20 lutego 2023 r. w siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się V Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa ,,Społeczna działalność na rzecz więźniów i ich rodzin’’. W trakcie konferencji podjęto rozważania dotyczące wsparcia osób, które opuszczają zakłady karne i areszty śledcze.
Przedsięwzięcie było współorganizowane przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.
Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr. hab. Kazimierz Pospiszyl – kierownik Zakładu Psychopedagogiki Resocjalizacyjnej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, pt. „Sadyzm – problemy dotyczące istoty i dynamiki zjawiska”.
Moderatorem jednego z paneli był przedstawiciel Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości mjr dr Konrad Wierzbicki – pedagog i praktyk penitencjarny. Wydarzenie było również okazją do wysłuchania ciekawych referatów przedstawicieli naszej uczelni: st. szer. dr. Remigiusza Kubiaka reprezentującego Instytut Nauk o Bezpieczeństwie, dr. Adriana Pachciarza z Instytutu Nauk Prawnych oraz por. Agnieszki Nowogrodzkiej – psycholog, w specjalności psychologia kliniczna, która reprezentowała Instytut Społecznych Podstaw Penitencjarystyki.
W trakcie konferencji grono ekspertów podjęło wyzwanie poszukiwania i wypracowanie obszaru wspólnych działań teoretycznych i empirycznych, które znajdą zastosowanie w praktyce w tak trudnym środowisku.