„Podsumuj edukację – zacznij wakacje!” wydarzenie z udziałem wiceministra sprawiedliwości dr. Marcina Romanowskiego

19 czerwca br. w siedzibie Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, przy ul. Belwederskiej 44c odbyła się uroczysta gala podsumowująca inicjatywy organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości i Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.

Wydarzenie pod hasłem „Podsumuj edukację – zacznij wakacje!” z udziałem wiceministra sprawiedliwości, a zarazem inicjatora przedsięwzięć edukacyjnych adresowanych do młodzieży dr. Marcina Romanowskiego, było zwieńczeniem zmagań młodych ludzi w wielu niełatwych przedsięwzięciach oscylujących wokół problematyki prawnej.

Pomysłodawca przedsięwzięć dr Marcin Romanowski powiedział – „Promowanie edukacji prawnej wśród młodych uważam za jedno z moich najważniejszych zadań, zarówno jako wiceministra sprawiedliwości, jak i doktora nauk prawnych. Z dumą obserwuję dziś Was, ambitnych, młodych ludzi, którzy już teraz mają imponujące osiągnięcia. Mam ogromną nadzieję, że w przyszłości będę miał przyjemność spotkać Was jako zawodowych prawników, gdyż wasz potencjał jest naprawdę wielki!”

Minister zaznaczył również, że świadomość prawną społeczeństwa należy budować już od najmłodszych lat. To warunek tworzenia dobrze funkcjonującego społeczeństwa obywatelskiego.

Wydarzenie, poza częścią oficjalną, było wypełnione wieloma atrakcjami, których celem było wzmocnienie w młodych ludziach zainteresowania problematyką prawną.

Podczas panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli zawodów prawniczych, które otworzył swoim wystąpieniem dr Grzegorz Ocieczek, prokurator Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku, a obecnie wiceszef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który w ciekawy sposób przybliżył uczestnikom specyfikę działań śledczych. O realiach i odpowiedzialności pracy sędziego opowiadała sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach Pani Agnieszka Matysek. Zwieńczeniem części panelowej było wystąpienie adwokat Pani Moniki Horny-Cieślak, od lat specjalizującej się w tematyce ochrony praw dzieci.

Nie mogło obyć się także bez elementów rywalizacji. Uczestnicy Gali wzięli udział w grze śledczej, gdzie mogli w praktyce zastosować zdobytą dotychczas wiedzę, ale również wykazać się kreatywnością i spostrzegawczością.

W trakcie wydarzenia uczniowie mogli ponadto zapoznać się ze specyfiką Służby Ochrony Państwa, zakresem działań oraz uprawnieniami funkcjonariuszy na co dzień odpowiedzialnych za bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko SWWS, na którym młodzież miała możliwość zapoznania się z elementami wyposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej, stosowanymi środkami przymusu bezpośredniego oraz zadaniami formacji jako jednego z elementów wymiaru sprawiedliwości.

Niewątpliwą atrakcję stanowił pojazd Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Eksperci zaprezentowali stosowany przez siebie sprzęt oraz

metody badawcze, istotę problematyki przestępczości środowiskowej oraz metody jej zwalczania.