Polsko-francuskie badania naukowe nad zjawiskiem przemocy w więzieniach

W dniach 23–24 listopada 2022 r. w Agen we Francji odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa, będąca odpowiedzią na potrzebę wymiany doświadczeń i wiedzy w zakresie zjawiska przemocy w więzieniach. Organizatorem przedsięwzięcia była École nationale d’administration pénitentiaire – ÉNAP (Krajowa Szkoła Administracji Penitencjarnej) z siedzibą w Agen.

W konferencji uczestniczyli jako gospodarze francuscy badacze i praktycy oraz naukowcy wchodzący w skład ośmiu zagranicznych delegacji, reprezentujących następujące kraje: Algierię, Kostarykę, Włochy, Nową Zelandię, Polskę, Portugalię, Wielką Brytanię oraz Urugwaj. Konferencję otworzyli Sébastien Cauwel – Dyrektor ÉNAP oraz Laurent Ridel – Dyrektor Administracji Penitencjarnej we Francji.

Polskę reprezentowali badacze ze Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w osobach: dr hab. Beata Maria Nowak, prof. SWWS, Dyrektor Instytutu Społecznych Podstaw Penitencjarystyki oraz r. pr. Emilia Witkowska-Grabias, Kierownik Działu Prawnego SWWS.

Przeprowadzone przez stronę polską badania naukowe są wynikiem realizacji umowy zawartej pomiędzy Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości a ÉNAP na przeprowadzenie badań w obszarze przemocy wewnątrzwięziennej. Kilkuletnie polsko-francuskie przedsięwzięcie naukowe zwieńczone zostało wygłoszeniem referatów w ramach wspólnej sesji tematycznej poświęconej analizie występowania przemocy w więzieniach, odpowiednio w Polsce oraz we Francji.

Wyniki polskiego badania przeprowadzonego przez zespół naukowców działających pod kierunkiem dr hab. Beaty Marii Nowak, prof. SWWS, zaprezentowane zostały przez r. pr. Emilię Witkowską-Grabias. Ze strony francuskiej wyniki zostały zreferowane przez badaczy: dr. Guillaume Brie, Kierownika Interdyscyplinarnego Centrum Badań ds. Penitencjarystyki oraz dr Cécile Rambourg, którzy omówili incydenty więzienne i przemoc wewnątrzwięzienną w perspektywie koncepcji partycypacji przyjętej we francuskiej polityce redukcji przemocy.

Konferencja została poprzedzona uroczystym powitaniem wszystkich delegacji zagranicznych przez kierownictwo ÉNAP oraz uatrakcyjniona bogatym planem wydarzenia. W dniach 21–22 listopada br. uczestnicy zagranicznych delegacji mieli okazję poznać infrastrukturę  ÉNAP, w szczególności część budynku symulacyjnego czy przestrzenie muzeum im. Pierre’a Cannata. Po powitaniu przez nową dyrektor Stéphanie Touret i jej zespół, uczestnicy konferencji zwiedzili również więzienie w pobliskim Eysses oraz zapoznali się z francuskim systemem penitencjarnym.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa, która odbyła się w dniach 23–24 listopada 2022 r. pozwoliła wyartykułować podstawowe związki między więziennymi relacjami społecznymi, skutecznymi systemami opieki, a także praktycznym, przemyślanym i przyszłościowym działaniem.

Zarówno polska, jak i francuska strona wyrażają chęć kontynuowania i pogłębienia dotychczasowej współpracy, także w innych obszarach badawczych.