiotem panelu było poznanie opinii osób zaangażowanych w proces wyborczy m.in.  jako obserwatorów, mężów zaufania i członków komisji wyborczych. Podejmowane kwestie dotyczyły zakresu zarówno polskiego, jak i meksykańskiego czy szwedzkiego systemu wyborczego. Przedstawione oceny mają pozwolić na ustalenia praktyczne potrzebne w zakresie zmian, które przeciwdziałałyby przestępczości w obszarze wyborczym. Podczas panelu i towarzyszących mu licznych dyskusji wybrzmiewała idea i potrzeba zmiany obowiązującego prawa wyborczego, tak aby jak najpełniej realizować konstytucyjną zasadę suwerenności narodu. Podkreślano, że rzetelny proces wyborczy zawsze był, jest i będzie fundamentem funkcjonowania systemu demokratycznemu i gwarancją ochrony praw obywatelskich.

W ramach sesji pierwszej wystąpili:

Jerzy Filak – „Organizacja pracy obwodowych komisji wyborczych w dniu wyborów”

Jan Królikowski – „Tworzenie list wyborców i powoływanie OKW”

dr Marcin Dybowski – „Tworzenie struktury terenowych organów wyborczych, rola urzędników wyborczych”

Jacek Bielski – „Kwestia szkolenia członków OKW, utrwalanie przebiegu ich pracy, publikowanie wyników po wyborach”.

W ramach sesji drugiej:

Grzegorz Czarnecki – Weryfikacja tożsamości wyborców. Problem głosowania elektronicznego.”

Andrzej Kaleniuk – „Zbieranie list poparcia komitetów wyborczych i ich weryfikacja”

Sławomir Stańczuk – „Tworzenie protokołów wyborczych”

Andrzej Zdun – „Dochodzenie sprawiedliwości w protestach wyborczych przed sądami”.

W ramach sesji trzeciej swoje stanowiska zaprezentowali:

dr hab. Marta Osuchowska – „Organy odpowiedzialne za uczciwość procesu wyborczego w państwach latynoamerykańskich – przegląd i próba oceny skuteczności”

dr Aleksander Wróbel – „W ciągłym poszukiwaniu ideału – szwedzki model kontroli wyborów”

dr Łukasz Czarnecki prof. UP – „Wybory w Meksyku: między demokracją a reprodukcją autorytarnych struktur”.

Panel ekspercki zorganizowany jest w ramach projektu „Instytucjonalna architektura organów ochrony i przestrzegania prawa w porządkach prawnych współczesnych państw w perspektywie komparatystycznej”.

Wydarzenie miało miejsce w godzinach 10-16.

Za udział w konferencji dziękujemy wszystkim gościom, prelegentom, a w szczególności ekspertom z Ruchu Kontroli Wyborów. Cieszymy się, że w imieniu Ministerstwa Sprawiedliwości w panelu wziął udział Pan Minister Marcin Romanowski i serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.