Płk Leszek Kołtun wystąpił w TV Republika, gdzie udzielił wywiadu na temat projektu „Tactical Prison Rescue 2022”, organizowanego przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Udzielił on wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, czym dokładnie jest „Tactical Prison Rescue 2022” i co jest głównym celem projektu.
Celem jest przede wszystkim sprawdzenie poziomu wyszkolenia poszczególnych grup współdziałania z jednostkami systemu ratownictwa medycznego i wypracowanie wspólnych procedur ratowniczych.
– To wypracowanie wspólnych procedur w ratowaniu życia. Uczymy się współdziałać, bo często jest tak, że jedna z formacji mundurowych ma swoje procedury, a inna całkiem inne procedury. Dlatego uczymy funkcjonariuszy współdziałania. Każda sekunda jest na wagę złota, by uratować komuś życie – mówi ekspert ds. bezpieczeństwa, płk Leszek Kołtun.
Tegoroczne ćwiczenia będą realizowane w nowym kontekście zagrożeń zza wschodniej granicy – dodaje płk Leszek Kołtun. – Ostatnio, jak robiliśmy manewry w 2019 roku, braliśmy pod uwagę zagrożenia, które występują na terenie Polski. Teraz różne scenariusze przewidujemy. Będzie więcej taktyki i zadań w terenie z wykorzystaniem różnych pojazdów. Niestety, ale bierzemy również pod uwagę scenariusze zza naszej wschodniej granicy – dodał płk Leszek Kołtun.
Międzynarodowe Manewry Ratowniczo-Taktyczne w Kaliszu potrwają od 23 do 27 maja.