Podpisanie porozumienia o współpracy w Raciążu

3 kwietnia 2024 r. to ważna data zarówno w historii Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, jak i Miasta Raciąża oraz Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu. Tego dnia odbyło się podpisanie porozumienia trójstronnego o wzajemnej współpracy dydaktyczno-naukowej, mające na celu rozwój uczelni oraz miasta i całej społeczności lokalnej. Porozumienie podpisał Rektor-Komendant AWS dr Michał Sopiński oraz Burmistrz Miasta Raciąża – Pan Mariusz Godlewski.

Przedmiotem spotkania było utworzenie w Raciążu wydziału zamiejscowego Akademii Wymiaru Sprawiedliwości oraz Liceum Akademickiego STO w Raciążu oraz zapoznanie się z infrastrukturą pozostającą w dyspozycji Miasta Raciąża, a jednocześnie mogącą stanowić potencjalną siedzibę wydziału zamiejscowego Akademii.
Rektor-Komendant podkreślił znaczenie utworzenia wydziału zamiejscowego Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Raciążu jako elementu rozwój uczelni i wzbogacenia jej dorobku. W tym miejscu warto zaznaczyć, że AWS jest jedyną uczelnią służb państwowych w Europie, kształcących na trzech poziomach – od licencjatu na szkole doktorskiej kończąc.
W dalszej części Rektor–Komendant dr Michał Sopiński określił potencjalne obszary edukacyjne, które mogłyby być realizowane w wydziale zamiejscowym, a w szczególności dotyczące kształcenia przyszłych kandydatów do służby i pracy w sektorze bezpieczeństwa państwa, takich jak Policja, Służba Ochrony Państwa, Służba Więzienna, ale także specjalistów odpowiedzialnych za realizację zdań związanych z obroną cywilną i ochroną ludności na poziomie samorządowym. Wskazał również, że Akademia Wymiaru Sprawiedliwości od ponad dwóch lat zajmuje się ochroną ludności na poziomie badawczym, współpracując w tym obszarze z krajami Grupy Wyszehradzkiej oraz z Ukrainą. Zajęcia z zakresu ochrony ludności, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego realizowane są w ramach studiów I stopnia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne, na które właśnie rozpoczęła się rejestracja kandydatów.
Otwarcie wydziału zamiejscowego AWS w Raciążu pozwoli także na dotarcie z ofertą edukacyjną Uczelni do społeczności lokalnej, a co za tym umożliwienie studiowania i podnoszenia kompetencji w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego osobom, które z przyczyn zawodowych lub osobistych związane są z tym miastem lub regionem.
Warto również podkreślić, że studenci i słuchacze Akademii Wymiaru Sprawiedliwości oraz młodzież odbywająca obozy w ramach programu certyfikacji klas mundurowych przechodzą szkolenia praktyczne związane z ewakuacją ludności, organizacją miejsc schronienia, schronów, ich wyposażenia, a także zasad pobytu w tego rodzaju miejscach. Również młodzież ucząca się w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu, w trakcie pobytu na obozach organizowanych przez Uczelnię uczestniczy w tego rodzaju szkoleniach praktycznych, dzięki którym w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej będzie mogła pokierować lokalną społecznością.
W spotkaniu uczestniczyli Burmistrz Miasta Raciąża Pan Mariusz Godlewski, Rektor – Komendant Akademii Wymiaru Sprawiedliwości dr Michał Sopiński, Dyrektor Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu Pan Damian Szcześniewski oraz Dyrektor Zespołu Szkół STO w Raciążu Pan Marek Mikołajewski. Szkołę reprezentowali ponadto emerytowany dyrektor Pan Andrzej Niedzielski oraz koordynator klas mundurowych Pan Leszek Brdak, który jest również członkiem Rady Miasta Raciąża.
Z ramienia Akademii Wymiaru Sprawiedliwości poza Rektorem – Komendantem w spotkaniu wzięli udział Pani Katarzyna Dąbrowska oraz ppłk Michał Stefaniak, koordynatorzy programów certyfikacyjnych, a równocześnie osoby prowadzące szkolenia z zakresu obrony cywilnej i ochrony ludności.
Na koniec kwietnia br. zaplanowano kolejne spotkanie robocze, podczas którego zostaną omówione poszczególne zadania stron i zakresyprac związane z utworzeniem wydziału zamiejscowego Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Raciążu.
Podjęcie zdecydowanych prac da szanse na rekrutację i rozpoczęcie nauki przez pierwszych studentów w Raciążu już od października 2024 r. Są to plany ambitne, jednak determinacja i zdecydowane działania każdej ze stron dają szansę na ich sprawną realizację.