Relacja z obozu dla uczniów klas mundurowych z Raciąża i Czarnego, które przystąpiły do programu Certyfikacji klas szkół ponadpodstawowych w zakresie edukacji penitencjarnej

W listopadzie br. na terenie Kampusu Mundurowego Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu odbył się obóz dla uczniów klas mundurowych, które przystąpiły do programu Certyfikacji klas szkół ponadpodstawowych w zakresie edukacji penitencjarnej, prowadzonego przez SWWS.

Podczas spotkania uczniowie wzięli udział w licznych zajęciach o charakterze edukacyjnym, które obejmowały takie zagadnienia jak: zasady etyki zawodowej funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej; podstawowe zasady służbowego zachowania się funkcjonariuszy; wybrane przykłady naruszenia dyscypliny służbowej na podstawie ustawy o Służbie Więziennej; charakterystyka służby ochronnej zakładów karnych i aresztów śledczych; ochrona jednostek organizacyjnych SW. Omówione zostały także sposoby postępowania i przeciwdziałania ze strony personelu więziennego na reakcje osadzonych podczas izolacji więziennej (m.in.: postawy roszczeniowe, nawykowe zachowania, zaburzenia psychiczne, zachowania autoagresywne), a także techniki radzenia sobie ze stresem.

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości przygotowała także pokaz uzbrojenia, zajęcia praktyczne z obsługi sprzętu interwencyjnego i ratunkowego. Nie zabrakło również elementów dotyczących pierwszej pomocy taktycznej (TCCC/TECC).

Uczniowie odwiedzili też były Zakład Karny w Kaliszu, gdzie poznali historię tego obiektu i mogli zobaczyć jak jeszcze niedawno wyglądał pobyt w warunkach izolacji więziennej.

Atrakcją były również zajęcia z samoobrony − technik transportowych i obezwładniających oraz wspaniała rywalizacja pomiędzy szkołami na strzelnicy, w której z wielkim zaangażowaniem wzięli udział także wychowawcy klas podlegających Certyfikacji.

Dziękujemy uczniom i wychowom ze Społecznego Liceum Ogólnokształcące STO w Raciążu oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Czarnem za przyjazd  do Kampusu Mundurowego Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości oraz aktywny udział w zajęciach.