Seria zajęć promocyjnych Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości

W pierwszych tygodniach kwietnia odwiedziliśmy kilkanaście szkół prezentując lekcje pokazowe kierunku Penitencjarystyka w SWWS.

W ramach programu promocyjnego gościliśmy w ZSP w Nietążkowie, gdzie prelekcje z młodzieżą poprowadzili przedstawiciele uczelni: wykładowca chor. Karolina Kostera oraz studenci szerAgnieszka Likus i szer. Mateusz Aniołkowski.

Chorąży Karolina Kostera w ramach promocji kierunku Penitencjarystyka wzięła udział także w zajęciach  w Zespole Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie oraz w Technikum Budowlano-Energetycznym im. K. Wielkiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu.

Spotkanie pozwoliło przybliżyć uczniom charakter uczelni oraz zaprezentować możliwe ścieżki kariery po jej ukończeniu. Co istotne
w trakcie trwania zajęć uczniowie mieli możliwość nie tylko słuchania, ale przede wszystkim zadawania pytań. Mamy nadzieję,
że uzyskane informacje  pomogą młodzieży dobrze zaplanować dalszą ścieżkę zawodową, być może właśnie jako funkcjonariusza SW.

Kpt. Radosław Jakubek wraz ze studentami Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości przeprowadzili lekcje pokazowe w następujących szkołach:

• Wraz z szer. Karoliną Kot i szer. Pauliną Huzior odwiedzili Zespół Szkół im. M. Kopernika w Koninie oraz w I Liceum Ogólnokształcące im. A. Asnyka w Kaliszu.
  • Kolejna wizyta miała miejsce w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich. Naszego wykładowcę wsparli st. szer. Wiktor Sobczyk oraz st. szer. Mateusz Bonusiak.
  • Następna prezentacja odbyła się w Zespole Szkół nr 1 w Liskowie. Studenci (st. szer. Paulina Strzoda i st. szer. Karol Głowacki), którzy opowiadali o warunkach studiowania i możliwościach zawodowych związanych ze Służbą Więzienną.
  • Zajęcia zostały przeprowadzone także w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach. Studenci st. szer. Anna Płomińska i st. szer. Mikołaj Kosatka wsparli Kapitana w prowadzeniu zajęć.

Lekcje pokazowe posłużyły wymianie doświadczeń i stworzeniu miejsca, w którym młodzież mogła poznać praktyczne szczegóły dotyczące służby i przekonać się o jej wartości.

Olbrzymie zaangażowanie uczniów w przebieg lekcji wskazuje, że ziarno wiedzy trafiło na podatny grunt.

Doktor Witold Kołodziejczyk z Instytutu Społecznych Podstaw Penitencjarystyki Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości przeprowadził lekcje pokazowe wśród młodzieży z Koszalińskich szkół średnich — Informatyczne Liceum Ogólnokształcące Computer College oraz Prywatne Liceum Ogólnokształcące Fundacji Oświatowej Europejskie Centrum Edukacyjne w Koszalinie.

Odwiedziliśmy również Zespół Szkół nr 7 w Białym Borze, gdzie w spotkaniu z uczniami klas penitencjarnych uczestniczyli także opiekunowie i uczniowie innych klas mundurowych (policyjnej i wojskowej).

Klasy służby więziennej zostały objęte programem Certyfikacji klas szkół ponadpodstawowych w zakresie edukacji penitencjarnej oferowanej przez naszą uczelnię.

Przystąpienie do Certyfikacji SWWS daje możliwość uczestnictwa zgłoszonych klas w szkoleniach, programach, projektach
i konferencjach przygotowywanych przez pracowników naukowych Uczelni.

Absolwentom klas, które uzyskają Certyfikat zrealizowania Ram Certyfikacyjnych uwzgledniający cele kształcenia i treści nauczania związane ze służbą w Służbie Więziennej, zgodnie z art. 39e ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2020 r. poz. 848, 1610
i 2122), przysługiwać będą punkty przy rekrutacji na stacjonarne studia kandydackie I stopnia na kierunku Penitencjarystyka prowadzone na Uczelni, jak i przy rekrutacji do Służby Więziennej.

Certyfikat przyznawany jest za realizację uzgodnionego programu zapewniającego nabycie przez uczniów umiejętności służących im nie tylko w przyszłym życiu zawodowym, ale i prywatnym, wykształcenie prospołecznych postaw i nawyków aktywnego, świadomego
i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu codziennym.