Przekształcenie COSSW w Kaliszu na kampus mundurowy WSKiP

24 września 2019 roku ppłk dr Marcin Strzelec, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie oraz gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej podpisali porozumienie, w wyniku którego Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu przekształcony zostanie na kampus mundurowy WSKiP. Zapisy porozumienia nie dotyczą obiektów Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim. Plan zagospodarowania COSSW w Kaliszu zakłada optymalne wykorzystanie jego obiektów i infrastruktury dla statutowej działalności WSKiP w Warszawie.

Rozpoczęcie działalności Uczelni w obiektach wykorzystywanych dotychczas przez COSSW spowoduje, że miejsce to nabierze charakteru jednostki akademickiej, przy jednoczesnym realizowaniu kształcenia na poziomie studiów wyższych i studiów podyplomowych kadry więziennictwa, z większym niż do tej pory zaangażowaniem przedstawicieli świata nauki. Taka formuła organizacyjna pozwoli Uczelni na realizację różnorodnych form kształcenia, głównie studiów, ale także projektów badawczych, w wymiarze międzynarodowym, które to działania w takim zakresie nie były dotychczas dostępne dla ośrodka szkolenia, umiejscowionego w wewnętrznych strukturach Służby Więziennej. Fundament funkcjonowania Uczelni będzie stanowić harmonijne połączenie kształcenia praktycznego, opartego na bazie doświadczonej kadry służby, z istotnym wkładem obecnej infrastruktury kaliskiej jednostki oraz innych osób niezwiązanych z formacją, a budujących swoje kompetencje w obszarze resocjalizacji, bezpieczeństwa i kryminologii w Polsce i na świecie.

Kolejne plany Uczelni dotyczą przejęcia nieruchomości po byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu przy ul. Łódzkiej. Kaliska jednostka penitencjarna zostanie zmodernizowana i przekształcona w centrum wyszkolenia praktycznego, w którym realizowane będą nowoczesne przedsięwzięcia podnoszące jakość nauczania na poziomie wyższym, wspomagające badania i projekty naukowe w strategicznych dla rozwoju systemu bezpieczeństwa dziedzinach. Zadaniem bazy dydaktyczno-szkoleniowej, utworzonej  w obiektach byłego zakładu karnego będzie doskonalenie jakości kształcenia, opartego na zastosowaniu w szkoleniach zawodowych efektu symulacji życia więziennego i wykonywanych codziennych obowiązków służbowych przez przyszłą kadrę penitencjarno-ochronną.

Usytuowana w Kaliszu infrastruktura byłego zakładu karnego jest obiektem zabytkowym o bogatej historii i tradycji. Więzienie funkcjonowało przez 169 lat, a w roku 2015 zakończyło swoje funkcjonowanie, co przekłada się na wiarygodność i autentyzm danej architektury i funkcjonowania zgodnego z wymaganiami obiektu penitencjarnego. Ze względu na specyficzny charakter przestrzenny mogą w nim szkolić się funkcjonariusze i pracownicy wszystkich działów, a przede wszystkim funkcjonariusze działu ochrony i działu penitencjarnego. W procesie kształcenia będzie miało to znaczący wpływ na odzwierciedlenie prawidłowych zachowań i wypracowanie optymalnych reakcji w różnych sytuacjach przez kształcące się osoby. Ma to przełożenie na typowy model amerykański, gdzie na potrzeby realizacji zadania niejednokrotnie buduje się obiekty lub nawet i miasteczka, które przypominają w skali 1:1 dany obszar rzeczywisty. Z punktu widzenia dydaktyki, szkolenie w miejscu przyszłej pracy jest zapewne dużo bardziej efektywne aniżeli w sztucznym środowisku, jakim jest sala wykładowa, tym bardziej, że miejsce pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej należy do bardzo specyficznych.

Ponadto, realizacja przejęcia i modernizacji przez WSKiP byłego zakładu karnego, umożliwi również wykorzystanie jego infrastruktury przez inne formacje mundurowe, służby wyspecjalizowane w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, służby ratownictwa i ochrony ludności, zarządzania kryzysowego, służby graniczne oraz instytucje, których pośrednim lub bezpośrednim zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa publicznego. Odrębną grupę odbiorców stanowić będą przedstawiciele urzędów i instytucji publicznych, samorządów a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, kuratorzy sądowi. Mamy nadzieję, że podjęte działania modernizacyjne i nowe formy obecności WSKiP w Kaliszu, będą stymulacją dla rozwoju regionu, społeczności lokalnej i wpiszą się w priorytety rozwoju polityki regionalnej.

kpt. Konrad Wierzbicki