Problematyka społecznej działalności na rzecz więźniów i ich rodzin w ramach debaty naukowej

24 lutego 2020 r. w Auli Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Społeczna działalność na rzecz więźniów i ich rodzin”.

Wydarzenie zorganizowane przez Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie oraz Stowarzyszenie Penitencjarne ”Patronat” – Zarząd Główny, objęte zostało honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości – Zbigniewa Ziobro.

Obrady konferencji poprzedziła sesja otwierająca z udziałem ks. dr hab. Jana Niewęgłowskiego, prof. UKSW – Dziekana Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW
w Warszawie, dr hab. Anny Fidelus, prof. UKSW – Kierownik Katedry Resocjalizacji
i Profilaktyki Społecznej WNP UKSW w Warszawie oraz płk dr. Marcina Strzelca
Rektora-Komendanta WSKiP w Warszawie.
Podczas konferencji obrady toczyły się w czterech sekcjach tematycznych dotyczących następujących obszarów:

• Wieloczynnikowe uwarunkowania pomocy więźniom i ich rodzinom;
  • Rodzina i środowisko lokalne w procesie readaptacji społecznej;
  •  Praca resocjalizacyjna w warunkach izolacyjnych;
  • Wybrane programy na rzecz readaptacji skazanych.

Podczas konferencji swoje referaty wygłosili studenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi uczelni wyższych z całego kraju, w tym m.in. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II  w Lublinie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Problematyka społecznej działalności na rzecz więźniów i ich rodzin stała się obszarem wystąpień odwołujących się do aktualnych wyników badań oraz dyskusji zarówno teoretyków, jak i praktyków na co dzień zajmujących się bezpośrednimi formami wsparcia. Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie w panelu prelegenckim reprezentował O. dr Jan Dezyderiusz Pol OFM, adiunkt WSKiP, który  w wystąpieniu: Wolontariat za kratami i zza krat – szanse i zagrożenia – zwrócił uwagę na możliwości wykorzystania wolontariatu jako narzędzia zmiany postaw osadzonych. Wśród prelegentów znaleźli się również przedstawiciele biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Najwyższej Izby Kontroli, Stowarzyszenia Penitencjarnego ”Patronat” oraz funkcjonariusze Służby Więziennej, co pozwoliło na spojrzenie na przyjęty temat konferencji z rozmaitych perspektyw.
Konferencja skłoniła uczestników do refleksji nad retrospektywną analizą teorii i praktyki w zakresie resocjalizacji penitencjarnej oraz profilaktyki społecznej, co znalazło potwierdzenie w bezpośrednich opiniach i dyskusjach oficjalnych oraz kuluarowych.
W podsumowaniu panelu dyskusyjnego zwrócono uwagę na potrzebę podejmowania dalszych wspólnych zintensyfikowanych działań nad resocjalizacją niedostosowanych społecznie i poszukiwania nowych interdyscyplinarnych rozwiązań w tym obszarze.

Galeria z wydarzenia dostępna na Facebooku  https://facebook.com/wskip.edu/

Opracowanie: Zespół ds. public relations WSKiP